Na Městském soudu v Praze pokračuje soudní řízení kauzy Čapí hnízdo kvůli padesátimilionové dotaci, kterou společnost získala. Soudce Jan Šott vyslechne další svědky. K výslechu měla dorazit finanční ředitelka Agrofertu Petra Procházková, z jednání se ovšem omluvila. Šott tento týden avizoval, že závěrečné řeči by mohly zaznít v prosinci. Obžalovaná Jana Nagyová k soudu dorazila na dopolední část, odpoledne se účastní své kampaně v rámci senátních voleb v Jihlavě. Andrej Babiš nepřišel vůbec.
Dopolední jednání proběhlo v krátkosti, jelikož dva ze tří svědků nedorazili. Finanční ředitelka Agrofertu Petra Procházková se soudu omluvila ze zdravotních důvodů a vyslyšena bude tedy v říjnu. Marketingová specialistka Tereza Svěráková podle všeho o dnešním hlavním líčení nevěděla.
Soudce Jan Šott vyslechl tedy pouze marketingového specialistu a grafika Jakuba Antoše, který společně s Terezou Svěrákovou v roce 2013 připravoval balíček propagačních materiálů a inzerci pro Farmu Čapí hnízdo. U soudu řekl, že se v té době domníval, že je Farma součástí Agrofertu, a že vedoucím celého projektu byl Andrej Babiš. Podle svědka měl mít rozhodující slovo a schvalovací funkci. Antoš to odůvodnil například mailovou korespondencí. Andrej Babiš tehdy komunikoval prostřednictvím mailové adresa pod doménou Agrofertu.
Finanční ředitelka Agrofertu Petra Procházková je ve výpovědí svědků často zmiňovaná, jelikož byla zároveň součástí společnosti Farma Čapí hnízdo. Advokát Eduard Bruna ji označuje dokonce za klíčového svědka. Navíc ji zmínil Andrej Babiš ml., se kterým měla v Agrofertu podepsat dokumenty, které ovšem nedokázal blíže specifikovat.
Odpoledne vypovídali autor projektu Čapí hnízdo, architekt Jiří Javůrek a podnikatel Jan Bareš, který pro Andreje Babiše pracoval jako technický zástupce investora. Jiří Javůrek vypověděl, ze Andrej Babiš zamýšlel původně projekt mnohem menší, rodinný. Potom, co mu architekt předložil tento návrh, ale změnil názor a souhlasil.
Jan Bareš bude pravděpodobně vypovídat znovu 17. října, jelikož dnes před soudem zmínil nové informace, ke kterým se chce obhajoba vyjádřit. Potřebuje se na to ovšem připravit. Při své výpovědi dnes y označil Janu Nagyovou v souvislosti s dotací za lobbistku, která je schopná zařídit věci nad rámec podmínek. Zároveň se nechal slyšet, že o podmínce, že se dotace týká malých a středních podniků všichni zainteresovaní věděli. Farma Čapí hnízdo je podle něj ztrátovou společností dodnes a v době, kdy ještě patřila pod Agrofert byla považována za nežádoucí. Takovou informaci se prý dozvěděl například od finanční ředitelky Petry Procházkové.
Nagyová nyní kandiduje za ANO v Jihlavě v senátních volbách. Dostala se do druhého kola, kde se střetne s předsedou horní komory parlamentu Milošem Vystrčilem (ODS). V případě, že by Nagyová zvítězila, získala by imunitu. Tím pádem by nebylo možné v trestním řízení dále pokračovat. Případ by již nemělo v rukou státní zastupitelství, ale samotný soud, který by musel rozhodnout o dalším postupu.
V pondělí soudce Jan Šott vyslechl zaměstnance banky HSBC, která v minulosti poskytla úvěr na realizaci projektu Farma Čapí hnízdo. Babišův holding Agrofert se za úvěr zaručil. Filip Koutný, někdejší šéf oddělení finanční správy banky, který dostal výpověď tři měsíce po tom, co u policejního výslechu mluvil v neprospěch Andreje Babiše, potvrdil, že majitelem projektu Farma Čapí hnízdo byl předseda hnutí ANO. Opakovaně mělo na jednáních zaznívat, že jde o „srdeční záležitost pana generálního“. Andrej Babiš výpověď Koutného následně označil za nepravdivou, nevěrohodnou a založenou na domněnkách.
Čapí hnízdo mělo být původně Babišovým privátním projektem, což se Filip Koutný dozvěděl od finanční ředitelky holdingu Agrofert Petry Procházkové. „Původní informace, kterou jsem od paní Procházkové i od svých kolegů vyrozuměl, byla, že projekt začal jako soukromé sídlo pana Babiše a postupem času se rozrostl na poněkud dramatickou velikost. Tuším, že celkové financování z banky HSBC přesáhlo 450 milionů korun,“ řekl Koutný.
Dění u soudu sledujeme on-line:
-
Prodej Čapího hnízda
Jan Bareš vypověděl, že Andrej Babiš zvažoval i prodej areálu, nakonec se ale rozhodl si ho ponechat, protože chtěl umožnit dětem podnikat. Projekt byl podle něj zajímavý, přínosem pro krajinu. A pokud by byl projekt ztrátový i přes pořádání akcí pro veřejnost, rozdíl by Babiš doplatil.
S Adrianou Bobekovou, dcerou Andreje Babiše, o jejím podnikatelském záměru Jan Bareš nikdy nemluvil.
-
Projekt je dodnes ztrátový
Projekt je v podstatě dodnes ztrátový a nebylo žádoucí, aby Farma byla součástí Agrofertu. Jan Bareš vypověděl, že tuto informaci získal například od finanční ředitelky Procházkové. V jednání byla i možnost, že by Čapí hnízdo patřilo pod ZZN Pelhřimov.
-
Pronájem od Imoby
Podle svědka se řešilo, že by si Babiš areál od Imoby pronajímal, ale výše pronájmu by byla nesmyslná. Proto padlo rozhodnutí, že se zde budou pořádat akce Agrofertu.
-
Slepičky a králíčci
"Babiš chtěl koupit statek, aby mohl dětem ukazovat slepičky," popsal svědek počátky projektu. Původně chtěl držet farmu v rodinné rovině, ale zamýšlel se i nad možnostmi, jak zapojit veřejnost.
-
Smlouvy na Imobu
Přestože pracoval přímo pro Babiše jako technický zástupce investora, tak smlouvy byly napsány na společnost Imoba.
O Čapím hnízdě nikdy nejednal s nikým jiným než s obžalovaným.
-
Soudce vyslechne podnikatele Jana Bareše
Andreje Babiše i Janu Nagyovou zná od roku 2000. S Nagyovou spolupracoval na Farmě. Vztahy popisuje jako pracovní. Velice dobře zná i manželku Moniku Babišovou, Andreje Babiše ml. viděl několikrát a dceři Adrianě pomáhal přistěhování a při jejím pokusu o podnikání na Farmě.
-
A inženýrka Procházková?
Javůrek státnímu zástupci Šarochovi odpověděl, že finanční ředitelku Agrofertu Procházkovou v souvislosti se společností Farma Čapí hnízd nezaznamenal.
-
Babiš investorem
Jiří Javůrek chápal Andreje Babiše jako investora projektu Čapí hnízdo. Při kolaudaci roku 2010 vystupoval ovšem jako zástupce investora Jan Bareš.
-
Babišovi na Farmě
Jiří Javůrek soudci odpověděl, že neví, zda v té době byli do projektu zapojen Andrej Babiš ml. nebo Adriana Bobeková, děti Andreje Babiše. Manželka Monika Babišová se naopak zapojovala.
Babišova vila byla součástí projektu od začátku. Řešilo se, zda v ní budou Babišovi bydlet nebo poslouží pro rodinné přátele a důležité hosty.
-
Změna z Imoby na Farmu
První objednávka, kterou Javůrek dostal, byla od společnosti Imoba z holdingu Agrofert. Později při řešení stavby areálu již na dokumentech stálo jméno společnosti Farma Čapí hnízdo.
O spojitostech Farmy Čapí hnízdo se společností Imoba nebo vlastnické struktuře Jiří Javůrek ovšem nic neví a ani se o to nezajímal. Javůrek nedokáže říci, zda se v době, kdy došlo k této změně, Andrej Babiš přestal v projektu angažovat.