Předsedkyní sněmovny poslanci ve středu zvolili Markétu Pekarovou Adamovou (TOP 09). Byla jedinou kandidátkou, když nominanta hnutí ANO, vicepremiéra Karla Havlíčka, plénum z tajné volby před jejím zahájením vyřadilo kvůli neslučitelnosti funkcí. Předsedkyni TOP 09 Pekarovou Adamovou navrhla do nejvyšší funkce v dolní komoře koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), jež skládá budoucí většinovou vládu s koalicí Pirátů a Starostů. Poslanci zvolili také pět místopředsedů sněmovny z celkových šesti. Po prvním kole volby se jimi stali Jan Skopeček (ODS), Jan Bartošek (KDU-ČSL), Věra Kovářová (STAN) a Jana Mračková Vildumetzová (ANO), ve druhém kole pak uspěla Olga Richterová (Piráti).
Pekarová Adamová dostala v tajné volbě 102 poslaneckých hlasů ze 122 odevzdaných, oznámil předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO). Ke zvolení bylo nutných 98 hlasů, když volební komise vydala 194 hlasovacích lístků. Neodevzdalo je 72 poslanců. Takový počet členů má sněmovní klub ANO.
Nová předsedkyně sněmovny v projevu po svém zvolení poděkovala bývalému předsedovi Radku Vondráčkovi (ANO) a posléze si s ním potřásla rukou. Řekla, že sněmovna by měla hledět v první řadě na to, aby důstojně reprezentovala celou veřejnost. Povinností poslanců podle ní je, aby zejména v klíčových věcech působili semknutě a hájili zájmy všech občanů. „A myslím si, že toho budeme schopni,“ dodala.
„Chtěla bych, abychom skutečně dbali na kvalitu před kvantitou. To je podle mého názoru nesmírně důležité a považovala bych to za to nejdůležitější měřítko, které si máme stanovit,“ řekla. Na závěr se obrátila k veřejnosti. „Já se budu snažit ze všech sil, abych právě důvěru v naši komoru parlamentu, tedy v poslaneckou sněmovnu, zvyšovala. Je to úkolem nás všech, ale já se budu snažit v tomto být v čele těch, kteří se o to snaží. A budu moc ráda, když mě v tom budete všichni následovat,“ dodala.
Nová předsedkyně dolní parlamentní komory obdržela i kytici květin v podzimních barvách a ujala se řízení schůze sněmovny. Tím okamžikem skončila úloha bývalého předsedy Vondráčka, který schůzi do té doby řídil.
Pekarová Adamová (37) vystudovala andragogiku na Univerzitě Karlově a ekonomii a management v průmyslu na Českém vysokém učení technickém. Do TOP 09 vstoupila v roce 2009 krátce po jejím vzniku. Poslankyní je třetí volební období, v minulém byla místopředsedkyní sociálního výboru a působila také ve výboru pro životní prostředí.
Pekarová Adamová je po Miroslavě Němcové (ODS) druhou ženou v čele sněmovny a druhým politikem v této funkci, jenž není z ODS nebo z ČSSD. Němcová vedla dolní komoru v letech 2010 až 2013. Prvním předsedou dolní komory z jiných stran než ODS a ČSSD byl Radek Vondráček z ANO v uplynulém volebním období. Pekarová Adamová se zvolením předsedkyní sněmovny stala dosud nejvýše postaveným ústavním činitelem za tuto stranu.
Jednání sněmovny jsme sledovali ONLINE:
22:35 – Ustavující schůze poslanecké sněmovny skončila. Druhá schůze začne 23. listopadu ve 14 hodin, prvním bodem bude volba šestého místopředsedy.
22:29 – Poslanecká sněmovna bude mít i v tomto volebním období 18 výborů, stejně jako dřív. Budou mít od 16 do 25 členů.
22:24 – Hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) se před koncem ustavující schůze sněmovny vzdal poslaneckého mandátu, podle svých slov se chce věnovat regionu. V dolní komoře by ho měla nahradit Margita Balaštíková (ANO).
22:01 – Místopředsedkyní sněmovny byla ve druhém kole zvolena Olga Richterová z Pirátů. Radek Vondráček (ANO) ani Tomio Okamura (SPD) neuspěli. Z šesti místopředsedů tak zůstává jedno křeslo neobsazeno.
22.00 – Jednání sněmovny pokračuje po druhém kole volby místopředsedů.
21:15 – Volba místopředsedů pokračuje druhým kolem, výsledky budou po 22. hodině.
21:13 – Poslanci v prvním kole zvolili pouze čtyři místopředsedy. Konkrétně Jana Bartoška z KDU-ČSL (100 hlasů), Věru Kovářovou z hnutí STAN (100 hlasů), Janu Mračkovou Vildumetzovou z hnutí ANO (142 hlasů) a Jana Skopečka z ODS (102 hlasů). Zvoleni naopak nebyli Tomio Okamura z hnutí SPD (80 hlasů), Olga Richterová z Pirátů (92 hlasů) ani Radek Vondráček z hnutí ANO (92 hlasů).
Blahopřeji @Jan_Skopecek ke zvolení místopředsedou PS. Je dobře, že jednu z nejvyšších ústavních funkcí obsadí zkušený politik a výborný ekonom. Honzo, přeji Ti mnoho úspěchů!
— Petr Fiala (@P_Fiala) November 10, 2021
21:12 – Jednání poslanecké sněmovny po přestávce pokračuje.
20:24 – Poslanci volí místopředsedy sněmovny. Jednání bylo přerušeno do vyhlášení výsledků prvního kola, které proběhne ve 21:05.
19:20 – Poslanci odsouhlasili navýšení počtu místopředsedů sněmovny, nově jich tak dolní komora bude mít šest namísto dosavadních pěti.
19:16 – Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) se ujala řízení schůze poslanecké sněmovny.
19:15 – Předsedkyní poslanecké sněmovny se podle očekávání stala Markéta Pekarová Adamová z TOP 09. Získala 102 z celkem 122 odevzdaných hlasů. Hlasovací lístek neodevzdalo 72 poslanců.
Gratuluji @market_a ke zvolení předsedkyní Poslanecké sněmovny.
S jejím nástupem se třetímu nejvyššímu ústavnímu postu vrací důstojnost a končí papalášské manýry. Věřím, že svým působením pomůže navrátit vážnost celé dolní komoře. pic.twitter.com/F0ftwGAZCk— Jan Jakob (@Jan_Jakob) November 10, 2021
18:25 – Jednání sněmovny bylo opět přerušeno, pokračovat bude v 19:10. Poslanci v tajné volbě rozhodují o předsedovi dolní komory.
18:15 – Jednání poslanecké sněmovny po přestávce pokračuje.
17:30 – Poslanci odmítli kandidaturu vicepremiéra Karla Havlíčka (ANO) na šéfa dolní komory. Pro hlasovalo 104 poslanců, proti 89. Šéfka poslanců hnutí ANO Alena Schillerová si následně vzala pauzu na jednání klubu v délce 45 minut. Jednání sněmovny je tak přerušeno do 18:15.
17:20 – „Zpívat umím, zpívala jsem v několika sborech, ale na kytaru bohužel ještě nehraji,“ uzavřela svůj projev Markéta Pekarová Adamová.
17:10 – Slovo si vzala předsedkyně TOP 09 a kandidátka na šéfku dolní komory Markéta Pekarová Adamová. Nebývá zvykem, že nominant na předsedu sněmovny vystupuje. Většinou vystupuje, až když je zvolený. „Považuji za důležité, aby se ta diskuse zde vedla, a velmi si jí vážím,“ prohlásila. „Jako předsedkyně sněmovny nebudu jenom zástupkyní svého klubu,“ slíbila před poslanci. „Kdybyste se ptali na mé jazykové schopnosti, tak anglicky se bez problému domluvím,“ dodala.
16:25 – Poslanci z hnutí ANO si stěžují na absenci zákonodárců z koalic SPOLU a Pirátů se Starosty. „Kde je pan premiér, kde jsou další ministři této vlády, kolik má tato vláda členů? Jednou tolik, než tady sedíte. Takže nás přestaňte trénovat,“ reagovala na kritiku Jana Černochová (ODS).
16:20 – Jana Černochová (ODS) se pustila do poslankyň za hnutí ANO, které kritizovaly kandidátku na šéfku sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou (ANO). „Na rozdíl od vás, dámy, je předsedkyní strany, která byla součástí bloku, který vyhrál volby. Je to pro vás málo? Pro nás ne. Proto naše dvě koalice tuto ženu, které vy nesaháte ani po kotníky, nominují,“ reagovala ostře ve sněmovně. „Až budete předsedkyní hnutí ANO, tak vám zatleskám,“ dodala Černochová.
15:55 – TOP 09 nechala vysvětit kanceláře svého poslaneckého klubu, které dostala po komunistech. Na sociální síti se tím pochlubil šéf poslanců Jan Jakob.
Po fyzickém úklidu poslaneckých kanceláří, které jsme převzali po KSČM, přišel na řadu také úklid duchovní. Pan Adamczyk, votický farář, nám je dnes vysvětil.
Děkuji panu faráři i kolegovi Jiřímu Slavíkovi, že to zorganizoval. pic.twitter.com/wsrSVHqpkY— Jan Jakob (@Jan_Jakob) November 10, 2021
15:40 – Za řečnickým pultem se vystřídali poslanci za ANO Karel Rais, Stanislav Berkovec, Aleš Juchelka a Zuzana Ožanová. Do rozpravy je přihlášených minimálně dalších šest zákonodárců z hnutí Andreje Babiše.
14:50 – Poslankyně hnutí ANO Jana Pastuchová zpochybnila kandidaturu šéfky TOP 09 do čela sněmovny. „Dostala jsem teď pár zpráv na messengeru od občanů, že paní Markétu Pekarovou Adamovou neznají,“ oznámila na plénu.
14:32 – Poslanci si odhlasovali, že mohou jednat i po 21. hodině.
13:50 – Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka poslancům z hnutí ANO připomněl, že oni v minulém období blokovali nominace tehdejší opozice do vedení sněmovny. Adorační projevy členů ANO označil za začátek Havlíčkovy „beatifikace“, tedy vicepremiérova blahořečení v terminologii římskokatolické církve.
Nikdo nebere Hnutí ANO právo nominovat kandidáta na předsedu sněmovny, ale ať nominují někoho, kdo není v rozporu s článkem 32 Ústavy České republiky.
Když neumí jmenovat v souladu se zákonem, pak je veškerá další diskuse zbytečná. pic.twitter.com/leMY92UU3E
— Marian Jurečka (@MJureka) November 10, 2021
13:43 – Havlíčka vyzdvihovala také končící ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO). „Manažerské schopnosti prokázal, když souhlasil i s řízením ministerstva dopravy,“ prohlásila.
13:42 – Karel Havlíček (ANO) bude na předsedu poslanecké sněmovny kandidovat navzdory stanovisku právníků, podle nichž jsou funkce neslučitelné.
13:40 – U řečnického pultíku se střídají vrcholní představitelé hnutí Andreje Babiše. Hovořila dosluhující ministryně financí a předsedkyně poslanců hnutí ANO Alena Schillerová. Podle ní je Havlíček nejlepším kandidátem na šéfa sněmovny. Totéž před poslanci na plénu prohlásil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).
13:22 – Poslanec Marek Ženíšek (TOP 09) zveřejnil na twitteru stanovisko mandátového a imunitního výboru ke kandidatuře Havlíčka na předsedu sněmovny.
Karel Havlíček by si možná přál být ministrem dopravy, ministrem průmyslu a obchodu a předsedou Poslanecké sněmovny, ale nejde to🙂 pic.twitter.com/0VRarZQwhi
— Marek Ženíšek (@zenisek_m) November 10, 2021
13:20 – Slovo si vzal vicepremiér, ministr a kandidát na předsedu sněmovny Karel Havlíček (ANO).„Nebudu v tuto chvíli hovořit k právním záležitostem. Dovolte, abych vám sdělil důvody, které mě vedly k tomu, že jsem přijal kandidaturu na předsedu sněmovny,“ prohlásil Havlíček. „Jmenoval mě nejsilnější klub ve sněmovně, protože jsme jako samostatné hnutí dostali od voličů nejvíce hlasů,“ uvedl ve svém projevu.
13:13 – Poslanci debatují o kandidátech na předsedu sněmovny. Šéf volební komise Martin Kolovratník (ANO) oznámil, že by Havlíček kvůli členství ve vládě neměl do čela dolní komory kandidovat.
13:08 – Sněmovna vzala na vědomí informaci mandátového a imunitního výboru o ověření platnosti zvolení všech 200 poslanců.
13:02 – Sněmovna stvrdila na postu šéfky mandátového a imunitního výboru Helenu Válkovou (ANO). Pro hlasovali všichni přítomni poslanci.
13:00 – Poslanci se po přestávce vrátili k jednání.
12:17– Předsedkyní sněmovního mandátového a imunitního výboru dnes jeho členové jednomyslně zvolili bývalou ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou (ANO).
10:10 – Poslanci přerušili jednání do 13. hodiny, aby mandátový a imunitní výbor mohl zvolit předsedu a ověřit mandáty poslanců. Pauzu spojili s obědem.
10:07 – Sněmovna ustavila mandátový a imunitní výbor.
10:06 – Úvodní slovo si vzal předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO). Přítomným poslanců představil nominanty do mandátového a imunitního výboru.
10:02 – Poslanci musí nejdřív ustavit mandátový a imunitní výbor a potvrdit jeho předsedu. Už v pondělí rozhodli, že výbor bude mít 16 členů a vést by ho mohla poslankyně ANO a bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková.
10:00 – Po jednodenní pauze pokračuje ustavující schůze poslanecké sněmovny. V pondělí nově zvolení poslanci složili slib.
Poslanci odsouhlasili navýšení počtu místopředsedů sněmovny, nově jich dolní komora bude mít šest namísto dosavadních pěti. Budoucí vládní koalice navrhla na pozici Jana Skopečka (ODS), Jana Bartoška (KDU-ČSL), Věru Kovářovou (STAN) a Olgu Richterovou (Piráti). Hnutí ANO nominovalo bývalého šéfa sněmovny Radka Vondráčka a poslankyni Janu Mračkovou Vildumetzovou. Do vedení dolní komory kandiduje i Tomio Okamura (SPD). Zástupci koalic SPOLU a Pirátů se Starosty ho však ve vedení nechtějí.
„Pokud argumentují půlmilionem voličů, tak musím připomenout, že v minulé sněmovně nemělo zastoupení přes 800 tisíc voličů. Tehdy se pan Okamura těchto voličů nezastal, protože on sám se místopředsedou stal a ve funkci se mu, zdá se, zalíbilo,“ vysvětlovala v rozhovoru pro Novinky.cz předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Také si myslím, že SPD a v minulosti KSČM neměly ve vedení sněmovny co dělat, protože zastávají politiku, která je xenofobní a štěpí společnost,“ pokračovala kandidátka na šéfku sněmovny.
Kriticky se koalice stavějí i k Vondráčkovi. „On vedení sněmovny po procesní stránce zvládl slušně, ale dopustil se řady kroků, které nebyly reprezentativní a v Bundestagu by nebyly přijatelné,“ uvedla Pekarová a připomněla Vondráčkův tanec na předsednickém pultu. „Tím ztratil veškerou důstojnost pro vykonávání tohoto postu, stejně i pro funkci místopředsedy,“ dodala.
Poslanci stále nejsou kompletní
Nová sněmovna není ani po dnešku kompletní. I z druhého jednacího dne ustavující schůze se ze zdravotních důvodů omluvila čtveřice poslanců sněmovní většiny koalic SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty Jiří Carbol, Pavla Golasowská a Marie Jílková (všichni KDU-ČSL) a také Josef Flek (STAN). Tito poslanci tak dosud nemohli složit slib. Sněmovna v dopolední části naplnila členy první výbor, a to mandátový a imunitní. Schůze pak byla přerušena do 13:00.
V přestávce zasedne mandátový a imunitní výbor, aby zvolil předsedu a ověřil mandáty všech poslanců zvolených v říjnových volbách. V čele výboru by měla stanout poslankyně ANO a bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková, která vedla v minulém volebním období petiční výbor.