Ve zkráceném legislativním řízení budou dnes poslanci jednat například o zmírnění dopadů vládních opatření k omezení šíření nákazy na sport nebo o možnosti poskytovat poukazy místo okamžitého vracení peněz za zrušené kulturní akce. Na základě výsledku pondělního jednání vlády předkládá kabinet také návrh na další přerušení elektronické evidence tržeb (EET), a to do konce roku, a na příspěvky pro malé společnosti s ručením omezením.
V Poslanecké sněmovně se včera projednávala mimo jiné výše příspěvku od státu pro OSVČ, jejichž podnikání zastavila vládní opatření proti epidemii koronaviru. Zatímco dolní komora již schválila výši příspěvku 500 korun denně, Senát vrátil návrh s požadavkem na jeho zvýšení, a sice za květen na 700 korun a za červen na 900 korun za den. Vládní většina však senátní veto přehlasovala a schválila předlohu v původní verzi.
Středa 6. května
11.30 Povinná maturita z matematiky zřejmě nebude. Neprošla ani snaha části zákonodárců na dvouletý odklad do roku 2023. Rozhodnutí poslanců však musí ještě schválit Senát a podepsat prezident. Jako krok správným směrem to označil expert na školství ODS Martin Baxa.
Nebude zavedena povinná státní maturita z matematiky. Jednoznačně jsem to podporoval a je to výborná zpráva. Nikdy nebylo přesvědčivě doloženo, čemu by povinná maturita prospěla, ale naopak víme, že celé skupiny žáků by poškodila.
— Martin Baxa (@MartinBaxa2) May 6, 2020
9.47 Ministr školství Robert Plaga (ANO) oznámil během rozpravy poslancům, že letošní maturity se budou konat v první polovině června. Školy by měly brzy obdržet metodické pokyny k hygienickým opatřením.
9.36 V Poslanecké sněmovně se jedná o odkladu povinné maturity z matematiky. Ve hře je vedle jejího úplného zrušení i pouze dvouletý odklad na rok 2023.
Úterý 5. května
16.01 Poslanci definitivně přehlasovali senátory, kteří se pokoušeli zvýšit tzv. kompenzační bonus pro OSVČ za měsíce květen a červen, a to o 200 a 400 korun na den.
Sněmovna však při předchozím hlasování rozšířila okruh příjemců příspěvku o ty OSVČ, které současně s tím vykonávají zaměstnání jako pedagogové. Senátní návrh jej rozšiřoval i na OSVČ, které jsou současně zaměstnanci s příjmy do 10 tisíc korun měsíčně, na dobrovolníky v pečovatelské službě a na pěstouny. Tento návrh však ve Sněmovně neprošel.
15.38 Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) odmítla navýšení „kompenzačního bonusu“ navrhované Senátem. Stanovisko odůvodnila dopady na státní rozpočet. „Není žádoucí dále navyšovat rozpočtové dopady,“ prohlásila doslova.
Podle pozměňovacího návrhu Senátu mělo dojít ke zvýšení jednorázové pomoci pro vybrané skupiny OSVČ za květen na 700 korun a za červen na 900 korun za den z již schválených 500 korun denně. „Opatření budou uvolňována spíše dříve, dopad do státního rozpočtu bude tedy zanedbatelný,“ ohradil se senátor Tomáš Goláň.
Senátní verze navíc odstraňovala překážku, která zabraňuje čerpat tzv. kompenzační bonus lidem, kteří mají vedle podnikání i částečný zaměstnanecký poměr. „Skončilo by trestání lidí, kteří si chtějí přivydělat,“ řekl Mikuláš Ferjenčík (Piráti).
15.21 Sněmovna odmítla zařadit na program jednání mimořádný bod k vměšování Ruska do vnitřních záležitostí České republiky. Projednávání navrhovala předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová kvůli aktuálnímu dění kolem trojice pražských komunálních politiků – starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09), pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) a starosty Řeporyjí Pavla Novotného (ODS). Proti hlasovali poslanci KSČM a SPD, jeden sociální demokrat a pět zástupců hnutí ANO, většina vládních zákonodárců se však zdržela hlasování.
Většina v PS se rozhodla zachovat jako česká vláda – k vměšování Ruska do našich záležitostí mlčet. Že šlo o poslance ANO, ČSSD, KSČM, SPD a Trikolóry, myslím nepřekvapuje. Přesto je dobře, že jsme o tom hlasovali. Ukázalo se jasně kdo je kdo a kdo je kde. https://t.co/y97nNnbVmE
— Markéta Pekarová Adamová (@market_a) May 5, 2020
15.11 Místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová jako další upozornila na volání veřejnosti po datech, která slouží k vyhodnocování situace. Především upozornila, že není jasné, na základě jakých informací dochází k uvolňování pandemických opatření. Na středeční odpoledne proto navrhla pevné zařazení bodu „Informace a data ke koronaviru“. Vládní většina však tento návrh odmítla podpořit.
1/2 Ostatní země vědcům anonymizovaná data dávají. Třeba #Slovensko. Proč k nim nepatříme i my?
Chtěla jsem od vlády informace k datům o testování. Přehled hlasování ukazuje, kdo byl i proti diskuzi o zveřejňování vědcům.
V @PiratskaStrana chceme politiku založenou na datech! pic.twitter.com/kzDb1b813D
— Olga Richterová – místopředsedkyně Sněmovny (@olgarichterova) May 5, 2020
15.01 Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura chce po ministryni práce a sociálních věcí Janě Maláčové (ČSSD), aby předložila jasné dokumenty k zahájeným kontrolám firem, které čerpaly státní podporu v rámci programu Antivirus. Namístě je podle něj diskuze, jestli má stát aktuálně podnikatele podobnými kontrolami zatěžovat.
Ministryně Maláčová v reakci uvedla, že přestože má program zabránit propouštění, dostává nyní údajně stovky podnětů od lidí, kteří měli dostat výpověď, ale přitom vědí, že jejich zaměstnavatel podporu v rámci programu Antivirus čerpal. „Musíme pohlídat, aby plnili podmínky,“ doplnila.
Statistiky programu #Antivirus k 4. 5.:
Celkem podáno: 48 855 žádostí – 94 % podepsaných dohod
Odesláno k výplatě: : 26 958 žádostí
Vyplaceno: 1 790 365 043 Kč
Podpořených osob: 249 373— Jana Maláčová (@JMalacova) May 5, 2020
Projednávání bodu by mělo proběhnout 26. května.
14.42 Poslanec a expert na školství ODS Martin Baxa se obrátil na vládu kvůli nedostatků informací ohledně návratu dětí a studentů do škol. Zdůraznil přitom, že ač většina mimořádných opatření skončí 25. května, důvody, proč výuka nebude prozatím plně obnovena, jasné nejsou. „Ať vyloží ministr školství (Robert Plaga za ANO – pozn. red.),“ apeloval poslanec. Zároveň požádal o pevné zařazení mimořádného bodu k návratu do škol na středu ve 14:30.
13.07 Piráti na tiskové konfence před jednáním Sněmovny avizovali, že jsou ochotni vládu podpořit v zavedení tzv. pandemického stavu, který byl byl určitým podstupněm nouzového stavu a vládě umožňoval vyhlašování určitých opatření během krize.
Zároveň zdůraznili, že je dobře, že se vláda rozhodla stáhnout původně plánovaný návrh na novelizaci zákona o ochraně veřejného zdraví, který by rozšířil pravomoci ministra zdravotnictví.
12.52 Komunisté uvedli, že toleranci vládě nově podmiňují jednáním o ochraně vody. Na tiskové konferenci to uvedl místopředseda KSČM Stanislav Grospič.
11.44 STAN zase požaduje, aby se plénum Sněmovny zabývalo dopisem čínského velvyslanectví zesnulému předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi (ODS) kvůli jeho plánované cestě na Tchaj-wan.
11.12 TOP 09 oznámila, že se pokusí zařadit mimořádný bod k vměšování Ruska do vnitřních záležitostí ČR.
Předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová dále sdělila novinářům, že plánuje zahájit sběr podpisů pro vyvolání hlasování o odvolání Vojtěcha Filipa (KSČM) z postu prvního místopřesedy Sněmovny. „Osočuje komunální politiky z podpory fašismu a stává se aktivní součástí ruské propagandy proti České republice,“ uvedla.