Koaliční partneři popřáli Ivanu Bartošovi k obhajobě mandátu. Premiér a předseda ODS Petr Fiala na síti X napsal, že se těší na další společnou práci s Piráty. Vicepremiér a předseda lidovců Marian Jurečka označil rozhodnutí Pirátů na stejné platformě za dobrou zprávu pro stabilitu a funkčnost vládní koalice. Mnoho úspěchů Bartošovi popřála i předsedkyně TOP 09 a Sněmovny Markéta Pekarová Adamová.
„V době sílícího populismu a extremismu je důležité, že demokratické strany jsou schopny efektivně spolupracovat v zájmu naší země,“ uvedla Pekarová Adamová na adresu Pirátů. Vicepremiér a šéf Starostů Vít Rakušan v gratulaci Bartošovi označil za společné cíle STAN a Pirátů manželství pro všechny, korespondenční volbu, kroky k přijetí eura či dostupnějšímu bydlení.
„Blahopřeji Ivanu Bartošovi k obhajobě pozice předsedy Pirátské strany. Těším se na další společnou práci pro naši zemi a její občany,“ uvedl Fiala.
Rakušan připomenul rozkol mezi stranami po sněmovních volbách v roce 2021, kdy řada voličů na společné volební listině Starostů a Pirátů upřednostnila kandidáty STAN. „Doufám, že i když to naše politické ‚manželství‘ úplně neklaplo :), povede se nám společně prosadit manželství pro všechny. A korespondenční volbu, posun k euru, dostupnější bydlení, další debyrokratizaci a další potřebné věci,“ uvedl.
„Beru to jako dobrou zprávu pro stabilitu a funkčnost vládní koalice. Přestože se s Piráty neshodneme na všem, daří se nám společně najít dobrá kompromisní řešení u řady důležitých rozhodnutí,“ napsal Jurečka na sociálních sítích. Použil podobná slova jako premiér při dopolední osobní zdravici Pirátům v Brně.
Na sociální síti Bartošovi k obhajobě mandátu přáli i místopředseda lidovců Petr Hladík a šéf sněmovní frakce KDU-ČSL Marek Výborný či europoslankyně ODS Veronika Vrecionová.
Bartoš ve druhém kole předsednické volby získal podporu celostátního fóra. Proti němu v Brně kandidovala europoslankyně Markéta Gregorová, podle které to byla férová bitva. Bartoš Piráty vedl v letech 2009 až 2014, znovu je v čele od roku 2016. Mandát dnes získal na dva roky, tedy až do dalších sněmovních voleb, které by se měly v řádném termínu konat příští rok na podzim.
O post předsedy Pirátské strany se utkali dosavadní předseda, vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš a europoslankyně Markéta Gregorová. Ta byla v minulosti proti účasti Pirátů v pětikoalici. Dosavadní předseda Pirátů Ivan Bartoš získal v druhém kole volby 500 hlasů, jeho vyzývatelka Markéta Gregorová 300.
Předsedu Ivana Bartoše doplnily ve vedení Pirátů čtyři ženy. První místopředsedkyní bude poslankyně Klára Kocmanová, druhou místopředsedkyní se stala europoslankyně Markéta Gregorová. Třetí místopředsedkyní je jihomoravská krajská radní Jana Holomčík Leitnerová, čtvrtou zastupitelka obce Krnsko na Mladoboleslavsku Dominika Poživilová Michailidu. Místopředsednická sestava se tak kompletně obměnila, vypadl i dosavadní první místopředseda Marcel Kolaja, jenž stál o znovuzvolení. Blanka Charvátová, jedna z dosavadních místopředsedkyň, oznámila pozastavení členství ve straně.
Bartoš, který vede stranu podruhé od roku 2016, nabídl celostátnímu fóru své zkušenosti z ministerstva i koaličních jednání o klíčové legislativě. „Lidi rozumějí tomu, co děláme, Pirátská strana má díky konkrétním výsledkům stabilní podporu,“ řekl Bartoš. Gregorová slibuje reformu vnitřního fungování strany, novou a svěží energii do vedení a jiné úhly pohledu na řešení výzev, které před stranou stojí.
Markéta Gregorová tvrdila, že by i v případě jejího vítězství vystoupení z vládní koalice neiniciovala, nicméně podle ní může tento krok navrhnout s ohledem na fungování strany kdokoliv z členů strany.
Kromě volby řeší Piráti i další věci týkající se jejich politické činnosti na naší scéně. V letošních senátních volbách bude obhajovat svůj mandát jeden ze dvou pirátských senátorů Lukáš Wagenknecht. Strana oznámila, že podpoří také obhajobu Marka Hilšera z klubu Starostů. Do voleb vyšle ještě Jana Jandu a Evu Tylovou. Čtyři dosud potvrzení kandidáti se dnes představili účastníkům celostátního fóra Pirátů v Brně.
Ekonom a auditor Wagenknecht bude mandát obhajovat v Praze 8, lékař a vysokoškolský pedagog Hilšer v Praze 2. Sušický zastupitel Janda kandiduje za Domažlicko, kde je nyní senátorem Vladislav Vilímec (ODS). Na pirátském fóru Janda řekl, že senátor by měl být hlavně vyslancem regionu a zástupcem jeho obyvatel v horní komoře parlamentu.
Odbornice na ochranu životního prostředí Tylová chystá kandidaturu v Praze 12, tam je nyní senátorem bezpartijní diplomat Pavel Fischer. Bývalá ředitelka České inspekce životního prostředí dnes v projevu zdůraznila potřebu ochrany občanů před zájmy velkých lobbistických skupin. Mluvila také třeba o komunitní energetice.
Piráti mají v senátu ještě Adélu Šípovou za Kladensko. V horní komoře parlamentu utvořili společný klub s hnutím SEN21, předsedou je Václav Láska. Šípová i Wagenknecht dnes uvedli, že sice v konzervativně laděném senátu často zůstávají v menšině, přesto se jim daří nastolovat i prosazovat důležitá témata.
-
Druhé kolo začalo
Bylo zahájeno 2. kolo volby předsedy strany. V rozhodujícím kole se volí vítěz a každý hlasující má jeden hlas. Hlasování potrvá do 12:45.
-
Rozhodne druhé kolo
O předsedovi Pirátů rozhodnou straníci ve druhém kole hlasování. Z prvního kola postoupili dosavadní předseda Ivan Bartoš i jeho vyzyvatelka Markéta Gregorová. Oba spolustraníky vyzvali k vyšší účasti na hlasování, které se koná elektronicky. Volba je součástí víkendového brněnského sněmu Pirátů. Možnost hlasovat přes webové rozhraní mají při jednání celostátního fóra všichni členové vládní strany, kterých je zhruba 1200. V prvním kole jich poslalo hlas přes 800.
Před dvěma lety ve druhém kole hlasování získal Bartoš 662 z 948 hlasů a porazil senátora Lukáše Wagenknechta, kterého podpořilo 265 hlasujících. V prvním kole volby, ve kterém se hlasuje o takzvané přijatelnosti kandidátů na předsedu, tehdy ze čtveřice uchazečů nezískali potřebný nadpoloviční počet hlasů ostravský radní David Witosz a někdejší místopředsedkyně strany Jana Michailidu.
Piráti by podle obhajujícího předsedy Bartoše měli voličům dále nabízet změnu a překonávat bariéry. V dnešním kandidátském projevu v Brně zdůraznil výdrž, pracovitost, obětavost a odvahu dělat správné věci, Gregorová zdůraznila snahu věnovat se vnitřní organizaci strany.
-
Co chce Markéta Gregorová?
Europoslankyně Markéta Gregorová ve své kandidátské řeči slíbila, že bude naslouchat všem členům, tedy i těm, kteří nejsou zcela spokojeni s dosavadním působením Pirátů ve vládě. Naslouchání oběma křídlům strany podle ní povede stranu ke vzletu. Pracovat chce především na vnitřní podobě strany a naslouchat diskusi.
"Nehodlám stranickou diskusi válcovat, chci použít obě křídla ke vzletu," uvedla Gregorová s tím, že se neleká ignorace, výsměchu a už vůbec ne boje a ví, v čem nemají Piráti ustupovat a v čem použít diplomatické vyjednávání. Řekla také, že se její kandidaturou nekoná "růžová revoluce" a přeje si, aby delegáti volili informovaně. Řeč ukončila pozdravem "čauky mňauky".
V sekci otázek delegátů na oba kandidáty uvedla, že nebude iniciovat odchod Pirátů z vlády a že ministry veřejně chválí. Vést Piráty dokáže podle svých slov i z Bruselu, protože zhruba polovinu času tráví v Praze, je proto schopna docházet na jednání lídrů pětikoalice.
-
Zdravice Víta Rakušana
Vít Rakušan ve videozdravici uvedl, že by chtěl s Piráty spolupracovat dál na společných tématech, jakými jsou přijetí eura či lidskoprávní témata. Zmínil blížící se evropské, senátní a krajské volby, ve kterých podle něj budou Piráti a Starostové "slušnou konkurencí" tak, aby byli schopni po volbách v krajích spojit síly.
-
Motivace mi nechybí, řekl Ivan Bartoš
Piráti by podle obhajujícího předsedy Ivana Bartoše měli voličům dále nabízet změnu a překonávat bariéry. V projevu na dnešním celostátním fóru v Brně zdůraznil výdrž, pracovitost, obětavost a odvahu dělat správné věci. Místopředseda vlády Bartoš je favoritem dnešní volby předsedy, proti němu kandiduje europoslankyně Markéta Gregorová.
Bartoš byl předsedou Pirátů v letech 2009 až 2014, s přestávkou mezi červnem a zářím 2013, a poté znovu od roku 2016. V projevu odmítl názor, že stranu už vede příliš dlouho. Důležitá podle něj není doba strávená ve funkci, ale to, co se za tu dobu podařilo.
"Motivace mi nechybí," řekl Bartoš, hovořil také o tahu na branku a touze po svobodě, což pokládá za své silné stránky a zároveň i charakteristiky celé strany.
-
Vystoupení premiéra Petra Fialy
Premiér Petr Fiala (ODS) poděkoval Pirátům na jejich brněnském sjezdu za otevřenou spolupráci ve vládě a za výsledky jejich práce a zdůraznil odpovědnost, kterou jako jedna z pětice vládních stran nesou. Ve svém krátkém projevu zmínil často zmiňovanou rozdílnost Občanské demokratické strany a Pirátů a nutnost kompromisů, které se podle něj daří utvářet tím, že se jednotlivé strany pětikoalice respektují a nepřetlačují.
Osobně poděkoval předsedovi Pirátů Ivanu Bartošovi za pokrok v digitalizaci země, ministru zahraničí Janu Lipavskému za "odhodlání vytvářet principiální a kompetentní zahraniční politiku" a ministru Michalu Šalomounovi za kompetenci a důslednost v péči o smysluplnost legislativních návrhů. Zmínil i sněmovní funkcionáře Pirátů Olgu Richterovou a Jakuba Michálka.
"Dokázali jsme společně přečkat silné bouře, vlny jsou mnohem menší a můžeme tedy očekávat, že zbytek naší plavby bude o něco příjemnější," uvedl dnes premiér s odkazem na zlepšující se ekonomické ukazatele Česka. Je ale podle něj třeba dokončit reformy vzdělávání a zdravotnictví, dobudování dopravní infrastruktury, finalizaci důchodové reformy. "Myslím, že si všichni uvědomujeme, že nikdo jiný než my to dnes nemůže udělat," řekl delegátům, kteří budou nového předsedu vybírat mezi Bartošem a europoslankyní Markétou Gregorovou.
-
Jaká je účast?
Pro účast přímo v Sono centru se registrovalo asi 500 členů, řekla mluvčí Pirátů Lucie Švehlíková. On-line však může hlasovat celá členská základna, kterou nyní tvoří zhruba 1200 lidí.
-
Sněm lze sledovat online
Zájemci mohou pirátský sněm sledovat online na adrese https://cf2024.online/
-
Kdo chce obhajovat své funkce?
Obhajovat své posty chtějí europoslanec a 1. místopředseda strany Marcel Kolaja a náměstkyně hejtmana Vysočiny a 2. místopředsedkyně Hana Hajnová. Blanka Charvátová a Martin Jiránek, kteří patři do nejužšího vedení strany, se o své znovuzvolení neucházejí.
-
Podpora kandidátů
Podporu Ivanu Bartošovi veřejně vyjádřili Olga Richterová, Jakub Michálek, Jan Lipavský či Zdeněk Hřib. Gregorovou do volby vyslalo Celostátní fórum a Jihomoravský kraj.