V senátu se tento týden konal kulatý stůl na téma „Jak definovat online média“. Podle průzkumu Evropské unie 72 procent lidí mezi 16 a 74 lety čte zprávy na internetu, v České republice je to dokonce víc než 85 procent. České zákony přitom tuto formu médií stále přehlíží. Upozorňovala na to řada lidí už při schválení novely zákona o střetu zájmů, díky které se mají zpřísnit podmínky vlastnictví médií. Právě ta se na online média nevztahuje.
Oblíbenost online médií pak také potvrzuje nejnovější průzkum Digital News Report, který připravuje Reuters Institute a Oxfordská univerzita. „Procento lidí, kteří získávají zprávy pouze z tisku, je nyní nejnižší od začátku průzkumu, o více než polovinu od roku 2015. Dominantní postavení online má lokální webový portál Seznam, který provozuje desítky webových služeb včetně předního zpravodajského webu,“ uvádí průzkum.
I přes to se ale hlavní právní předpis regulující obsahovou stránku médií, tedy tiskový zákon, na online média nevztahuje. Jeho znění dopadá pouze na média tištěná.
Jak by online média mohla být v zákoně definovaná, nyní řešila stálá komise senátu pro sdělovací prostředky a odborníci. „Českou mediální legislativu trápí řada problémů. Nedostatečná regulace „nových médií“, roztříštěná právní úprava, nedostatečně kontrolovaná soutěž na mediálním trhu, prakticky neexistující podpora médií z veřejných rozpočtů. To jsou jenom některé z mnoha výzev, kterým bychom měli věnovat pozornost. Česká mediální legislativa by si zasloužila komplexní revizi a koncepční novelizaci, která by ji přiblížila právní úpravě odpovídající 21. století,“ stojí v analýze organizace Rekonstrukce státu, který zveřejnila právě při příležitosti senátní akce.
V červnu, kdy poslanecká sněmovna schválila novelu zákona o střetu zájmů, se rychle objevily připomínky, že se zákon nevztahuje na internetová média. Organizace Milion chvilek pro demokracii na to upozornila na sociálních sítích a vyzvala lidi, aby se s tím hromadně obrátili na předsedu senátu Miloše Vystrčila (ODS).
„Všechny pěkně zdravím. Za posledních několik hodin jsem obdržel, odhaduji, že již více než tisíc, e-mailů s žádostmi či apely na změnu zákona ohledně znemožnění vlastnictví elektronických médií politiky. Výzvy chápu a beru vážně. Protože změna zákona je umění možného, nic slíbit nemohu,“ odpověděl na výzvu organizace Vystrčil.
Poprosil naopak občany a organizaci, aby neposílali další e-maily. „Není v mých silách odpovídat. Pokud někdo můžete – například Milion chvilek pro demokracii, tak to, prosím, zastavte. Děkuji,“ napsal na twitteru spolu s ukázkou jeho přehlcené e-mailové schránky.
I Jakub Michálek (Piráti) jako autor pozměňovacího návrhu tehdy upozornil, že internetová média v Česku nejsou zákonem regulována. „Internetová média v ČR nejsou regulovaná zákonem. Zpřísnění zákona o střetu zájmu nemění média, na která se stávající zákon vztahuje, ale pouze zvyšuje vymahatelnost stávajících zákonů,“ napsal deníku FORUM 24. „Tedy aby nebylo možné zákon obcházet přes svěřenské fondy apod. Pokud se ministerstvo kultury rozhodne v budoucnu připravit zákon, který bude regulovat online produkci, není problém tam doplnit i pravidla proti střetu zájmu politiků. Je to jeden z mnoha zástupných argumentů,“ dodal.
V návaznosti na debatu o chybějící regulaci internetových médií vydal senát při schvalování novely také usnesení, kterým vyzval vládu, aby se zabývala chybějící definicí online médií a ošetřením střetu zájmů v celém online prostoru.
„Myslím, že jste možná zaregistrovali, že jeden spolek občanský, Milion chvilek pro demokracii, i vyzýval na sociálních sítích hodně senátorů, i pana předsedu, abychom nějakou formou řešili problematiku možného střetu zájmů politiků, kteří ovládají tzv. online média. Jenom krátce k tomu, právě toto není upraveno aktuálně v nějaké současné legislativě, je to tak trochu vakuum. S těmito zástupci jsem se spojil před jednáním naší komise, probrali jsme to, přislíbili jsme doprovodné usnesení, že nějakou formou se tady o něm budeme bavit. To doprovodné usnesení je i součástí závěrů našeho jednání naší senátní komise,“ řekl během schůze 2. sprna senátor Lukáš Wagenknecht (Piráti).
„Senát žádá vládu, aby se zabývala a) otázkou definice online médií, která doposud není dostatečně upravena v právním řádu ČR, a předložila návrh zákona, který by tuto problematiku podrobněji definoval, b) otázkou vlivu veřejných funkcionářů na internetová média a předložila návrh zákona, který by tuto problematiku řešil,“ stojí pak přímo v usnesení.