Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie dnes nad ránem pohrozili Rusku dalšími robustními sankcemi za agresi na Ukrajině, neshodli se však na diskutovaném embargu na dovoz ruských energií ani na jiných konkrétních krocích. Rusko podle nich musí přestat páchat válečné zločiny a umožnit lidem z ostřelovaných měst odejít či do nich dostat humanitární pomoc. Lídři v závěrech prvního dne bruselského summitu také slíbili vytvoření fondu solidarity pro Ukrajinu a další podporu pro uprchlíky i pro země, které je přijímají.
„Rusko vede útoky proti civilnímu obyvatelstvu a míří na civilní objekty včetně nemocnic, zdravotnických zařízení, škol a krytů. Tyto válečné zločiny musí okamžitě přestat. Lidé za ně zodpovědní a jejich spolupachatelé budou pohnáni k odpovědnosti v souladu s mezinárodním právem,“ shodli se šéfové sedmadvacítky unijních zemí.
Evropský blok již proti Rusku zavedl v koordinaci se západními partnery v čele s USA a Británií čtyři balíky sankcí, a zejména lídři pobaltských zemí či Polska mluvili před summitem o dalším přitvrzení, které by zasáhlo pro Moskvu klíčový vývoz ropy či plynu. Skupina států v čele s Německem však byla z ekonomických důvodů proti. Prezidenti a premiéři se nakonec shodli na tom, že je EU připravena „rychle přistoupit k dalším koordinovaným robustním sankcím proti Rusku a Bělorusku, aby účinně překazila ruské možnosti pokračovat v agresi“.
Lídři zopakovali své prohlášení z nedávného neformálního summitu ve Versailles a podpořili snahu Ukrajiny o vstup do Unie, kýžené podpory rychlého přijímacího procesu se však Kyjev od názorově rozdělených členských států nedočkal.
Jejich vůdci zato slíbili další finanční pomoc strádající zemi a vyzvali Evropskou komisi, aby připravila další návrhy, jak pomoci členským zemím financovat zvládání přílivu uprchlíků. Za měsíc od vypuknutí války odešlo z Ukrajiny na tři miliony lidí, většina z nich do států východního křídla EU.
Důležité informace:
- Lídři zemí Severoatlantické aliance ve čtvrtek na mimořádném summitu v Bruselu odsoudili ruskou agresi vůči Ukrajině, vyzvali k potrestání válečných zločinů a varovali Moskvu před použitím chemických zbraní. Ve společném prohlášení se také shodli na dalším posílení východního křídla bloku včetně rozmístění bojových skupin na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku. Státy NATO Ukrajině poskytnou další vojenskou podporu včetně ochrany proti chemickým či jaderným zbraním.
- Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg po jednání zdůraznil, že aktivní zapojení NATO do dění na Ukrajině by mohlo Rusko vyprovokovat k reakci vedoucí k daleko většímu konfliktu s horšími následky.
- Summit kvůli ruské invazi na Ukrajinu také o rok, tedy do září 2023, prodloužil mandát stávajícího generálního tajemníka Jense Stoltenberga.
- Na Ukrajině pokračuje snaha evakuovat civilisty skrze devět humanitárních koridorů, na kterých se dohodly ukrajinské úřady a ruská armáda.
- Vyslání mírových sil NATO na Ukrajinu by vedlo k přímé konfrontaci mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí, prohlásil ve středu ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
- Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov v rozhovoru s novinářkou americké televize CNN připustil, že Rusko dosud nedosáhlo svých cílů na Ukrajině, a zároveň odmítl vyloučit, že by se Moskva mohla uchýlit k jaderným zbraním.
- Severoatlantická aliance odhaduje, že od začátku invaze na Ukrajinu padlo 7000 až 15 000 ruských vojáků. Podle ukrajinské armády za necelý měsíc invaze Rusko přišlo o 15 600 vojáků, 517 tanků, 1578 obrněných vozidel, 267 děl, 80 salvových raketometů, 47 systémů protiletecké obrany, 101 letadel, 124 vrtulníků, 42 bezpilotních letadel a 1008 automobilů. Údaje nelze nezávisle ověřit, podle západních představitelů jsou zřejmě nadhodnocené. Na základě otevřených zdrojů se podle ruské redakce BBC podařilo potvrdit jména 557 zabitých ruských vojáků.
Situaci na Ukrajině sledujeme ON-LINE.
-
Spotify pozastaví své služby v Rusku
Švédská streamovací platforma Spotify dnes oznámila, že pozastaví poskytování svých služeb v Rusku. Odůvodnila to novými ruskými zákony, které tvrdě trestají kritiku úřadů a armády, uvedla agentura Reuters. Spotify již dříve uzavřela svou kancelář v Moskvě kvůli „nevyprovokovanému útoku na Ukrajinu“ ze strany Ruska.
-
Rusko se nyní podle představitele Pentagonu zaměří na východní Ukrajinu
Spojené státy se domnívají, že se Rusko nyní soustředí na východoukrajinský Donbas místo metropole Kyjeva, aby si vybudovalo silnější vyjednávací pozici a odstřihlo ukrajinské vojáky na východě od zbytku země. S odkazem na nejmenovaného představitele amerického ministerstva obrany to napsala agentura Reuters.
-
Obnovenou diplomatickou misi Slovinska v Kyjevě povede vojenský důstojník
V čele obnovené diplomatické mise Slovinska v Kyjevě bude vojenský důstojník. Informovala o tom agentura STA s odvoláním na informovaný zdroj z ministerstva zahraničí v Lublani, které tak potvrdilo předchozí spekulace slovinských médií.
-
Vereščuková: Rusové se zmocnili 14 ukrajinských starostů
Rusové se zmocnili starostů 14 ukrajinských měst. Osvobození těchto rukojmích se řeší na mezinárodní úrovni, uvedla dnes místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Veřeščuková. Vicepremiérka podle agentury Unian upozornila, že Rusové si přejí výměnu zajatců pouze na základě parity, tedy zajaté vojáky za zajaté vojáky, pohraničníky za pohraničníky nebo námořníky za námořníky.
-
Ministryně Jana Černochová (ODS) nepojede na setkání ministrů obrany V4
„Do Maďarska na setkání ministrů obrany V4 osobně nepojedu. Příští týden mají volby a není správné, abych se tam podílela na kampani,“ napsala ministryně Černochová (ODS) na twitter. Doplnila také, že vždycky Visegrádskou skupinu podporovala a velmi ji mrzí, že pro maďarské politiky je teď levná ruská ropa důležitější než ukrajinská krev.
-
O humanitární dávku už požádalo asi 60 tisíc uprchlíků z Ukrajiny
O humanitární dávku pět tisíc korun pro ukrajinské uprchlíky v Česku požádalo od pondělního zavedení této pomoci zatím asi 60 tisíc lidí. V tiskové zprávě to dnes oznámilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Předtím byla lidem prchajícím z Ukrajiny před ruskou invazí k dispozici nižší dávka jednorázové mimořádné okamžité pomoci. O tu podle ministerstva požádalo přibližně 120 tisíc lidí.
-
OSN vyšetřuje potenciální válečné zločiny spáchané na Ukrajině
Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva (OHCHR) prověřuje zprávy o útocích na Ukrajině, které by mohly být válečnými zločiny. Uvedla to dnes Matilda Bognerová z OHCHR, která vede monitorovací misi úřadu na Ukrajině. Jako příklad zmínila nedávné útoky na školy v Černihivu nebo zničení nemocnice v Mariupolu.
„Rozsah civilních obětí a ničení civilních objektů silně naznačuje, že jsou porušovány zásady rozlišování, přiměřenosti, pravidlo o preventivních opatřeních a také zákaz nerozlišujících útoků (mezi civilními a vojenskými objekty či lidmi),“ uvedla Bognerová. Upozornila, že vojenské síly používají výbušné zbraně s plošným účinkem v obydlených oblastech nebo v jejich blízkosti – včetně raket, dělostřeleckých granátů či náletů.
-
Johnson hovořil s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem o Ukrajině
Britský premiér Boris Johnson si dnes téměř hodinu telefonoval s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Lídři spolu hovořili „otevřeně a upřímně“, prodiskutovali i situaci na Ukrajině, uvedla agentura Reuters s odvoláním na Downing Street. Čína je považována za jednoho z nejbližších spojenců Moskvy. Peking se nedávno na Valném shromážděním OSN zdržel při hlasování o rezoluci, která odsuzovala ruský útok proti Ukrajině. „Vedoucí představitelé jednali o řadě otázek společného zájmu, včetně situace na Ukrajině. Jednalo se o upřímný a otevřený rozhovor, který trval téměř hodinu. Dohodli se, že spolu brzy znovu promluví,“ uvádí se v prohlášení.
-
Spojené státy vyčlení více než 1 miliardu dolarů na humanitární pomoc Ukrajincům postiženým válkou
https://twitter.com/JoeBiden/status/1507378087239036930
-
Kuleba popřel Erdoganovo tvrzení o ukrajinské ochotě k ústupkům
Šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba dnes popřel tvrzení tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, že Ukrajina je prý ochotna souhlasit se čtyřmi ze šesti ruských požadavků, a to i zříct se členství v Severoatlantické alianci a uznat ruštinu za druhý státní jazyk. „Žádná shoda s Ruskem ve čtyřech bodech zmíněných tureckým prezidentem nepanuje,“ řekl ministr Kuleba listu Ukrajinska pravda. „Jediným státním jazykem na Ukrajině je a bude ukrajinština. A vůbec klasifikace klíčových témat rozhovorů na čtyři či jiný počet bodů je nekorektní,“ dodal.