Ruské jednotky se stahují ze severu Ukrajiny. Situace na východě země však zůstává velmi vážná a Rusko chystá nové vojenské údery v Donbasu a Charkově, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ruské rakety zasáhly infrastrukturní cíle v centrální Ukrajině. Prezident Volodymyr Zelenskyj přijel do města Buča, kde byly zavražděny stovky lidí. Přítomným novinářům řekl, že je důležité, aby celý svět viděl, co udělala ruská armáda. Rusko obvinění z masakru odmítá a označuje ho za ukrajinskou provokaci. K masakru se vyjádřil i americký prezident Joe Biden, který je přesvědčen, že Vladimir Putin je válečný zločinec a za dění v Buče se má zodpovídat u soudu.
Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva (ONCHR) potvrdil zabití 1417 civilistů, včetně 121 dětí během ruské invaze na Ukrajinu. Zraněných bylo dalších 2038 lidí, včetně 171 dětí, uvedla světová organizace. Ukrajinské zdroje uvádějí vyšší počty mrtvých.
Za hlavní příčinu smrti a zranění lidí ONCHR označila dělostřelecké a raketové ostřelování a letecké bombardování. Předchozí bilance ONCHR, zveřejněná 1. dubna, čítala nejméně 1276 obětí z řad civilistů a 1981 zraněných.
Americká společnost Maxar zveřejnila satelitní snímek ukrajinského města Buča z 31. března, na kterém je patrný asi 15 metrů dlouhý příkop v areálu místního kostela svatého Ondřeje; zde se později našel masový hrob. Maxar tvrdí, že na snímku z 10. března jsou patrné zemní práce v areálu kostela, uvedla agentura Reuters a stanice BBC na svém webu s tím, že nemohly pravost snímků ověřit.
Ukrajinské jednotky osvobodily tři obce důležité pro prolomení ruského obklíčení oblastního centra, města Černihiv na severu země, uvedla ukrajinská média s odvoláním na místní velitelství ozbrojených sil. Obce Kolyčivka, Jahidne a Ivanivka leží u hlavní trasy na Černihiv, poznamenal list Ukrajinska pravda na svém webu. Ruské jednotky se stahují i ze Sumské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, uvedl tamní gubernátor podle agentury Unian.
Mezinárodnímu výboru Červeného kříže se ani dnes nepodařilo evakuovat civilisty z několik týdnů obléhaného města Mariupol. Týmu organizace se do města nepodařilo dostat kvůli bezpečnostním podmínkám, řekl agentuře Reuters mluvčí MVČK Jason Straziuso. Ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková z blokování evakuačních snah obvinila ruské invazní jednotky.
Důležité informace:
- Americký prezident Joe Biden označil ruského prezidenta Vladimira Putina za válečného zločince a vyzval k dalším protiruským sankcím. Informovala o tom agentura AP. Biden reagoval na masakr ve městě Buča u Kyjeva. Biden rovněž vyzval, aby byl Putin kvůli válečným zločinům postaven před soud.
- Vladimir Putin podepsal dekret, jenž zavádí „odvetná vízová opatření“ vůči občanům zemí, které Moskva označuje jako státy, jež nejsou vůči Rusku přátelské. Informovala o tom agentura TASS.
- Ukrajinské úřady o víkendu oznámily, že jejich ozbrojené složky získaly zpět kontrolu nad celou Kyjevskou oblastí a osvobodily ji od Rusů.
- Ruská ofenziva se zaměřuje na Donbas na východě Ukrajiny a do oblasti míří další ruské jednotky, uvádí britské ministerstvo obrany. Ruské vzdušné síly zaútočily na Oděsu, podle Moskvy zničily rafinerii a zásobníky paliv.
- Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky uteklo z Ukrajiny již více než 4,13 milionu lidí. Na 2,437 milionu uprchlíků vstoupilo do Polska, oznámila polská pohraniční stráž.
- HWPL poslala dodávku humanitární pomoci v hodnotě přibližně 50 000 Kč do města Mariupol, které se ocitlo uprostřed prohlubující se humanitární katastrofy.
- „Ano, je to možné,“ odpověděl papež František novinářům na otázku týkající se případné návštěvy Kyjeva. Ruského prezidenta Vladimira Putina nepřímo označil za potentáta v zajetí nacionalistických zájmů, který podněcuje konflikty.
- Ukrajinská ekonomika může letos kvůli válce klesnout až o 40 procent. Informovalo o tom ministerstvo hospodářství v Kyjevě, které zároveň ohlásilo pokles výkonu ukrajinské ekonomiky o 16 procent za první čtvrtletí tohoto roku.
Situaci na Ukrajině sledujeme ON-LINE:
-
Maďarsko zveličuje počty uprchlíků z Ukrajiny
Vláda v Budapešti podle Maďarského helsinského výboru zveličuje počty ukrajinských běženců, kteří v této zemi našli útočiště před válkou. Nevládní organizace podle britského deníku The Guardian tvrdí, že maďarské úřady to dělají s cílem zajistit si finanční podporu z Evropské unie.
Krátce před nedělními parlamentními volbami vláda konzervativního premiéra Viktora Orbána oznámila, že Maďarsko v poměru ke svému počtu obyvatel přijalo nejvíce běženců z Ukrajiny, která čelí ruské agresi. Mluvčí vlády Zoltán Kovács řekl, že do Maďarska přišlo více než 540 000 lidí z Ukrajiny. V přepočtu tak podle něho připadá pět až šest ukrajinských uprchlíků na sto obyvatel Maďarska.
Podle oficiálních statistik v Maďarsku o vízum zaručující dočasnou ochranou k 27. březnu požádalo asi 7 750 ukrajinských občanů, píše The Guardian. S tímto typem víza mají uprchlíci nárok na sociální podporu, včetně bydlení, právo v Maďarsku pracovat a děti právo chodit do škol. Podle šéfky Maďarského helsinského výboru Márty Pardaviové tato poměrně nízká čísla dokládají, že většina ukrajinských uprchlíků před Maďarsko jen přejíždí. Ti, které v této zemi zůstávají, mají ve srovnání s Polskem nebo Slovenskem problémy získat informace o právech, která mají, uvádí Maďarský helsinský výbor.
-
Rusko hájí základní sportovní hodnoty
Je to právě Rusko, které podle vicepremiéra Dmitrije Černyšenka hájí základní sportovní hodnoty včetně olympijské charty. Mezinárodní federace je vylučováním Rusů a Bělorusů ze soutěží pošlapávají, řekl přední ruský vládní představitel na konferenci v Moskvě věnované aktuální pozici ruského sportu. Ten se ocitá v izolaci, protože ve většině sportů nesmějí zástupci Ruska ani spojeneckého Běloruska na mezinárodní akce kvůli invazi na Ukrajinu.
-
Opava dostane z USA dar na pomoc uprchlíkům
Opava dostane dar 10 000 dolarů (220 000 korun) od partnerského města Kearney v USA. Peníze jsou určené na pomoc ukrajinským uprchlíkům. Část město použije na nákup pomůcek potřebných pro výuku českého jazyka. Za zbytek bude magistrát modernizovat evakuační centrum, které uprchlíci používají pro krátkodobé ubytování. ČTK to dnes řekl mluvčí města Roman Konečný.
-
Stát vyčlenil 300 mil. Kč na integrační programy pro ukrajinské běžence
Stát vyčlenil 300 milionů korun na dotace obcím a neziskovému sektoru na integrační programy pro uprchlíky z Ukrajiny, například na výuku češtiny a na začleňování běženců do komunitního života. Poslancům z bezpečnostního výboru to dnes řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Celkovou strategii pro zvládání migrační vlny z Ukrajiny po ruské invazi by měla vláda dostat podle něho příští týden a Sněmovna do poloviny dubna.
-
Rusko bude pokračovat v bojích u Kyjeva
Rusko ostřeluje Černihiv. Podle zprávy vydané ministerstvem obrany Spojeného království budou boje u Kyjeva v příštích dnech pravděpodobně pokračovat, a to navzdory oficiálnímu prohlášení Ruska stáhnout se z regionu, informuje The Kyiv Independent.
-
Konec neomezeného internetu v Rusku
Velké mobilní společnosti informují, že v blízké budoucnosti nebudou poskytovat žádné tarify s neomezeným internetem.
https://twitter.com/nexta_tv/status/1509446739387953153
-
Rusko úmyslně narušilo vzdušný prostor Švédska
Švédská televize TV4 informovala, že dvě ruská letadla pravděpodobně vyzbrojená jadernými zbraněmi narušila již 2. března švédský vzdušný prostor. Podle informací televize šlo o úmyslný čin s cílem zastrašit Švédsko. Šlo o let čtveřice letounů – dva bitevníky typu Su-24 doprovázely dvě stíhačky typu Su-27. Dva bitevní letouny byly podle zdrojů TV4 vybaveny jadernými zbraněmi. Narušení švédského vzdušného prostoru trvalo asi minutu. V reakci na to vzdušné síly země vyzdvihly dva stíhací letouny JAS 39 Gripen. Právě tehdy, tvrdí švédská média, bylo potvrzeno, že ruská letadla byla vybavena jadernými hlavicemi. „Hodnotíme to jako vědomou akci. Je to velmi vážné, zejména proto, že jsou válčící zemí,“ komentoval velitel letectva Karl-Johan Edström.
-
MHD Kladno začne uprchlíkům vydávat průkazy pro jízdu zdarma
Provozovatel městské hromadné dopravy Kladno začne v pátek vydávat ukrajinským uprchlíkům průkazy pro jízdu zdarma. Od poloviny dubna se jím v Kladně budou muset prokazovat, uvedl dnes v tiskové zprávě Ludomír Landa z ČSAD MHD Kladno. Dosud platí, že od konce února mají Ukrajinci cestování veřejnou dopravou ve Středočeském kraji zdarma, jde o rozhodnutí krajské rady.
-
Čína se bude snažit Rusko podporovat spíše skrytě
Čína se bude snažit Rusko podporovat spíše skrytě, její aktivní vstup do války na Ukrajině je nepravděpodobný. Na dnešním jednání sněmovního zahraničního výboru to uvedl náměstek ministra zahraničí Jiří Kozák (ODS). Směrem navenek podle něj Čína postupuje velmi opatrně, dovnitř ale čínská propaganda přejímá ruskou rétoriku včetně dezinformačních kampaní.
-
Gazprom zvažuje zastavení dodávek plynu
Ruský energetický gigant Gazprom zvažuje možnost zastavení dodávek zemního plynu do „nikoli přátelských“ zemí a vyhodnocuje možné důsledky. Informoval o tom dnes list Kommersant s odvoláním na nejmenované zdroje. Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že Rusko bude brzy požadovat, aby „nikoli přátelské“ země platily za plyn v rublech, což vyvolalo obavy z možného výpadku dodávek plynu do Evropy. Gazprom na žádost listu o komentář nereagoval.