
Andrej Babiš FOTO: mfcr.cz
FOTO: mfcr.cz

Andrej Babiš zveřejnil v neděli 7. května rozsáhlou odpověď na 22 otázek z materiálu premiéra Sobotky o Babišových netransparentních majetkových poměrech. Jako obvykle premiéra a jeho poradce různě shazuje a vytváří opět dojem rozsáhlého spiknutí. Pomíjí jednu podstatnou věc: Všechny otázky ohledně majetkových poměrů ministra financí jsou legitimní a Babiš nemá co prskat.
Většinu Babišových odpovědí by už měla podrobně zkoumat spíše policie než novináři. Jejich čtení je jako putování bahnem, kde chybí pevné místo pod nohama.
Zastavme se jen u dvou odpovědí, které jsou pro Babiše symbolické:
Sobotkova první otázka se týká důvodu vydání korunových dluhopisů Agrofertem. Babiš v odpovědi zcela nestoudně lže, jak Agrofert potřeboval financování, a tak mu on sám půjčil peníze za lepších podmínek, než by mu půjčily banky. Přitom Babiš dva dny předtím vysvětloval v České televizi nákup korunových dluhopisů pochopitelnou daňovou optimalizací, na které není nic nezákonného. Je jasné, které ze dvou vysvětlení platí. To, z něhož plyne snížení daní. U ministra financí to je tak skandální, že by měl ihned rezignovat.
[ctete]123788[/ctete]
A teď ta poslední odpověď, která se týká samotného získání Agrofertu:
Otázka zní: „Kdo konkrétně se skrýval za firmou O.F.I a z jakých peněz tato firma financovala své investice v devadesátých letech?“
A Babiš odpovídá s šokující arogancí: „Jednalo se o moje švýcarské spolužáky a přátele z doby, kdy jsem ve Švýcarsku studoval. Je s podivem, že si tuto informaci, která byla na internetu v různých formách již mnohokrát probírána, páni poradci nedohledali.“
Takže jak to je:
Agrofert byl původně státní firmou ve vlastnictví Slovenské republiky. Založil ho státní podnik Petrimex, kde byl Babiš vrcholovým manažerem. Na zvláštní valné hromadě, na níž skoro nikdo nebyl, představenstvo Agrofertu, neboli pan Rakický, ředitel Petrimexu, a pan Babiš, rozhodlo o navýšení základního jmění. Předali většinový podíl v Agrofertu firmě O.F.I., neboli firmě „švýcarských spolužáků Andreje Babiše“.
Je zcela zřetelné jasné, že se jednalo o ukradení státního majetku. Když novináři hledali po letech firmu O.F.I., našli jen poštovní schránku. Společnost „Ost Finanz und Investment“ neměla ani kancelář.
Státní podnikl Petrimex investoval do Agrofertu kolem 400 milionů korun. Firma O.F.I. získala kontrolu nad Agrofertem za 2,6 milionu korun. Po osmi letech se objevuje skutečný vlastník Agrofertu. A je jím – světe div se – Andrej Babiš! Agrofert si navíc na sebe převedl smlouvy Petrimexu a ten následně zkrachoval. Čistá práce.
Milý pane Babiši, právě těmi spolužáky ze Švýcarska to celé začalo. Začala tím série temných machinací a zřejmých podvodů, kterými jste získal majetek.
Není to náhoda, že Andrej Babiš s pohrdáním mluví o kuponové privatizaci. Kuponová privatizace měla za cíl převedení státního majetku do soukromých rukou způsoby, které budou mít zákonný rámec. Tento projekt nemohl při nejlepší vůli proběhnout ve svém obrovském rozsahu bez ztráty květinky. Ale měl aspoň nějakou rámcovou úroveň legality.
To, co ale provedl Andrej Babiš při získání Agrofertu, je zjevně zcela mimo kategorie přípustného převodu státního majetku do soukromých rukou. Vytvoření či použití zřetelně falešné firmy O.F.I. a Babišovo otevřené sdělení, že šlo o „švýcarské spolužáky“, mluví samo za sebe.
Andrej Babiš nemůže být politikem v demokratické zemi, protože je schopný všeho a nemá vůbec žádné hranice a žádné zábrany. Jeho snaha o získání moci v naší zemi je obrovskou drzostí.
Ledaže byste nás ještě seznámil s těmi spolužáky, pane Babiši.
[ctete]123775[/ctete]