Nejvíce zastupitelů získala ze stran v letošních obecních volbách stejně jako před čtyřmi lety KDU-ČSL. Druhá byla ODS a třetí hnutí Starostové a nezávislí. V porovnání s výsledkem v roce 2018 zaznamenaly výrazný propad počtu zastupitelských křesel ČSSD, KSČM, ale také STAN. Ztratily také ostatní strany vládní koalice. Výrazněji si polepšilo opoziční hnutí SPD, mírně další opoziční hnutí ANO. V Praze vyhrála koalice SPOLU pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Vítězem prvního kola senátních voleb je pak opoziční hnutí ANO před ODS, KDU-ČSL a TOP 09, poraženým je hnutí STAN. Už v prvním kole voleb do senátu pak v Praze 6 uspěl Jiří Růžička, který kandidoval za koalici SPOLU a Starosty. Rovnou do senátu zamíří také lidovecký kandidát Petr Fiala a Ladislav Václav z hnutí ANO.
Jako obvykle volby vyhráli nezávislí kandidáti a jejich různá místní sdružení. Obsadili podle navrhujících stran o 3367 zastupitelských křesel víc než ve volbách před čtyřmi lety.
K obecním volbám podle konečných výsledků, které dnes zveřejnil volební web, přišlo 46,07 procenta voličů. Je to zhruba o procentní bod méně než v roce 2018.
Lidovci získali mezi stranami prvenství navzdory tomu, že přišli v zastupitelstvech o 393 křesel. Obsadili jich letos 3252. Nejvýraznější propad postihl levici. ČSSD přišla skoro o tři pětiny zastupitelů. Ještě hůře dopadla KSČM, která ztratila téměř 70 procent zastupitelských mandátů. Starostové a nezávislí zaznamenali propad o 747 křesel v zastupitelstvech, ODS přišla o 306 mandátů, Piráti o 84 a TOP 09 o 56.
Hnutí SPD si polepšilo od minulých voleb o 331 mandátů. Hnutí ANO získalo o 64 zastupitelů víc.
Hnutí ANO vyhrálo ve většině velkých měst. Zvítězilo stejně jako před čtyřmi lety v 17 z 27 statutárních měst, z toho v osmi ze 13 krajských. V minulých obecních volbách bylo ANO na první pozici v 11 krajských městech.
Volby v Praze vyhrála SPOLU pro Prahu
Komunální volby v Praze vyhrála Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Voleb se zúčastnilo 43,91 procenta voličů.
Čtvrtá Praha Sobě má 11 mandátů, pět zastupitelů bude mít na pátém místě STAN. Šestá je SPD se třemi mandáty.
Před čtyřmi lety v Praze vyhrála ODS se ziskem 17,9 procenta hlasů a 14 mandáty. Druzí byli Piráti, kteří dostali 17,1 procenta a 13 mandátů. Na třetím místě skončila Praha Sobě se 16,6 procenta hlasů a rovněž 13 mandáty. Za ní se umístily Spojené síly pro Prahu tvořené hlavně koalicí TOP 09, STAN a lidovců, uskupení získalo 16,3 procenta hlasů a 13 křesel. Hnutí ANO skončilo páté se ziskem 15,37 procenta a 12 mandáty. Koalici utvořili Piráti, Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu. Primátorem se stal Zdeněk Hřib (Piráti). ODS a ANO skončily v opozici.
Růžička byl zvolen už v prvním kole
Vítězem prvního kola senátních voleb je opoziční hnutí ANO před ODS, KDU-ČSL a TOP 09, poraženým je hnutí STAN. Premiérové zastoupení v senátním finále, které bude za týden, bude mít z parlamentních stran opoziční hnutí SPD. Strany vládní koalice si bez ohledu na výsledek voleb většinu v horní komoře udrží.
Hnutí ANO má po sečtení téměř všech hlasů šanci přidat dalších 17 senátorů k Ladislavu Václavcovi na Bruntálsku, který mandát obhájil už v prvním kole. Při minulých volbách před šesti lety ve 27 obvodech, kde se volilo i nyní, mělo ANO 14 finalistů, z nichž se nakonec prosadili jen tři.
KDU-ČSL získala nového senátora v osobě Petra Fialy na Orlickoústecku a dalších šest mandátů může obhájit. V Praze 6 byl znovu zvolen místopředseda Senátu Jiří Růžička (navržen TOP 09) z klubu Starostů. Více senátorů, a to čtyři, bylo v prvním kole zvoleno pouze v prvních senátních volbách v roce 1996.
ODS má ve hře devět finalistů, TOP 09 tři. Klub ODS a TOP 09 obhajuje pět z 27 křesel včetně místa předsedy frakce Zdeňka Nytry (ODS) a místopředsedy Tomáše Czernina (TOP 09). Klub Starostů s 24 členy obhajoval šest křesel, má ale jen tři finalisty včetně Aleny Dernerové (SD-SN) na Mostecku. Neprosadili se místopředseda horní komory Jan Horník nebo předseda klubu Petr Holeček. Nejvíce křesel obhajovala lidovecká frakce, a to sedm z 12. Bez ohledu na výsledek voleb budou mít tyto kluby v jednaosmdesátičlenné horní komoře 45 členů.
Devítičlenný klub ProRegion, v němž jsou senátoři ANO a ČSSD, obhajuje šest křesel. Má šanci tento počet navýšit, přestože předseda frakce Jaroslav Větrovský (dosud za ANO, nově za Jihočechy 2012) a Jiří Dušek (dosud za ANO, nově za ODS) se prosadili proti zástupcům ANO. ČSSD může obhájit jeden mandát. Klub hnutí Senátor 21 a Pirátů obhajuje dvě ze sedmi míst. Ve finále bude mít tři adepty hnutí Senátor 21, pirátští kandidáti se do druhého kola neprobojovali.
Klub ODS a TOP 09 má s minimálně 22 senátory nejnadějnější vyhlídky na to, že zůstane i po volbách nejpočetnější frakcí s právem opět nominovat předsedu horní komory. Šanci zůstat v čele Senátu má Miloš Vystrčil (ODS), který stejně jako Jiří Oberfalzer (ODS) patří mezi finalisty. Jsou mezi nimi rovněž herec Tomáš Töpfer (za ODS) a pravděpodobně i kardiochirurg Jan Pirk (navržen TOP 09) a pražská radní Hana Kordová Marvanová (navržena ODS).
Za ANO zůstal soupeřem Nytry (ODS) na Ostravsku bývalý rychnovský senátor a právník Miroslav Antl (dříve za ČSSD, nyní za hnutí ANO). Na Jihlavsku je Vystrčilovou vyzyvatelkou Jana Nagyová, dříve Mayerová, která je s šéfem ANO Andrejem Babišem obžalovaná v kauze dotace na stavbu Čapího hnízda.
Překvapením voleb je premiérová finálová účast kandidátky SPD Evy Chromcové na Karlovarsku a Jany Zwyrtek Hamplové (za Nezávislé) na Kroměřížsku, která těsně odsunula na nepostupovou pozici předsedkyni lidoveckého klubu Šárku Jelínkovou. Mezi finalisty je i mostecký primátor Jan Paparega (ProMOST), někdejší ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová (nezávislá) nebo záchranář Marek Slabý (za Tábor 2020), který kandiduje s podporou vládních stran.
Na Plzeňsku naopak do finále opět neprošel žokej Josef Váňa, který se před šesti lety neprosadil na Karlovarsku proti Horníkovi. Tentokrát podlehl mimo jiné bývalé ministryni spravedlnosti Daniele Kovářové. Propadli i expremiér a někdejší eurokomisař Vladimír Špidla (ČSSD) nebo bývalá poslankyně a předsedkyně Trikolory Zuzana Majerová.
K prvnímu kolu senátních voleb, které se konalo souběžně s obecními volbami, přišlo 42,64 procenta voličů. Byla to druhá nejvyšší účast v historii, vyšší byla jen v roce 2010 – 44,59 procenta. Ve 4:30 dnes zbývalo sečíst výsledky ze tří pražských okrsků, které na celkových výsledcích nemohly už nic změnit.
-
Okamurovo SPD by chtělo dopadnout lépe než v posledních volbách
Pro hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) by byl úspěchem jakýkoliv lepší výsledek než ten z minulých komunálních a senátních voleb. Po příjezdu do volebního štábu SPD to novinářům řekl předseda hnutí Tomio Okamura. V senátních volbách by byl pro SPD úspěch, kdyby některý z kandidátů postoupil do druhého kola, doplnil.
-
SPD doufá v úspěch v senátních volbách
Pro hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) by byl úspěchem jakýkoliv lepší výsledek než ten z minulých komunálních a senátních voleb. Po příjezdu do volebního štábu SPD to novinářům řekl předseda hnutí Tomio Okamura. V senátních volbách by byl pro SPD úspěch, kdyby některý z kandidátů postoupil do druhého kola, doplnil.
Protože v jeho volebním obvodě v Praze 6 o Senát neusiluje žádný kandidát za SPD, svůj nesouhlas s vládní politikou vyjádřil šéf SPD znehodnocením volebního lístku, na kterém vybral současného senátora za Prahu 6 Jiřího Růžičku (Spolu). Podle TOP 09 je ale Okamurův hlas pro jejich kandidáta platný.
-
Policie řeší podnět z Moldavy kvůli údajnému navyšování počtu voličů
Policie podle mluvčího Daniela Vítka řeší podnět z Moldavy kvůli údajnému navyšování počtu voličů krátce před hlasováním. Vedení obce vyškrtlo ze seznamu voličů krátce před hlasováním téměř 50 lidí. Obec se opírala o rozhodnutí Ústavního soudu z roku 2011. Sdělení umístila na své úřední desce.
Podle vyjádření starostky Lenky Novákové (Otevřeně k všem) se do obce od začátku roku přistěhovaly desítky lidí s cílem hlasovat pro konkrétní uskupení. Předseda volební komise Oldřich Kozler, nominovaný SPD, před začátkem voleb uvedl, že rozhodnutí starostky nebude respektovat a nechá volit všechny voliče ze seznamu.
-
Sečteno na Moldavě v Krušných horách
Komunální volby na Moldavě v Krušných horách na Teplicku vyhrálo SPD. Druhá skončila strana Otevřeně k všem. Svoboda a přímá demokracie získala 28,69 procenta hlasů, což znamená zisk tří mandátů v devítičlenném zastupitelstvu. Otevřeně k všem má 26,16 procenta a dva mandáty. Po dvou mandátech mají také hnutí Spolu a Rozvoj Moldavy a Nového Města. Volební účast činila 80 procent, voličů na seznamu bylo 160, odevzdaných obálek 128. Policie volby na Moldavě řeší kvůli počtu voličů.
-
Sečteno v Loučné pod Klínovcem
V Loučné pod Klínovcem na Chomutovsku, kam se podle vedení obce účelově kvůli volbám přistěhovalo několik lidí, vyhrálo v nynějších komunálních volbách s převahou uskupení Za Loučnou a Háj krásnější v čele se současnou starostkou Janou Nýdrovou. Získalo 65,97 procenta voličských hlasů.
Před čtyřmi lety usilovalo o hlasy voličů jediné uskupení, letos přibyli Patrioti Loučná a Háj vize 2026, jejichž kandidátka získala 21,73 procenta, a ODS, která získala 12,3 procenta. Starostka dnes ČTK řekla, že je ráda, že mohli svobodně volit všichni občané města.
-
18 senátorů z hnutí ANO po sečtení třetiny okrsků
Hnutí ANO po sečtení třetiny senátních okrsků mělo na postupových místech 18 kandidátů, podobně jako při předchozích volbách před šesti lety ve 27 obvodech, kde se volí i nyní. Kandidáti navržení ODS byli na prvním či druhém místě v devíti obvodech, KDU-ČSL v pěti, přičemž v předčasném finále na Orlickoústecku pravděpodobně vyhraje lidovec Petr Fiala nad Stanislavem Ešnerem (ANO). Nadpoloviční většinu hlasů měl vedle Fialy ještě stávající senátor ANO Ladislav Václavec na Bruntálsku.
-
Polovina sečtena
V tuto chvíli je v komunálních volbách sečteno 51,50 % okrsků a volební účast dosahuje 48,24 %.
Ze stran kandidujících samostatně vedla v obecních volbách po sečtení hlasů z poloviny okrsků stále KDU-ČSL před hnutím STAN. Na dalších místech následovaly ODS, ČSSD a KSČM. Nejvíce zastupitelských křesel tradičně držela nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Do výsledků se zatím nepromítaly údaje z velkých měst.
Zatím bylo zvoleno přes 34 900 zastupitelů. Obsadili více než 4 400 zastupitelstev z celkového počtu 6 243. Průběžná účast činila asi 48,4 procenta, od sečtení třetiny okrsků klesla o procentní bod.
-
Sečteno v Janové na Vsetínsku
Ve Zlínském kraji byly v komunálních volbách nejrychleji sečteny hlasy odevzdané voliči v obci Janová na Vsetínsku. V obci s 618 voliči odevzdalo svůj hlas 224 lidí, volební účast byla 36,41 procenta. V obci s devítičlenným zastupitelstvem byla pouze jedna kandidátka, a to SNK Janová, do zastupitelstva se tak dostalo všech devět jejích kandidátů.
V čele kandidátky byl starosta Jaroslav Tomanec, získal nejvíce, 13,79 procenta hlasů. Na druhém místě byl se ziskem 13,63 procenta hlasů místostarosta Richard Machalec. SNK Janová byla jedinou kandidátkou v obci také v minulých komunálních volbách před čtyřmi lety.
-
KDU-ČSL chce podle Jurečky posílit v českých krajích
Lidovci mají ambici posílit po komunálních volbách v českých krajích. České televizi to dnes ve volebním štábu koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) řekl předseda strany Marian Jurečka. Povolební koalice by podle něj měly nejlépe vznikat mezi vládními stranami, tedy mezi Spolu a Piráty se STAN.
Starosty v okresních městech a obcích s rozšířenou působností mají lidovci aktuálně zejména na Vysočině či na Moravě, proto je ambicí KDU-ČSL posílit i jinde, řekl Jurečka. Může k tomu podle něj vést právě i předvolební spolupráce s ODS či TOP 09.
-
14 hlasů z 500
V Ústí nad Labem byl dnes jako první sečten okrsek, kde žije hodně lidí závislých na sociálních dávkách. Zapsáno je v něm 500 voličů, obálku s hlasem jich odevzdalo 14. Obdobně to bylo v Litvínově v sociálně vyloučené lokalitě Janov. V jednom z okrsků přišlo z 284 voličů 15.