Po internetu obíhá ohromné množství zavádějících informací o koronaviru – od riskantních zdravotních tipů až po spekulace o vládních plánech. Na BBC popisují, jak zmapovali vlastní život jednoho takového virálního kousku.
Na Facebooku se vynořil příspěvek, který se z profilu 84letého britského muže dostal na instagramový účet ghanského televizního moderátora, přes Facebook pak do skupiny pro indické katolíky a pokračoval na fóra zaměřená na koronaviry, skupiny na WhatsApp a twitterové účty.
Na první pohled to vypadalo důvěryhodně, protože jako zdroj informací byl uveden lékař, instituce a „vzdělaný strýc“.
Nejstarší verzi, kterou se lidem z BBC povedlo najít, zveřejnil uživatel Facebooku 7. února. Byla sdílena ve skupině s názvem Happy People s téměř 2000 členy.
Psalo se tam: „Strýček mého spolužáka promoval s magisterským titulem a pracuje v nemocnici v Šen-čenu. Odebral se studovat virus wuchanské pneumonie. Prostě mi zavolal a řekl mi, abych svým přátelům sdělil…“
Přátelům se třeba mělo sdělit, že nemáte virus „pokud máte rýmu“.
Podle organizací provádějících ověřování faktů, jako jsou Full Fact nebo Snopes, které citují odborníky včetně amerických středisek pro kontrolu nemocí (CDC) a lékařského deníku The Lancet, je rýma sice neobvyklá, ale mezi pacienty s koronaviry se může objevit. Takže to, že máte rýmu, neznamená, že koronavirus máte, ale ani to, že ho nemáte. Neznamená to nic.
Příspěvek také povzbuzuje lidi, aby „pili více horké vody“ a zkusili „nepít ledové nápoje“. Jenže v současné době neexistuje žádný lékařský důkaz, že by něco z toho mohlo pomoci při prevenci koronaviru.
Lidé z BBC se pokusili kontaktovat osobu, která informace zveřejnila, jenže ta neodpověděla.
Zpráva se šířila, když ji sdílel muž jménem Glen v Indii. Rozhodil ji do několika různých skupin na Facebooku, včetně skupin pro katolíky. Ačkoliv Glen jen převzal původní text, vypadalo to, že on sám má nějakého strýce, a ten volal přímo jemu. Přibylo také několik dalších rad, některé jsou i prospěšné, třeba že si lidé mají mýt ruce.
Článek popisuje další historii šíření. Ačkoliv na text brzy začaly upozorňovat organizace zabývající se podobnými fake news, nic už ho nezastavilo a některé verze začaly absorbovat další zavádějící informace. Připojeno bylo tvrzení, že virus „nenávidí slunce“, byť zatím neexistuje důkaz, že by ho sluneční paprsky zabíjely, a případy nákazy byly hlášeny i ze zemí s horkými a slunečnými klimatickými podmínkami.
„Strýček s titulem“ je specifický typ virálního příspěvku. Slangový výraz pro něj je „copypasta“. Je to to materiál, který někdo zkopíruje a vloží, místo aby ho jen sdílel. Vypadá pak najednou velmi autenticky. Tento popisovaný byl dokonce přeložen do několika jazyků včetně arabštiny, amharštiny, vietnamštiny, francouzštiny, španělštiny a italštiny.
Díky tomu každý příspěvek vypadá jako originální. „Vypadá to, že byl napsán někým, koho znáte, možná přítelem nebo příbuzným, čímž se zvyšuje šance, že mu můžete věřit,“ píší na stránkách BBC.
Takže pozor nejen na virus fyzický, ale i na ty, které se množí na internetu. Ty žádná karanténa nezastaví, ty bariéry si lidé musí vytvořit ve svých hlavách.