
Vladimir Putin a Donald Trump FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia

„Kdy přesně se z amerických ďáblů stali perspektivní partneři?“ ptají se ruští komentátoři poté, co dal ruský prezident Vladimir Putin najevo svou ochotu k prohloubení obchodní spolupráce mezi Ruskem a Spojenými státy. „Zatímco naše vojáky zabíjejí americké zbraně, my jim budeme dodávat hliník?“ diví se. Zvlášť hořkou pilulku podle nich představují nové plány Kremlu na hospodářskou spolupráci s USA pro ruskou armádu bojující na Ukrajině.
„Upřímně řečeno, trochu jsme prošvihli okamžik, kdy se z ďábelské touhy zatracených Yankeeů ukrást ruské přírodní zdroje opět stala perspektiva vzájemně výhodné spolupráce s americkými partnery,“ posteskl si populární prokremelský ruský vojenský bloger z telegramového kanálu „Dva Majora“, který milionům Rusů – a nejen jim – dlouhodobě zprostředkovává zprávy z ukrajinského bojiště.
Reagoval tak na nedávné vyjádření prezidenta Putina, který podle agentury Reuters nabídl Američanům v rámci budoucí ekonomické dohody příležitosti ke společnému průzkumu ložisek kovů vzácných zemin v Rusku, spolupráci při budování energetiky a také dodávky milionů tun hliníku na domácí trh USA, kde by prý mohl pomoci vyrovnat jeho cenovou nerovnováhu.
Denacifikace je prodej vzácných zemin?
Zmiňovaný válečný bloger zdaleka nebyl sám, jak si povšiml ve svém článku, zveřejněném v ruském deníku The Moscow Times ruský spisovatel a filmař Ivan Filippov. Ten připomněl, že ruská populace byla dlouhodobě vystavena démonizování Ameriky, a to až na úrovni hysterické nenávisti dosahující hrozeb jadernou likvidací Washingtonu. Američané byli pro Rusko nepřítel, kterého bylo potřeba zničit, anebo mu alespoň zamezit v jeho plánech na ovládnutí celého světa.
To však nyní již zřejmě neplatí, stejně jako patrně nebudou platit ruské cíle tzv. speciální vojenské operace, jako měla být být „denacifikace“ celé Ukrajiny nebo plné obsazení čtyř ukrajinských oblastí, k nimž má i po třech letech nelítostné války Rusko stále velice daleko. „Denacifikace je prodej kovů vzácných zemin USA, že?“ píše ironicky další z ruských vojenských komentátorů jménem Kargač.
Autor dalšího známého vojenského účtu Romanov se zase zeptal, jestli budou nyní ruské trestní zákony doplněny o odstavec stíhající diskreditaci americko-ruských vztahů, ve zjevné narážce na trestný čin diskreditace ruské armády, který Kreml drakonicky používá k likvidaci kritiků ruské války na Ukrajině a také k případnému krocení neposlušných válečných komentátorů.
Zvlášť bolestný má být tento obrat v ruské zahraniční politice pro ruské vojáky, které po tisících na Ukrajině i na ruském území likvidovaly a nadále likvidují všemožné zbraně vyrobené toutéž zemí, s níž jejich vrchní velení nově chce rozvíjet obchodní spolupráci.
I ti si zjevně připouštějí možnost, že poté, co zemřelo více než 160 tisíc jejich mužů a stovky tisíc dalších přinesly válečným cílům nenapravitelné krvavé oběti, Putin nyní zřejmě ekonomicky výhodnou spolupráci s Američany ochotně akceptuje a válku ukončí bez ohledu na to, že Rusové na Ukrajině nedosáhli takřka ničeho z původně stanovených cílů.