Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie dnes nad ránem pohrozili Rusku dalšími robustními sankcemi za agresi na Ukrajině, neshodli se však na diskutovaném embargu na dovoz ruských energií ani na jiných konkrétních krocích. Rusko podle nich musí přestat páchat válečné zločiny a umožnit lidem z ostřelovaných měst odejít či do nich dostat humanitární pomoc. Lídři v závěrech prvního dne bruselského summitu také slíbili vytvoření fondu solidarity pro Ukrajinu a další podporu pro uprchlíky i pro země, které je přijímají.
„Rusko vede útoky proti civilnímu obyvatelstvu a míří na civilní objekty včetně nemocnic, zdravotnických zařízení, škol a krytů. Tyto válečné zločiny musí okamžitě přestat. Lidé za ně zodpovědní a jejich spolupachatelé budou pohnáni k odpovědnosti v souladu s mezinárodním právem,“ shodli se šéfové sedmadvacítky unijních zemí.
Evropský blok již proti Rusku zavedl v koordinaci se západními partnery v čele s USA a Británií čtyři balíky sankcí, a zejména lídři pobaltských zemí či Polska mluvili před summitem o dalším přitvrzení, které by zasáhlo pro Moskvu klíčový vývoz ropy či plynu. Skupina států v čele s Německem však byla z ekonomických důvodů proti. Prezidenti a premiéři se nakonec shodli na tom, že je EU připravena „rychle přistoupit k dalším koordinovaným robustním sankcím proti Rusku a Bělorusku, aby účinně překazila ruské možnosti pokračovat v agresi“.
Lídři zopakovali své prohlášení z nedávného neformálního summitu ve Versailles a podpořili snahu Ukrajiny o vstup do Unie, kýžené podpory rychlého přijímacího procesu se však Kyjev od názorově rozdělených členských států nedočkal.
Jejich vůdci zato slíbili další finanční pomoc strádající zemi a vyzvali Evropskou komisi, aby připravila další návrhy, jak pomoci členským zemím financovat zvládání přílivu uprchlíků. Za měsíc od vypuknutí války odešlo z Ukrajiny na tři miliony lidí, většina z nich do států východního křídla EU.
Důležité informace:
- Lídři zemí Severoatlantické aliance ve čtvrtek na mimořádném summitu v Bruselu odsoudili ruskou agresi vůči Ukrajině, vyzvali k potrestání válečných zločinů a varovali Moskvu před použitím chemických zbraní. Ve společném prohlášení se také shodli na dalším posílení východního křídla bloku včetně rozmístění bojových skupin na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku. Státy NATO Ukrajině poskytnou další vojenskou podporu včetně ochrany proti chemickým či jaderným zbraním.
- Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg po jednání zdůraznil, že aktivní zapojení NATO do dění na Ukrajině by mohlo Rusko vyprovokovat k reakci vedoucí k daleko většímu konfliktu s horšími následky.
- Summit kvůli ruské invazi na Ukrajinu také o rok, tedy do září 2023, prodloužil mandát stávajícího generálního tajemníka Jense Stoltenberga.
- Na Ukrajině pokračuje snaha evakuovat civilisty skrze devět humanitárních koridorů, na kterých se dohodly ukrajinské úřady a ruská armáda.
- Vyslání mírových sil NATO na Ukrajinu by vedlo k přímé konfrontaci mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí, prohlásil ve středu ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
- Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov v rozhovoru s novinářkou americké televize CNN připustil, že Rusko dosud nedosáhlo svých cílů na Ukrajině, a zároveň odmítl vyloučit, že by se Moskva mohla uchýlit k jaderným zbraním.
- Severoatlantická aliance odhaduje, že od začátku invaze na Ukrajinu padlo 7000 až 15 000 ruských vojáků. Podle ukrajinské armády za necelý měsíc invaze Rusko přišlo o 15 600 vojáků, 517 tanků, 1578 obrněných vozidel, 267 děl, 80 salvových raketometů, 47 systémů protiletecké obrany, 101 letadel, 124 vrtulníků, 42 bezpilotních letadel a 1008 automobilů. Údaje nelze nezávisle ověřit, podle západních představitelů jsou zřejmě nadhodnocené. Na základě otevřených zdrojů se podle ruské redakce BBC podařilo potvrdit jména 557 zabitých ruských vojáků.
Situaci na Ukrajině sledujeme ON-LINE.
-
Charkov neustále pod palbou. Mrtví přibývají
Ruské ostřelování ukrajinského Charkova zasáhlo polikliniku, která sloužila jako středisko pro distribuci humanitární pomoci, zemřeli čtyři lidé. Uvedla to dnes místní policie. Agentura Reuters však upozornila, že zprávu nemohla nezávisle ověřit. "Ruští okupanti pokračují v zabíjení civilistů v Charkově. V důsledku ranního ostřelování civilní infrastruktury z raketometů bylo zraněno sedm civilistů, z nichž čtyři zemřeli," cituje policii ukrajinská agentura Ukrinform. V blízkosti zasaženého objektu se podle ní nenachází žádné vojenské zařízení. Oblastní gubernátor Oleh Syněhubov již ve čtvrtek uvedl, že nejméně šest mrtvých a 15 zraněných si v Charkově vyžádal zásah ruské střely, která dopadla do fronty lidí čekajících na výdej humanitární pomoci. Dříve informoval o ostřelování Charkova řízenými střelami Kalibr vypálenými z lodí v Černém moři. Ani tuto zprávu nebylo možné ověřit z nezávislých zdrojů.
Agentura Ukrinform píše, že od začátku války bylo v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny zabito více než 300 civilistů, včetně 15 dětí. Rusko dlouhodobě útoky na civilní cíle popírá. -
Pod divadlem v Mariupolu zahynulo zřejmě 300 lidí
Ruský letecký útok na divadlo v ukrajinském Mariupolu ze 16. března by mohl mít přibližně 300 obětí, oznámilo dnes vedení města. V krytu pod divadlem se ve chvíli, kdy ruské síly místo bombardovaly, podle místních úřadů skrývalo přes 1000 lidí. "Svědci mají informace, podle kterých zemřelo kvůli bombardování ruského letectva v činoherním divadle v Mariupolu 300 lidí," citovala AFP prohlášení radnice zveřejněné na sociální síti Telegram.
-
Rusové kopou zákopy v radioaktivní zóně poblíž Černobylu
Ruská armáda podle ukrajinských zdrojů buduje opevnění a kope zákopy v extrémně radioaktivní zóně v Rudém lese poblíže jaderné elektrárny v Černobylu.
-
Novosvětská v Brně pro Ukrajinu
Filharmonie Brno ve středu 30. března uspořádá podle mluvčí tohoto hudebního tělesa Kateřiny Konečné benefiční koncert pro Ukrajinu. Výtěžek ze vstupného pošle Ženskému vzdělávacímu spolku Vesna, který přímo pod okny Besedního domu, tedy sídla filharmonie, od prvních dnů ruské invaze na Ukrajinu provozuje sběrné místo pomoci. Na koncertě zazní Novosvětská od Antonína Dvořáka.
-
Ukrajinské síly znovu obsadily města a obranné pozice na východním okraji Kyjeva
CNN: Ukrajinské síly znovu obsadily města a obranné pozice na východním okraji Kyjeva, uvedlo v pátek britské ministerstvo obrany ve své nejnovější zprávě. "Ukrajinské protiútoky a ústup ruských sil na přetížených zásobovacích linkách umožnily Ukrajině znovu obsadit města a obranné pozice až do vzdálenosti 35 kilometrů východně od Kyjeva," uvedlo ministerstvo. "Ukrajinské síly se pravděpodobně budou i nadále pokoušet zatlačit ruské síly zpět podél severozápadní osy od Kyjeva směrem k letišti Hostomel." Mezitím se postup ruských sil směrem k černomořskému přístavnímu městu Oděsa zadrhl. "Ruské síly se stále pokoušejí obejít Mykolajiv, když se snaží postupovat na západ směrem k Oděse, přičemž jejich postup zpomalují logistické problémy a ukrajinský odpor," dodalo ministerstvo.
-
BBC: Rusko zvažuje, že bude za ropu a plyn přijímat platby v bitcoinech
(ČTK) Rusko zvažuje, že bude za ropu a plyn od takzvaných přátelských zemí přijímat platby v bitcoinech nebo v jejich lokálních měnách. S odkazem na poslance Pavla Zavalného o tom na svém webu píše BBC. Ruský prezident Vladimir Putin tento týden řekl, že od zemí, které Rusko považuje za nikoli přátelské, tedy těch, které na něj uvalily sankce za jeho vpád na Ukrajinu, bude požadovat platby už ne v eurech nebo v dolarech, ale pouze v rublech. Zavalnyj, který stojí v čele energetického výboru ruské Státní dumy, ve čtvrtek uvedl, že země hledá alternativní způsoby, jak získat platby za export energií. Řekl, že Čína a Turecko patří mezi "přátelské" země, které "se nezapojily do sankčního tlaku".
"Dlouho jsme Číně navrhovali, aby přešla na platby v národních měnách - rublech a jüanech," řekl Zavalnyj. "S Tureckem to budou liry a ruble," připojil a dodal, že by Rusko s těmito zeměmi mohlo obchodovat i v bitcoinech.
-
Medveděv popírá, že by západní sankce proti ruským podnikům měly nějaký vliv na vládu v Moskvě
BBC: Dmitrij Medveděv, bývalý ruský prezident a nyní zástupce šéfa bezpečnostní rady země, prohlásil, že by bylo "bláhové" domnívat se, že západní sankce proti ruským podnikům mohou mít nějaký vliv na moskevskou vládu. Západ uvalil na Rusko celou řadu sankcí, přičemž některé sankce jsou konkrétně zaměřeny na miliardáře, o nichž se předpokládá, že mají blízko k prezidentu Vladimiru Putinovi.
"Položme si otázku: může mít některý z těchto velkých podnikatelů byť jen nepatrné kvantum vlivu na postavení vedení země?" ptá se Medveděv v rozhovoru pro ruskou státní tiskovou agenturu RIA. "Otevřeně vám říkám: v žádném případě." -
Gilead s Ruskem končí
Americká biofarmaceutická společnost Gilead oznámila pozastavení všech „vedlejších obchodních operací“ v Rusku. Zároveň bude společnost i nadále dodávat životně důležité léky do Ruska.
-
Austrálie a Japonsko rozšiřují sankční seznam
Austrálie zařadila na svůj sankční seznam 22 ruských propagandistů (včetně šéfredaktorky stanice RT Margarity Simonjanové a moderátorky Olgy Skabejevové ), stejně jako Alexandra Lukašenka a jeho nejstaršího syna Viktora. Japonsko také rozšířilo dřívější omezující opatření na dalších 81 organizací a 25 jednotlivců.
https://twitter.com/nexta_tv/status/1507240230402899970
-
Evropa rublem platit nebude
Evropská unie nebude za ruský plyn v žádném případě platit v rublech, oznámila šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Podle ní se ze strany Vladimira Putina jedná o vydírání a pokus o obcházení sankcí EU.