Předseda vlády Andrej Babiš čelil ve čtvrtek interpelacím poslanců. Zákonodárci se premiéra a dalších členů vlády ptali na témata okolo druhé vlny epidemie koronaviru, ale i na problematiku dotací a další otázky.
16:59: Na záležitosti okolo koronaviru se ministra zdravotnictví Prymuly jako další ptal poslanec Dominik Feri (TOP 09). Zajímala ho opět komunikace vlády, která podle něj stále není ideální. Zeptal se, jaké postupy zvažuje ministerstvo pro komunikaci s občany, kteří nejsou na internetu, ohledně dalších opatření a boje s dezinformacemi. „Problém činí hraniční ustanovení, kam se to dá podřadit. Na koho z ministerstva bych se měl pro efektivní komunikaci obrátit? Vaše tiskové oddělení s námi příliš nekomunikuje,“ řekl Feri.
Prymula poděkoval na podnět. „Pracovat na tom chceme,“ uvedl s tím, že je to velmi akutní záležitost. Pořádají prý pravidelné tiskové konference, kde se snaží komunikovat jednoznačněji. „Snažíme se na twitteru opatření simplifikovat. Ne vždy tato cesta je možná pro detailní přístup k některým opatřením. (…) Na twitteru se snažím pravidelně komunikovat, je tam možnost zasáhnout část lidí, kteří zasaženi nejsou. Chceme řešit problematiku dezinformací, hoaxů a cílit budeme i na řetězové maily,“ řekl ministr. Část populace podle něj nevěří tomu, co se momentálně děje, a chce tedy zlepšit komunikaci i tímto směrem.
16:21: Jako další interpeluje poslanec Patrik Nacher (za ANO) na téma „bodu zlomu“ současné pandemie: „Opozice tyto otázky bohužel neklade, ale měla by. Co je dlouhodobý cíl? Kdy nastane bod zlomu? Bude to promoření? Kolik vln nás čeká? Čekáme na vakcínu? Bude povinná?“ ptá se ministra zdravotnictví.
„Po několika týdnech se dostaneme do situace, kdy se vir vymýtí, a pak bude tři měsíce klid. (…) Nejsme schopni se promořit, jedinou cestou je vakcína. První dávky bychom měli dostat na konci tohoto roku a pak na konci 1. a na konci 2. čtvrtletí příštího roku,“ odpověděl Prymula. Česko prý bude v jakémsi mírnějším režimu – například s rouškami.
„Očkování proti chřipce není příliš preferováno v naší populaci. Podobně lidé přistupují k dalším vakcínám. Nepočítáme, že by očkování (proti koronaviru) bylo povinné,“ doplnil ministr zdravotnictví. Prozatímní reálná účinnost vakcín je podle něj v pásmu 60–90 procent.
16:10: Poslanec Gazdík položil podobnou otázku na polní nemocnici v Letňanech také ministrovi zdravotnictví Romanu Prymulovi. „Kdo pověřil nemocnici Na Bulovce a kdo zkontroloval tu částku? Co bude dál? Také vidíte korupční potenciál této zakázky a necháte ji prověřit?“
Ministr odpověděl: „Pověření jsem vydal já. Během jednání se účastnili pracovníci ministerstva zdravotnictví a cena se snížila z původního požadavku – byť uznávám, že vysoká je. Nebráním se tomu, aby byla prověřena. Podnikatelé se nám snaží pomoct a nabídnout prostory zdarma, tady se to tak nestalo.“ Dostali sice nabídku zdarma na O2 arenu a Palác kultury, ty však podle Prymuly nebyly vhodné. Největší nápor na zdravotní systém bude prý 10. listopadu, pak má klesat.
16:04: Začaly interpelace na další členy vlády.
15:55: Poslanec Petr Gazdík (STAN) se premiéra dotázal na okolnosti zřízení polní nemocnice v Letňanech a její korupční potenciál. „Mě fascinuje, že vždycky mluvíte o vládě. Chápu, že vláda může za všechno. Vláda neprovedla žádný výběr, nevím, kdo to psal. (…) Hledala se velká místa na zřízení nemocnice. O2 arena není pro to vhodná. Letňanské prostory nám umožní rozšiřovat. Prostory zařídila Bulovka, mezi nimi je smluvní vztah,“ odpovídal Babiš.
„Rozhodně nekritizuji, že na to vláda přistoupila, ale je tato částka morální? Nemá smlouva korupční potenciál?“ doplnil svůj dotaz Gazdík. „Já doufám, že by si v této době toto nikdo nedovolil,“ reagoval Babiš.
15:47: Poslanec Mikuláš Ferjenčík (Piráti) se ptal na Babišův předvolební plakát, na kterém bylo heslo 2000 miliard z lithia pro naše lidi. „Kdy můžeme čekat, že z toho v rozpočtu něco bude? A kolik z toho budeme mít?“ zeptal se. „Stát, místo toho aby to dělal sám, tak povolil podivným firmám, které sídlily v daňových rájích, dělat ten průzkum,“ tvrdí Babiš. Je podle něj potřeba rozlišit dva pojmy – začátek těžby plánovaný v roce 2025 a těžba naplno, která bude o dva roky později. „Těžba je pod vedením státu zastoupeného společností ČEZ. Když mi dáte vývoj ceny lithia do roku 2030, tak vám odpovím (i na druhou otázku).“
15:33: Jako další předstoupila poslankyně za Piráty Olga Richterová. Počet mrtvých u nás je první sloupec. Slovensko i Německo jsou dole. „Za vaší vlády se stalo to, že máme nejvíce mrtvých v Evropě. Jak to České republice vysvětlíte? Kolik mrtvých musí být, abyste se omluvil za to, že jste pandemii zpochybňoval? Na základě čeho jste rušil roušky? Jak se připravujete na třetí vlnu?“ ptala se.
„Mě to mrzí, vy normálně lžete, manipulujete informace,“ odpověděl Babiš. Začal číst počty mrtvých. 1739 lidí zemřelo u nás. „Není to pravda ani poměrově. Sprostá lež. Já jsem připraven všechno vysvětlit. Nevím, k čemu jsem se špatně vyjádřil. Můžu vám přečíst, jak se vyjádřila opozice. Zásadně odmítám vaše vymyšlené invektivy,“ útočil. Diví se prý, proč tak „bolestné věci“ poslankyně řeší. „Je to o těch lůžkách. Pokud naskakujete na vymyšlené lži proti mé osobě, tak já jsem schopen všechno zargumentovat. Naše vláda asi nedomyslela všechno. Zajímalo by mě, jak definujete vlnu. Každý mluví o vlně, ale vlna nikdy neskončila, nikdy jsme neměli nulu. Stále jste křičeli něco naopak. Když to skončí, bude to předmětem vyšetřování. Nebyl jsem to já, kdo řekl, že vir zeslábl.“
„Aktuálně v přepočtu na počet obyvatel se v žádné evropské zemi neumírá tolik jako u nás,“ odpověděla Richterová. „Váš graf je nepravdivý. Tahle debata je skutečně nechutná. Je neuvěřitelné, že si to dovolíte sem dávat,“ odpověděl Babiš v další reakci na tuto interpelaci.
15:24: Poslanec Radek Koten (SPD) se ve věci léčby covidu-19 zeptal, jakým způsobem bude vláda využívat dostupná antivirotika a zda uvažuje o dovozu látky z Ruské federace, která zabrání šíření viru v těle. SÚKL by podle něj měl konečně začít dělat klinické studie. „Jako laik nevím, že by byla nějaká látka garantovaná, že funguje,“ odpověděl Babiš. Přes Evropskou unii prý Česko nakoupilo pouze remdesivir. „Samozřejmě to sleduji a o tomto léku, o kterém mluvíte, slyším poprvé. (…) Určitě se tomu budeme věnovat a děkuji za informaci,“ dodal.
15:08: Poslanec Dominik Feri (TOP 09) pokládá komunikaci vlády za strašnou. „Vy vždycky řeknete, že to zlepšíte, ale zůstává špatná. Hlavní roli v tom musí mít vláda,“ myslí si Feri a jmenuje konkrétní příklady nejistoty občanů. Zeptal se proto, kdy bude tato komunikace zlepšena a zda bude vláda vysvětlovat opatření lidsky a oficiálně.
„Viděl jsem váš instagram, je to úžasné. Já jsem řekl, že proč to nedělá ten Plaga. Snažím se zlepšovat moji komunikaci, i když mluvení není úplně moje kategorie,“ odpověděl Babiš, který prý řekl, aby si ministr zdravotnictví Prymula udělal v rezortu pořádek. „Nevím, jak mám donutit ministry, aby nekomunikovali epidemiologickou situaci. (…) V srpnu jsem komentoval to jedno opatření a za to jsem byl kritizován, proto už komunikuju jen to, co mám na papíře,“ dodal. Komunikaci ministra Prymuly však považuje za dobrou.
14:52: Poslanec Lukáš Černohorský (Piráti) se ptal na efektivní rozdělení evropských prostředků určených regionům zasaženým útlumem těžby uhlí. „Tyto prostředky budou přerozdělovány v rámci programu, který řídí ministerstvo životního prostředí, a ministr Brabec ještě v roce 2014 působil na vrcholných pozicích ve společnosti Lovochemie. Jakým způsobem byla Lovochemie vybrána?“
Babiš reagoval: „V životě jsem to neslyšel a teď mi Brabec říkal, že je to nesmysl. Máte jiný program než antibabiš, střet zájmů a další blbosti? Nemůžete mít jiný program? Máte na to nějaký důkaz?“ útočil. A označil portál Seznam Zprávy jako dezinformační.
„Kyperská firma, jejíž majitel tady neplatí daně, to je jen antibabiš server. Někteří tam jsou zhrzení, protože pracovali ve vydavatelství ze svěřenského fondu. Od rána do večera jenom lži. Prosím vás, nečtěte to. V roce 17 jeden redaktor tam stál před tou chemičkou a tvrdil sprostě, že zaměstnanci dostali peníze za to, že budou volit Babiše,“ reagoval na zprávu, která pojednávala o tom, že vláda navrhne Bruselu, aby poslal šest miliard korun pro litvínovskou chemičku Agrofertu.
14:40: Jako první se obrátil na premiéra Andreje Babiše předseda STAN Vít Rakušan. Zeptal se, zda zveřejní data, která sliboval. „Zveřejníte datové modely, které máte k dispozici? Žádná odpověď nepřišla,“ dotázal se v reakci na Babišovu první odpověď, která ho neuspokojila. Premiér však tvrdil, že všechna data již dodal: „Data jste dostali, měli jste prezentaci, takže jaká data ještě chcete? Nechápu vůbec… třikrát jste to mediálně zneužili,“ bránil se Babiš. Vláda situaci prý zvládá.