Nejvíce zastupitelů získala ze stran v letošních obecních volbách stejně jako před čtyřmi lety KDU-ČSL. Druhá byla ODS a třetí hnutí Starostové a nezávislí. V porovnání s výsledkem v roce 2018 zaznamenaly výrazný propad počtu zastupitelských křesel ČSSD, KSČM, ale také STAN. Ztratily také ostatní strany vládní koalice. Výrazněji si polepšilo opoziční hnutí SPD, mírně další opoziční hnutí ANO. V Praze vyhrála koalice SPOLU pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Vítězem prvního kola senátních voleb je pak opoziční hnutí ANO před ODS, KDU-ČSL a TOP 09, poraženým je hnutí STAN. Už v prvním kole voleb do senátu pak v Praze 6 uspěl Jiří Růžička, který kandidoval za koalici SPOLU a Starosty. Rovnou do senátu zamíří také lidovecký kandidát Petr Fiala a Ladislav Václav z hnutí ANO.
Jako obvykle volby vyhráli nezávislí kandidáti a jejich různá místní sdružení. Obsadili podle navrhujících stran o 3367 zastupitelských křesel víc než ve volbách před čtyřmi lety.
K obecním volbám podle konečných výsledků, které dnes zveřejnil volební web, přišlo 46,07 procenta voličů. Je to zhruba o procentní bod méně než v roce 2018.
Lidovci získali mezi stranami prvenství navzdory tomu, že přišli v zastupitelstvech o 393 křesel. Obsadili jich letos 3252. Nejvýraznější propad postihl levici. ČSSD přišla skoro o tři pětiny zastupitelů. Ještě hůře dopadla KSČM, která ztratila téměř 70 procent zastupitelských mandátů. Starostové a nezávislí zaznamenali propad o 747 křesel v zastupitelstvech, ODS přišla o 306 mandátů, Piráti o 84 a TOP 09 o 56.
Hnutí SPD si polepšilo od minulých voleb o 331 mandátů. Hnutí ANO získalo o 64 zastupitelů víc.
Hnutí ANO vyhrálo ve většině velkých měst. Zvítězilo stejně jako před čtyřmi lety v 17 z 27 statutárních měst, z toho v osmi ze 13 krajských. V minulých obecních volbách bylo ANO na první pozici v 11 krajských městech.
Volby v Praze vyhrála SPOLU pro Prahu
Komunální volby v Praze vyhrála Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Voleb se zúčastnilo 43,91 procenta voličů.
Čtvrtá Praha Sobě má 11 mandátů, pět zastupitelů bude mít na pátém místě STAN. Šestá je SPD se třemi mandáty.
Před čtyřmi lety v Praze vyhrála ODS se ziskem 17,9 procenta hlasů a 14 mandáty. Druzí byli Piráti, kteří dostali 17,1 procenta a 13 mandátů. Na třetím místě skončila Praha Sobě se 16,6 procenta hlasů a rovněž 13 mandáty. Za ní se umístily Spojené síly pro Prahu tvořené hlavně koalicí TOP 09, STAN a lidovců, uskupení získalo 16,3 procenta hlasů a 13 křesel. Hnutí ANO skončilo páté se ziskem 15,37 procenta a 12 mandáty. Koalici utvořili Piráti, Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu. Primátorem se stal Zdeněk Hřib (Piráti). ODS a ANO skončily v opozici.
Růžička byl zvolen už v prvním kole
Vítězem prvního kola senátních voleb je opoziční hnutí ANO před ODS, KDU-ČSL a TOP 09, poraženým je hnutí STAN. Premiérové zastoupení v senátním finále, které bude za týden, bude mít z parlamentních stran opoziční hnutí SPD. Strany vládní koalice si bez ohledu na výsledek voleb většinu v horní komoře udrží.
Hnutí ANO má po sečtení téměř všech hlasů šanci přidat dalších 17 senátorů k Ladislavu Václavcovi na Bruntálsku, který mandát obhájil už v prvním kole. Při minulých volbách před šesti lety ve 27 obvodech, kde se volilo i nyní, mělo ANO 14 finalistů, z nichž se nakonec prosadili jen tři.
KDU-ČSL získala nového senátora v osobě Petra Fialy na Orlickoústecku a dalších šest mandátů může obhájit. V Praze 6 byl znovu zvolen místopředseda Senátu Jiří Růžička (navržen TOP 09) z klubu Starostů. Více senátorů, a to čtyři, bylo v prvním kole zvoleno pouze v prvních senátních volbách v roce 1996.
ODS má ve hře devět finalistů, TOP 09 tři. Klub ODS a TOP 09 obhajuje pět z 27 křesel včetně místa předsedy frakce Zdeňka Nytry (ODS) a místopředsedy Tomáše Czernina (TOP 09). Klub Starostů s 24 členy obhajoval šest křesel, má ale jen tři finalisty včetně Aleny Dernerové (SD-SN) na Mostecku. Neprosadili se místopředseda horní komory Jan Horník nebo předseda klubu Petr Holeček. Nejvíce křesel obhajovala lidovecká frakce, a to sedm z 12. Bez ohledu na výsledek voleb budou mít tyto kluby v jednaosmdesátičlenné horní komoře 45 členů.
Devítičlenný klub ProRegion, v němž jsou senátoři ANO a ČSSD, obhajuje šest křesel. Má šanci tento počet navýšit, přestože předseda frakce Jaroslav Větrovský (dosud za ANO, nově za Jihočechy 2012) a Jiří Dušek (dosud za ANO, nově za ODS) se prosadili proti zástupcům ANO. ČSSD může obhájit jeden mandát. Klub hnutí Senátor 21 a Pirátů obhajuje dvě ze sedmi míst. Ve finále bude mít tři adepty hnutí Senátor 21, pirátští kandidáti se do druhého kola neprobojovali.
Klub ODS a TOP 09 má s minimálně 22 senátory nejnadějnější vyhlídky na to, že zůstane i po volbách nejpočetnější frakcí s právem opět nominovat předsedu horní komory. Šanci zůstat v čele Senátu má Miloš Vystrčil (ODS), který stejně jako Jiří Oberfalzer (ODS) patří mezi finalisty. Jsou mezi nimi rovněž herec Tomáš Töpfer (za ODS) a pravděpodobně i kardiochirurg Jan Pirk (navržen TOP 09) a pražská radní Hana Kordová Marvanová (navržena ODS).
Za ANO zůstal soupeřem Nytry (ODS) na Ostravsku bývalý rychnovský senátor a právník Miroslav Antl (dříve za ČSSD, nyní za hnutí ANO). Na Jihlavsku je Vystrčilovou vyzyvatelkou Jana Nagyová, dříve Mayerová, která je s šéfem ANO Andrejem Babišem obžalovaná v kauze dotace na stavbu Čapího hnízda.
Překvapením voleb je premiérová finálová účast kandidátky SPD Evy Chromcové na Karlovarsku a Jany Zwyrtek Hamplové (za Nezávislé) na Kroměřížsku, která těsně odsunula na nepostupovou pozici předsedkyni lidoveckého klubu Šárku Jelínkovou. Mezi finalisty je i mostecký primátor Jan Paparega (ProMOST), někdejší ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová (nezávislá) nebo záchranář Marek Slabý (za Tábor 2020), který kandiduje s podporou vládních stran.
Na Plzeňsku naopak do finále opět neprošel žokej Josef Váňa, který se před šesti lety neprosadil na Karlovarsku proti Horníkovi. Tentokrát podlehl mimo jiné bývalé ministryni spravedlnosti Daniele Kovářové. Propadli i expremiér a někdejší eurokomisař Vladimír Špidla (ČSSD) nebo bývalá poslankyně a předsedkyně Trikolory Zuzana Majerová.
K prvnímu kolu senátních voleb, které se konalo souběžně s obecními volbami, přišlo 42,64 procenta voličů. Byla to druhá nejvyšší účast v historii, vyšší byla jen v roce 2010 – 44,59 procenta. Ve 4:30 dnes zbývalo sečíst výsledky ze tří pražských okrsků, které na celkových výsledcích nemohly už nic změnit.
-
Ze 72 voličů přišlo 12
První senátní výsledky byly oznámeny ve 14:38 z jednoho ze tří okrsků v Příchovicích na Plzeňsku. Ze 72 voličů přišlo 12, platných hlasů bylo deset. Nejvíce, a to tři hlasy, obdržel dosavadní senátor Václav Chaloupek z klubu Starostů. Po dvou hlasech dostali tři jeho soupeři včetně žokeje Josefa Váni (za ANO), jeden hlas exposlanec KSČM Josef Valenta.
-
Policie podezřívá muže z maření voleb v obci na Děčínsku
Policie podezřívá z maření voleb muže, jenž podle ní v Mikulášovicích na Děčínsku slíbil nejméně dvěma lidem až 500 korun za konkrétní volbu do zastupitelstva obce.
Od pátečních 14 hodin přijali policisté v Ústeckém kraji 11 podnětů a oznámení, které se týkaly průběhu voleb. Ještě před konáním hlasování přijali šest podnětů. Oznámení se týkala možného kupčení s hlasy, údajného umělého navyšování počtu voličů či výskytu falešného předvolebního letáku. Informoval o tom dnes mluvčí krajské policie Daniel Vítek.
Na severu Čech se v minulosti několikrát komunální volby kvůli kupčení s hlasy opakovaly.
-
V pěti obcích mají sečteno!
První výsledky letošních komunálních voleb byly zveřejněny ve 14:31. Jedná se o pět obcí Jihočeského, Plzeňského a Královéhradeckého kraje a z Vysočiny. Na volebním webu se objevily z Jarošova nad Nežárkou na Jindřichohradecku, Chobotu na Strakonicku, Hlohovic na Rokycansku, Jahodova na Rychnovsku a Čížkova na Pelhřimovsku.
-
Nejstarší a nejmladší kandidáti na senátora
Nejstarším kandidujícím do Senátu je bývalý československý reprezentant ve střelbě Jan Kůrka, kterému je 79 let. Kandiduje v obvodu Plzeň-město za SPD.
Naopak nejmladšími kandidáty jsou Michal Auředník, kandidující jako nezávislý v Berouně, Šárka Oharková z hnutí PES v Praze 11 a Václav Ranc, pirát kandidující v Olomouci. Všem je 40, což je nejnižší věk pro možnost ucházet se o křeslo senátora.
-
Ministr Kupka věří v úspěch
Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) dorazil do volebního štábu SPOLU.
„V městech a obcích máme dohromady přes 1400 zastupitelů. K tomu také obhajujeme čtyři vlastní senátory. Jsem přesvědčený, že nejen obhájíme, ale ještě posílíme,“ řekl Kupka.
-
V Brně volilo skoro 50 procent oprávněných voličů
V Brně dnes ke 13:00 přišlo ke komunálním volbám 47,4 procenta voličů. Uvedl to mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek. V kraji byla podle mluvčí Aleny Knotkové ve stejnou dobu účast 49,96 procenta. Nejvyšší účast v kraji byla v Řikoníně na Brněnsku, a to 80 procent.
-
Stěhování kvůli volbám
Několik obcí v poslední době zaznamenalo nárůst nových občanů. Jde například o město Loučná pod Klínovcem, Moldava na Teplicku a další města v Ústeckém kraji. Město Moldava se rozhodlo situaci řešit a vyškrtlo ze seznamu voličů na padesát nových občanů. Věc řeší zároveň policie. Starostka Lenka Nováková se domnívá, že by chtěli hlasovat pro konkrétní stranu. Jejich počet přesahuje 15% hranici, takže by mohli volby opravdu ovlivnit. Jan Švábík, místostarosta Loučné pod Klínovcem řekl, že podobný krok jako Moldava nezvažuje. Je ovšem připraven volby případně napadnout zpětně.
-
Podle Petra Pavla jsou obecní volby většinou o osobní znalosti kandidátů
Kandidát na prezidenta Petr Pavel volil v obci Černouček na Litoměřicku.
„Jsou to nejpřirozenější volby pro občany. Rozhodují o tom, co se bude dít v jejich bezprostředním okolí, o tom, jak jejich obec bude vypadat, a jestli ti, které volí, naplní jejich očekávání,“ řekl Pavel. „Já myslím, že bychom neměli komunální úroveň až tak příliš politizovat. Vznikají na první pohled i bizarní koalice, protože to není o stranické příslušnosti, ale o tom, kdo jaký je a co pro lidi dokáže udělat,“ dodal.
-
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka ocenil kandidáty
https://twitter.com/MJureka/status/1573645372001587204
-
Svůj hlas odevzdalo 40 procent voličů
V letošních volbách do obecního zastupitelstva odevzdalo hlas nejčastěji kolem 40 procent voličů. Mezi obcemi jsou velké rozdíly. Někde se účast blíží dvěma třetinám, jinde není ani desetinová. Mírně menší než v komunálních je často účast ve volbách do třetiny Senátu.