Česká pirátská strana se sešla na víkendovém sněmu v ostravském GONGU, aby si zvolila nové vedení. Pozici obhajuje současný předseda Ivan Bartoš. Místo ale nemá předem jisté, mezi dalšími kandidáty je i poslanec Mikuláš Ferjenčík spolu s místopředsedou dolní komory Vojtěchem Pikalem.
Po úvodním slově předsedy Ivana Bartoše vystoupil se zdravicí předseda senátního klubu SENÁTOR 21, který sdílí spolu s Piráty. „Mysleli jsme si, že vás sněmovní matadoři roztrhají. Dnes se vám za tento názor omlouvám, mýlili jsme se,“ řekl senátor Láska. „Pouze Piráti jsou zárukou toho, že až jednou skončí vláda Andreje Babiše, tak se nevrátí staré pořádky,“ dodal.
Další zdravici poslal i šéf STAN Vít Rakušan, který avizoval, že bude v následující volbách doporučovat regionálním představitelům spolupráci právě s Piráty. „Přejeme vám úspěch, přejte ho i vy nám. Nejsme nepřátelé,“ vzkázal pirátským delegátům.“
Po projevu jednotlivých kandidátů následovalo „horké křeslo“, kde trojice zodpovídá otázky s nejvíce lajky vybrané z měšce na online diskuzi či přímo od přítomných. Na přetřes se dostala nejdříve struktura strany, která by měla být v budoucnu decentralizovaná, či kroky jednotlivých kandidátů směrem ke koordinaci se zástupci strany v EU. „Mezinárodní odbor strany vytváří most mezi evropskou a domácí politikou. To je podle mě cesta,“ nadnesl Bartoš.
Strana by dle názoru přítomných neměla zapomínat ani na starší generaci. „Musíme zvětšit členskou základnu, abychom měli kapacity na přímou komunikaci. Tisíc členů nestačí. Když se zvětšíme, tak bude znát každý důchodce nějakého piráta,“ míní Ferjenčík. „Vyrostli jsme na internetu. Stále bojujeme o prostor v médiích, které jsou často jejich jediným zdrojem zpráv,“ souhlasně pokyvoval Bartoš.
V diskuzi se nevyhnuli ani vnitrostranickým sporům. „Nemůžeme se tvářit, že všechno bylo poslední dobou bez ztráty kytičky,“ přišlo nejednou z publika. „Kontrolní komise působí, že chce více trestat ty lidi. Myslím si, že je třeba zřídit zvláštní orgán,“ řekl Ferjenčík. Další instituce by měla dle Pikala vzniknout i kvůli nátlakovému jednání, kam by se člověk mohl obrátit, když uvidí nějaké „šikanózní“ jednání. Smířlivě se snažil debatu poté uzavřít Bartoš: „Člověk, co chce řídit, by neměl být šovinista a křičet na lidi.“ Bez nutnosti připomínky mnohým rázem vytanula mysl kauza dosluhujícího místopředsedy Jakuba Michálka.
Po dvanácté hodině nakonec pozici v čele strany uhájil Ivan Bartoš, když v elektronickém hlasování získal 606 hlasů. Nešlo sice o nadpoloviční většinu, ale druhý Vojtěch Pikal s 376 hlasy uvedl, že je „Ivan o třídu lepší“ a před druhým kolem odstoupil. Třetí Mikuláš Ferjenčík obdržel 261 hlasů.
I funkce první místopředsedkyně zůstala beze změny. Po boku Bartoše se opět postaví Olga Richterová. Zbylí dva neúspěšní kandidáti na šéfa se utkají o zbylé pozice v předsednictvu například s poslanci Janem Lipavským, Radkem Holomčíkem i Martinem Kučerou, Janem Bednaříkem či Andreou Hoffmanovou, zájem dále projevila i nová europoslankyně Markéta Gregorová, která patřila také mezi favority volby.
Bude průběžně aktualizováno.