Nejvíce zastupitelů získala ze stran v letošních obecních volbách stejně jako před čtyřmi lety KDU-ČSL. Druhá byla ODS a třetí hnutí Starostové a nezávislí. V porovnání s výsledkem v roce 2018 zaznamenaly výrazný propad počtu zastupitelských křesel ČSSD, KSČM, ale také STAN. Ztratily také ostatní strany vládní koalice. Výrazněji si polepšilo opoziční hnutí SPD, mírně další opoziční hnutí ANO. V Praze vyhrála koalice SPOLU pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Vítězem prvního kola senátních voleb je pak opoziční hnutí ANO před ODS, KDU-ČSL a TOP 09, poraženým je hnutí STAN. Už v prvním kole voleb do senátu pak v Praze 6 uspěl Jiří Růžička, který kandidoval za koalici SPOLU a Starosty. Rovnou do senátu zamíří také lidovecký kandidát Petr Fiala a Ladislav Václav z hnutí ANO.
Jako obvykle volby vyhráli nezávislí kandidáti a jejich různá místní sdružení. Obsadili podle navrhujících stran o 3367 zastupitelských křesel víc než ve volbách před čtyřmi lety.
K obecním volbám podle konečných výsledků, které dnes zveřejnil volební web, přišlo 46,07 procenta voličů. Je to zhruba o procentní bod méně než v roce 2018.
Lidovci získali mezi stranami prvenství navzdory tomu, že přišli v zastupitelstvech o 393 křesel. Obsadili jich letos 3252. Nejvýraznější propad postihl levici. ČSSD přišla skoro o tři pětiny zastupitelů. Ještě hůře dopadla KSČM, která ztratila téměř 70 procent zastupitelských mandátů. Starostové a nezávislí zaznamenali propad o 747 křesel v zastupitelstvech, ODS přišla o 306 mandátů, Piráti o 84 a TOP 09 o 56.
Hnutí SPD si polepšilo od minulých voleb o 331 mandátů. Hnutí ANO získalo o 64 zastupitelů víc.
Hnutí ANO vyhrálo ve většině velkých měst. Zvítězilo stejně jako před čtyřmi lety v 17 z 27 statutárních měst, z toho v osmi ze 13 krajských. V minulých obecních volbách bylo ANO na první pozici v 11 krajských městech.
Volby v Praze vyhrála SPOLU pro Prahu
Komunální volby v Praze vyhrála Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Voleb se zúčastnilo 43,91 procenta voličů.
Čtvrtá Praha Sobě má 11 mandátů, pět zastupitelů bude mít na pátém místě STAN. Šestá je SPD se třemi mandáty.
Před čtyřmi lety v Praze vyhrála ODS se ziskem 17,9 procenta hlasů a 14 mandáty. Druzí byli Piráti, kteří dostali 17,1 procenta a 13 mandátů. Na třetím místě skončila Praha Sobě se 16,6 procenta hlasů a rovněž 13 mandáty. Za ní se umístily Spojené síly pro Prahu tvořené hlavně koalicí TOP 09, STAN a lidovců, uskupení získalo 16,3 procenta hlasů a 13 křesel. Hnutí ANO skončilo páté se ziskem 15,37 procenta a 12 mandáty. Koalici utvořili Piráti, Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu. Primátorem se stal Zdeněk Hřib (Piráti). ODS a ANO skončily v opozici.
Růžička byl zvolen už v prvním kole
Vítězem prvního kola senátních voleb je opoziční hnutí ANO před ODS, KDU-ČSL a TOP 09, poraženým je hnutí STAN. Premiérové zastoupení v senátním finále, které bude za týden, bude mít z parlamentních stran opoziční hnutí SPD. Strany vládní koalice si bez ohledu na výsledek voleb většinu v horní komoře udrží.
Hnutí ANO má po sečtení téměř všech hlasů šanci přidat dalších 17 senátorů k Ladislavu Václavcovi na Bruntálsku, který mandát obhájil už v prvním kole. Při minulých volbách před šesti lety ve 27 obvodech, kde se volilo i nyní, mělo ANO 14 finalistů, z nichž se nakonec prosadili jen tři.
KDU-ČSL získala nového senátora v osobě Petra Fialy na Orlickoústecku a dalších šest mandátů může obhájit. V Praze 6 byl znovu zvolen místopředseda Senátu Jiří Růžička (navržen TOP 09) z klubu Starostů. Více senátorů, a to čtyři, bylo v prvním kole zvoleno pouze v prvních senátních volbách v roce 1996.
ODS má ve hře devět finalistů, TOP 09 tři. Klub ODS a TOP 09 obhajuje pět z 27 křesel včetně místa předsedy frakce Zdeňka Nytry (ODS) a místopředsedy Tomáše Czernina (TOP 09). Klub Starostů s 24 členy obhajoval šest křesel, má ale jen tři finalisty včetně Aleny Dernerové (SD-SN) na Mostecku. Neprosadili se místopředseda horní komory Jan Horník nebo předseda klubu Petr Holeček. Nejvíce křesel obhajovala lidovecká frakce, a to sedm z 12. Bez ohledu na výsledek voleb budou mít tyto kluby v jednaosmdesátičlenné horní komoře 45 členů.
Devítičlenný klub ProRegion, v němž jsou senátoři ANO a ČSSD, obhajuje šest křesel. Má šanci tento počet navýšit, přestože předseda frakce Jaroslav Větrovský (dosud za ANO, nově za Jihočechy 2012) a Jiří Dušek (dosud za ANO, nově za ODS) se prosadili proti zástupcům ANO. ČSSD může obhájit jeden mandát. Klub hnutí Senátor 21 a Pirátů obhajuje dvě ze sedmi míst. Ve finále bude mít tři adepty hnutí Senátor 21, pirátští kandidáti se do druhého kola neprobojovali.
Klub ODS a TOP 09 má s minimálně 22 senátory nejnadějnější vyhlídky na to, že zůstane i po volbách nejpočetnější frakcí s právem opět nominovat předsedu horní komory. Šanci zůstat v čele Senátu má Miloš Vystrčil (ODS), který stejně jako Jiří Oberfalzer (ODS) patří mezi finalisty. Jsou mezi nimi rovněž herec Tomáš Töpfer (za ODS) a pravděpodobně i kardiochirurg Jan Pirk (navržen TOP 09) a pražská radní Hana Kordová Marvanová (navržena ODS).
Za ANO zůstal soupeřem Nytry (ODS) na Ostravsku bývalý rychnovský senátor a právník Miroslav Antl (dříve za ČSSD, nyní za hnutí ANO). Na Jihlavsku je Vystrčilovou vyzyvatelkou Jana Nagyová, dříve Mayerová, která je s šéfem ANO Andrejem Babišem obžalovaná v kauze dotace na stavbu Čapího hnízda.
Překvapením voleb je premiérová finálová účast kandidátky SPD Evy Chromcové na Karlovarsku a Jany Zwyrtek Hamplové (za Nezávislé) na Kroměřížsku, která těsně odsunula na nepostupovou pozici předsedkyni lidoveckého klubu Šárku Jelínkovou. Mezi finalisty je i mostecký primátor Jan Paparega (ProMOST), někdejší ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová (nezávislá) nebo záchranář Marek Slabý (za Tábor 2020), který kandiduje s podporou vládních stran.
Na Plzeňsku naopak do finále opět neprošel žokej Josef Váňa, který se před šesti lety neprosadil na Karlovarsku proti Horníkovi. Tentokrát podlehl mimo jiné bývalé ministryni spravedlnosti Daniele Kovářové. Propadli i expremiér a někdejší eurokomisař Vladimír Špidla (ČSSD) nebo bývalá poslankyně a předsedkyně Trikolory Zuzana Majerová.
K prvnímu kolu senátních voleb, které se konalo souběžně s obecními volbami, přišlo 42,64 procenta voličů. Byla to druhá nejvyšší účast v historii, vyšší byla jen v roce 2010 – 44,59 procenta. Ve 4:30 dnes zbývalo sečíst výsledky ze tří pražských okrsků, které na celkových výsledcích nemohly už nic změnit.
-
Desetina okrsků sečtena
Po sečtení desetiny okrsků vedla v obecních volbách ze stran kandidujících samostatně KDU-ČSL před STAN a ČSSD. Za nimi následovaly ODS, KSČM a SPD. Lidé ale jako obyčejně odevzdávali nejvíce hlasů nejrůznějším místním sdružením nezávislých kandidátů. Do výsledků se zatím nepromítají údaje z velkých měst.
Zatím bylo zvoleno na 7900 zastupitelů do více než 1110 zastupitelstev z celkového počtu 6243. Volební účast činila na 47,31 procenta.
-
Ivan Bartoš při čekání na výsledky voleb hledá do Pirátů posily
https://twitter.com/PiratIvanBartos/status/1573669755071905792
-
V Brně by měla vyhrát ODS s TOP 09
Komunální volby v Brně by měla vyhrát ODS s TOP 09 před KDU-ČSL se STAN a třetím hnutím ANO. Vyplývá to z průzkumu Katedry politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. V dotazníkovém šetření odpovědělo asi 2750 odvolivších, řekl ČTK Petr Voda, vedoucí výzkumného týmu. Jeho členové se ptali voličů, kteří odcházeli z volebních místností. Do brněnského zastupitelstva by se podle průzkumu univerzity mělo dostat ještě uskupení SPD, Trikolora a Moravané, Zelení s Žít Brno, Piráti a také ČSSD.
-
V obci Pazderna na Frýdecko-Místecku sečetli hlasy během hodiny
V Moravskoslezském kraji byly dnes hlasy v komunálních volbách nejrychleji sečteny v obci Pazderna na Frýdecko-Místecku. Volební komisi se hlasy podařilo sečíst za necelou hodinu. V obci zvítězilo uskupení SNK obce Pazderna, které jako jediné podalo kandidátní listinu. Z 259 oprávněných voličů jich k volbám přišlo 85, tedy 32,82 procenta.
-
Oznámení kvůli zpochybňování voleb
Místostarosta Sokolova Ladislav Sedláček (Hnutí pro město Sokolov) podal trestní oznámení kvůli zpochybňování voleb do zastupitelstev obcí. Jeden z kandidátů sdružení Srdcem pro... Jakub Lagron zveřejnil na facebooku příspěvek, kde označuje průběh voleb za předem zmanipulovaný. Uvedené výroky nelze podle místostarosty chápat ani jako útok na politické konkurenty, ale jako útok na samotný princip voleb. Pokud se spáchání trestného činu potvrdí, hrozí v tomto případě až tři roky vězení.
-
Na jižní Moravě má sečteno obec Kyjovice
V Jihomoravském kraji nejrychleji sečetla hlasy volební komise v obci Kyjovice na Znojemsku. Mandát získalo všech sedm kandidátů. Účast byla 36,67 procenta.
-
V Královéhradeckém kraji nejrychleji sečetli v Jahodově na Rychnovsku
V obci Jahodov na Rychnovsku se voleb zúčastnilo 40 lidí, tedy 52 procent. Voliči měli v Jahodově na výběr jednu kandidátku sdružení nezávislých kandidátů. Bylo na ní devět lidí a prvních sedm se stalo zastupiteli.
Výsledky voleb jsou v Královéhradeckém kraji už známé také v Kobylicích a Vrchovnicích na Hradecku.
-
Výsledky voleb známé předem
První sečtené hlasy v komunálních volbách na Vysočině mělo několik obcí na Pelhřimovsku. V nejrychleji sečteném Čížkově byly výsledky voleb známé předem, protože o místo v sedmičlenném zastupitelstvu se ucházelo sedm lidí na kandidátce Sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast byla byla přes 66 procent hlasů. V Čížkově mohlo volit 110 lidí, volební komise vydala 73 hlasovacích obálek.
-
Pod 10 % v Praze by bylo pro Piráty neúspěchem
„Obhájit je vždycky těžší, než vyhrát. Průzkumy nám v Praze dávaly nějakých 11,7 %, troufnu si říct, že budeme mít více. Výsledek pod 10 % by bylo signálem, že musíme výrazně přidat,“ řekl v rozhovoru pro Českou televizi pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).
-
V Želízech na Mělnicku budou volby znovu
V Želízech na Mělnicku odstoupili v týdnu před volbami kandidáti, volby zde budou znovu. Obec bude čekat na vypsání nového termínu voleb. Do té doby ji povede dosavadní starosta Milan Zajíček, který už nekandidoval.
Minimální počet zastupitelů pro obec je pět, avšak ze šesti jednočlenných kandidátek zůstali po odstoupení dvou jen čtyři kandidáti. Důvody pro své rozhodnutí nezveřejnili.
Ministerstvo vnitra vedení obce sdělilo, že neexistuje zákonný důvod, proč volby zrušit s ohledem na to, že kandidáti odstoupili až po registraci kandidátek. Zastupitelé budou moci zasedat, nebudou ale rozhodovat o investicích či vedení obce.