Nejvíce zastupitelů získala ze stran v letošních obecních volbách stejně jako před čtyřmi lety KDU-ČSL. Druhá byla ODS a třetí hnutí Starostové a nezávislí. V porovnání s výsledkem v roce 2018 zaznamenaly výrazný propad počtu zastupitelských křesel ČSSD, KSČM, ale také STAN. Ztratily také ostatní strany vládní koalice. Výrazněji si polepšilo opoziční hnutí SPD, mírně další opoziční hnutí ANO. V Praze vyhrála koalice SPOLU pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Vítězem prvního kola senátních voleb je pak opoziční hnutí ANO před ODS, KDU-ČSL a TOP 09, poraženým je hnutí STAN. Už v prvním kole voleb do senátu pak v Praze 6 uspěl Jiří Růžička, který kandidoval za koalici SPOLU a Starosty. Rovnou do senátu zamíří také lidovecký kandidát Petr Fiala a Ladislav Václav z hnutí ANO.
Jako obvykle volby vyhráli nezávislí kandidáti a jejich různá místní sdružení. Obsadili podle navrhujících stran o 3367 zastupitelských křesel víc než ve volbách před čtyřmi lety.
K obecním volbám podle konečných výsledků, které dnes zveřejnil volební web, přišlo 46,07 procenta voličů. Je to zhruba o procentní bod méně než v roce 2018.
Lidovci získali mezi stranami prvenství navzdory tomu, že přišli v zastupitelstvech o 393 křesel. Obsadili jich letos 3252. Nejvýraznější propad postihl levici. ČSSD přišla skoro o tři pětiny zastupitelů. Ještě hůře dopadla KSČM, která ztratila téměř 70 procent zastupitelských mandátů. Starostové a nezávislí zaznamenali propad o 747 křesel v zastupitelstvech, ODS přišla o 306 mandátů, Piráti o 84 a TOP 09 o 56.
Hnutí SPD si polepšilo od minulých voleb o 331 mandátů. Hnutí ANO získalo o 64 zastupitelů víc.
Hnutí ANO vyhrálo ve většině velkých měst. Zvítězilo stejně jako před čtyřmi lety v 17 z 27 statutárních měst, z toho v osmi ze 13 krajských. V minulých obecních volbách bylo ANO na první pozici v 11 krajských městech.
Volby v Praze vyhrála SPOLU pro Prahu
Komunální volby v Praze vyhrála Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Voleb se zúčastnilo 43,91 procenta voličů.
Čtvrtá Praha Sobě má 11 mandátů, pět zastupitelů bude mít na pátém místě STAN. Šestá je SPD se třemi mandáty.
Před čtyřmi lety v Praze vyhrála ODS se ziskem 17,9 procenta hlasů a 14 mandáty. Druzí byli Piráti, kteří dostali 17,1 procenta a 13 mandátů. Na třetím místě skončila Praha Sobě se 16,6 procenta hlasů a rovněž 13 mandáty. Za ní se umístily Spojené síly pro Prahu tvořené hlavně koalicí TOP 09, STAN a lidovců, uskupení získalo 16,3 procenta hlasů a 13 křesel. Hnutí ANO skončilo páté se ziskem 15,37 procenta a 12 mandáty. Koalici utvořili Piráti, Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu. Primátorem se stal Zdeněk Hřib (Piráti). ODS a ANO skončily v opozici.
Růžička byl zvolen už v prvním kole
Vítězem prvního kola senátních voleb je opoziční hnutí ANO před ODS, KDU-ČSL a TOP 09, poraženým je hnutí STAN. Premiérové zastoupení v senátním finále, které bude za týden, bude mít z parlamentních stran opoziční hnutí SPD. Strany vládní koalice si bez ohledu na výsledek voleb většinu v horní komoře udrží.
Hnutí ANO má po sečtení téměř všech hlasů šanci přidat dalších 17 senátorů k Ladislavu Václavcovi na Bruntálsku, který mandát obhájil už v prvním kole. Při minulých volbách před šesti lety ve 27 obvodech, kde se volilo i nyní, mělo ANO 14 finalistů, z nichž se nakonec prosadili jen tři.
KDU-ČSL získala nového senátora v osobě Petra Fialy na Orlickoústecku a dalších šest mandátů může obhájit. V Praze 6 byl znovu zvolen místopředseda Senátu Jiří Růžička (navržen TOP 09) z klubu Starostů. Více senátorů, a to čtyři, bylo v prvním kole zvoleno pouze v prvních senátních volbách v roce 1996.
ODS má ve hře devět finalistů, TOP 09 tři. Klub ODS a TOP 09 obhajuje pět z 27 křesel včetně místa předsedy frakce Zdeňka Nytry (ODS) a místopředsedy Tomáše Czernina (TOP 09). Klub Starostů s 24 členy obhajoval šest křesel, má ale jen tři finalisty včetně Aleny Dernerové (SD-SN) na Mostecku. Neprosadili se místopředseda horní komory Jan Horník nebo předseda klubu Petr Holeček. Nejvíce křesel obhajovala lidovecká frakce, a to sedm z 12. Bez ohledu na výsledek voleb budou mít tyto kluby v jednaosmdesátičlenné horní komoře 45 členů.
Devítičlenný klub ProRegion, v němž jsou senátoři ANO a ČSSD, obhajuje šest křesel. Má šanci tento počet navýšit, přestože předseda frakce Jaroslav Větrovský (dosud za ANO, nově za Jihočechy 2012) a Jiří Dušek (dosud za ANO, nově za ODS) se prosadili proti zástupcům ANO. ČSSD může obhájit jeden mandát. Klub hnutí Senátor 21 a Pirátů obhajuje dvě ze sedmi míst. Ve finále bude mít tři adepty hnutí Senátor 21, pirátští kandidáti se do druhého kola neprobojovali.
Klub ODS a TOP 09 má s minimálně 22 senátory nejnadějnější vyhlídky na to, že zůstane i po volbách nejpočetnější frakcí s právem opět nominovat předsedu horní komory. Šanci zůstat v čele Senátu má Miloš Vystrčil (ODS), který stejně jako Jiří Oberfalzer (ODS) patří mezi finalisty. Jsou mezi nimi rovněž herec Tomáš Töpfer (za ODS) a pravděpodobně i kardiochirurg Jan Pirk (navržen TOP 09) a pražská radní Hana Kordová Marvanová (navržena ODS).
Za ANO zůstal soupeřem Nytry (ODS) na Ostravsku bývalý rychnovský senátor a právník Miroslav Antl (dříve za ČSSD, nyní za hnutí ANO). Na Jihlavsku je Vystrčilovou vyzyvatelkou Jana Nagyová, dříve Mayerová, která je s šéfem ANO Andrejem Babišem obžalovaná v kauze dotace na stavbu Čapího hnízda.
Překvapením voleb je premiérová finálová účast kandidátky SPD Evy Chromcové na Karlovarsku a Jany Zwyrtek Hamplové (za Nezávislé) na Kroměřížsku, která těsně odsunula na nepostupovou pozici předsedkyni lidoveckého klubu Šárku Jelínkovou. Mezi finalisty je i mostecký primátor Jan Paparega (ProMOST), někdejší ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová (nezávislá) nebo záchranář Marek Slabý (za Tábor 2020), který kandiduje s podporou vládních stran.
Na Plzeňsku naopak do finále opět neprošel žokej Josef Váňa, který se před šesti lety neprosadil na Karlovarsku proti Horníkovi. Tentokrát podlehl mimo jiné bývalé ministryni spravedlnosti Daniele Kovářové. Propadli i expremiér a někdejší eurokomisař Vladimír Špidla (ČSSD) nebo bývalá poslankyně a předsedkyně Trikolory Zuzana Majerová.
K prvnímu kolu senátních voleb, které se konalo souběžně s obecními volbami, přišlo 42,64 procenta voličů. Byla to druhá nejvyšší účast v historii, vyšší byla jen v roce 2010 – 44,59 procenta. Ve 4:30 dnes zbývalo sečíst výsledky ze tří pražských okrsků, které na celkových výsledcích nemohly už nic změnit.
-
Ve Žďáru nad Sázavou vyhrálo STAN
Komunální volby ve Žďáru nad Sázavou vyhrálo uskupení Žďár - Živé město, za kterým stojí hnutí STAN. Získalo devět mandátů v zastupitelstvu, které má 27 členů. Druhé skončilo hnutí ANO se šesti mandáty. Třetí Změna 2018 a SOUKROMNÍCI bude mít čtyři zastupitele. Voleb se zúčastnilo 41,78 procenta voličů.
Čtvrtá KDU-ČSL má tři mandáty, tři zastupitele bude mít na pátém místě koalice Společně - ODS a TOP 09. Šestí jsou SOS Žďár - spojení odpovědných sil ČSSD a nezávislých se dvěma mandáty.
-
V Rychnově nad Kněžnou vyhráli Nezávislí za Rychnov
Komunální volby v Rychnově nad Kněžnou vyhráli Nezávislí za Rychnov, získali devět mandátů v zastupitelstvu, které má 21 členů. Druhá skončila ODS se čtyřmi mandáty. Třetí SPD bude mít tři zastupitele. Voleb se zúčastnilo 42,27 procenta oprávněných voličů.
Čtvrtá KDU-ČSL a TOP 09 má tři mandáty, dva zastupitele bude mít na pátém místě VPM.
-
Bývalý ministr školství Gazdík (STAN) zůstane zastupitelem v Suché Lozi
Bývalého ministra školství Petra Gazdíka (STAN) voliči opět vyslali do zastupitelstva Suché Lozi na Uherskohradišťsku. Osmačtyřicetiletý politik figuroval na třetí pozici kandidátky Starostů a nezávislých, kteří volby v obci se ziskem 35,16 procenta hlasů vyhráli. Díky 210 preferenčním hlasům se však posunul na druhou příčku. V zastupitelstvu Suché Lozi je Gazdík už 20 let, mezi lety 2002 a 2010 byl starostou, v posledních letech je místostarostou.
Více preferenčních hlasů než Gazdík získal v letošních komunálních volbách v obci pouze lídr kandidátky Starostů a nezávislých, starosta Václav Bujáček (STAN). Voliči mu jich dali 345. Úspěšnější než Gazdík byl ještě Zdeněk Mahdal v čele kandidátky Sucholozští nezávislí, který obdržel 217 preferenčních hlasů.
-
Sečteno 62,08 % okrsků v komunálních volbách a 59,59 % ve volbách senátních
V 18 hodin byla zpracována data z 10 463 volebních okrsků pro volby do obecních zastupitelstev a z 2 926 okrsků pro volby do Senátu. Sečteno tak bylo 62,08, respektive 59,59 % okrsků.
https://twitter.com/statistickyurad/status/1573706816516751360
-
V Rokycanech vyhráli Rokycanští patrioti
Komunální volby v Rokycanech vyhráli Rokycanští patrioti, získali šest mandátů v zastupitelstvu, které má 21 členů. Druhé skončilo ANO s pěti mandáty. Třetí SPOLU bude mít tři zastupitele. Voleb, které se konaly tento pátek a sobotu, se zúčastnilo 40,46 procenta voličů.
Čtvrtí Nezávislí mají tři mandáty, dva zastupitele budou mít na pátém místě Pro naše Rokycany - Zelení+NK. Šestí jsou PRO ROKYCANY s jedním mandátem. Sedmou příčku obsadí KSČM s jedním zastupitelem.
-
Nacher (ANO) by považoval zisk pod 20 procent v Praze za neúspěch
Kandidát opozičního hnutí ANO na pražského primátora Patrik Nacher by považoval za osobní neúspěch, kdyby hnutí v hlavním městě nezískalo alespoň 20 procent hlasů. Řekl to novinářům při příchodu do volebního štábu v pražském Chodově. Průběžně má ANO po sečtení zhruba šesti procent okrsků necelých 19 procent.
Podle Nachera mělo ANO před čtyřmi roky v metropoli po sečtení malých okrsků zhruba deset až 12 procent. "Považuji to za postup a úspěšná hranice je pro mě 20 procent. Pod 20 procent to budu brát jako neúspěch, i osobní," řekl.
-
KDU-ČSL vítězila v obcích i po sečtení dvou třetin okrsků
Po sečtení hlasů ze dvou třetin okrsků vedla v obecních volbách ze stran kandidujících samostatně dál KDU-ČSL před hnutím STAN. Na dalších místech následovaly ODS, ČSSD a KSČM. Vyplývá to z údajů na volebním serveru. Nejvíce zastupitelských křesel získala jako obvykle nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Do výsledků se zatím nepromítaly údaje z velkých měst.
Zatím bylo zvoleno přes 45 000 zastupitelů. Obsadili více než 5 300 zastupitelstev z celkového počtu 6 243. Průběžná účast klesla v porovnáním s údajem ze sečtení poloviny okrsků asi o 1,5 procentního bodu na zhruba 47 procent.
-
Volby ve Vyškově vyhrálo ANO
Komunální volby ve Vyškově vyhrálo hnutí ANO, získalo sedm mandátů v zastupitelstvu, které má 27 členů. Druhé skončilo uskupení VY s pěti mandáty. Třetí ODS bude mít pět zastupitelů. Voleb se zúčastnilo 41,69 procenta voličů. Čtvrtá SPD má tři mandáty, tři zastupitele bude mít na pátém místě KDU-ČSL. Šestý je STAN se dvěma mandáty. Sedmou příčku obsadí NÁŠ Vyškov se dvěma zastupiteli.
-
Sečteno v Tachově. Vyhráli Volím Tachov
Komunální volby v Tachově vyhráli Volím Tachov, získali deset mandátů v zastupitelstvu, které má 21 členů. Druhé skončilo uskupení Za lepší Tachov, které je spojením ČSSD s nezávislými kandidáty. Získalo šest mandátů. Třetí Patrioti Tachova budou mít tři zastupitele. Voleb se zúčastnilo 39,27 procenta voličů. Čtvrtí Idealisté pro Tachov mají dva mandáty.
-
ANO v obecních volbách vedlo po sečtení zhruba poloviny okrsků
Po sečtení zhruba poloviny okrsků vedlo opoziční hnutí ANO v obecních volbách v devíti ze 13 krajských měst, v Plzni spolu s nezávislými. V Praze vítězili Piráti, v Brně koalice ODS a TOP 09. V Liberci figurovala na prvním místě koalice SLK s TOP 09 a KDU-ČSL a v Českých Budějovicích ODS.
Hnutí ANO vedlo po sečtení hlasů zhruba z poloviny okrsků vedle Plzně také v Hradci Králové, v Jihlavě, v Karlových Varech, v Olomouci, v Ostravě, v Pardubicích, v Ústí nad Labem a ve Zlíně. V obecních volbách před čtyřmi lety ANO zvítězilo v 11 krajských městech. V Praze zvítězili občanští demokraté a v Liberci SLK.