Komunikace Pražského hradu s veřejností se často smrskne na nadávky Jiřího Ovčáčka na sociálních sítích. Přestože nižší státní úředník není nikým volen, jsou jeho názory brány zbytečně vážně. Politolog Miloš Gregor v rozhovoru pro FORUM 24 vysvětluje, jak by se mělo k výlevům hradního mluvčího přistupovat, zda prezident Zeman účelově šíří dezinformace, nebo jaká témata by mohla ovládnout příští parlamentní i prezidentské volby.
Miloši, již několik týdnů komentujete tweety Jiřího Ovčáčka výpisem jeho povinností, které se uvádějí v zákoníku práce. Máte pocit, že si z toho vůbec něco dělá?
Nemyslím si. To, že se pohybuje za hranou kompetencí, které jako mluvčí má, musí vědět již dlouho. A popravdě to není sdělení primárně pro něj, ale pro uživatele Twitteru a novináře, kteří jej sledují, aby si toto uvědomili a třeba více dbali na to, že k němu budou důsledně přistupovat jako k tiskovému mluvčímu, nikoliv jako k volenému politikovi.
Twitter mluvčího prezidenta se před časem stal spíše takovým lifestylovým blogem. Jak se na tento nápad uživatele s nickem Jie díváte?
Je naprosto absurdní. Ale to je i styl komunikace Ovčáčka, takže jde vlastně dle mého o přiměřenou reakci. Ono je hezké říkat si, že máme být slušní a vést věcnou diskuzi, ale jak chcete toto dodržovat u někoho, kdo se sám chová jako neřízená střela a věcně diskutovat neumí nebo odmítá? A to, jak nyní vypadají „komentáře“ pod Ovčáčkovými tweety, na to má upozornit.
Sociální sítě Jiřího Ovčáčka jsou velmi zvláštním úkazem na internetu. Měl by se takto prezentovat mluvčí hlavy státu?
Jeho konání má dvě roviny: profesní a politickou. První je, že tiskový mluvčí tu není od toho, aby ve veřejném prostoru prezentoval svoje názory. Ty samozřejmě může mít, jaké chce, ale není jeho role je jakkoliv ventilovat. Z tohoto pohledu se jedná o jeho selhání. Zároveň však reprezentuje Miloše Zemana, který by mohl svému mluvčímu nastavit pravidla, co a jak může a nemůže komentovat. Tím, že to Zeman mlčky přechází, k tomu fakticky dává souhlas. Pak proč by Ovčáček nedštil síru na všechny strany? Důležité je si uvědomit, že tak Ovčáček často činí, aby mediálně zakryl problémy, se kterými se zrovna Hrad potýká.
Máme brát Ovčáčkovy výroky jako názory a tvrzení Miloše Zemana, nebo se jedná pouze o myšlenkové pochody nižšího státního úředníka?
Myslím, že bychom všichni měli důsledně rozlišovat, kdy plní svoji roli mluvčího a kdy nikoliv. Od Ovčáčka už se asi těžko dočkáme nějaké změny chování, stejně tak je nepravděpodobné, že by Zeman po tolika letech nějak měnil pole působnosti, co si jeho mluvčí může dovolit. Je ale na nás a zejména na novinářích, aby s Ovčáčkem jednali jako s každým jiným mluvčím. Ptali by se mluvčí politické strany, jaký je její názor na konkrétní téma? Asi těžko.
Dá se komunikace Hradu, popřípadě jeho mluvčího, srovnat s nějakým jiným státníkem? Třeba Donald Trump má přeci Twitter také moc rád.
To je ale právě ono: Donald Trump je zvoleným politikem. Někdo je za to rád, jinému to může být nepříjemné, ale Trump vzešel z voleb a reprezentuje Američany. Stejně tak má právo svoje názory prezentovat Zeman. Ale proč by se měl jako volený představitel této země chovat nižší státní úředník? Zkusme si to představit naopak, že nějaký úředník tak expesivně a vulgárně útočí na prezidenta republiky. Vždyť to je přeci nepřijatelné.
Jak by podle Vás vypadala důstojná forma prezidentského vystupování na sociálních sítích?
Myslím, že naprosto bezproblémovým a profesionálním je twitterový účet Pražského hradu. Nevidím důvod, proč by podobně důstojně nemohl být v online prostředí prezentován i prezident prostřednictvím svého mluvčího.
Jste odborníkem na dezinformace, je podle vás prezident jejich šiřitelem?
Toto se bohužel potvrzuje opakovaně. A je jedno, jestli se budeme bavit o mezinárodních a politických kauzách jako třeba v případě Skripala, nebo o výročních zprávách BIS, které pravidelně na aktivity Ruska a Číny představující bezpečnostní hrozbu pro naši zemi upozorňují a které Miloš Zeman banalizuje. Těžko pak věřit, že Zeman jako prezident hájí zájmy této země. Když pak sestoupíme z této obecné roviny níž ke konkrétním případům, tak už je těžké rozlišit, jestli to Miloš Zeman činí záměrně, nebo má okolo sebe neprofesionální okolí, které mu nedokáže připravit pravdivé a přesné podklady.
Mezi média, která ráda šíří alternativní pravdu, patří i Sputnik. Jak jste reagoval na facku novinářky Petry Procházkové zástupci tohoto proruského webu?
Přiznám se, že nijak. Nemám na to silný názor. Na jednu stranu to lidsky chápu, není příjemné, když o vás někdo lže a kydá na vás špínu. To pak stačí pracovně náročnější den a člověku mohou ujet nervy. Na druhou stranu by se to stávat nemělo, už proto, že se nejspíš jednalo o provokaci, kterou promptně servery laděné podobně jako Sputnik využily ke své propagandě.
Pomalu se blíží volby, často už se hovoří i o těch prezidentských. Má někdo šanci „zdědit“ podporu trollů po Miloši Zemanovi?
Tu šanci má kandidát, který bude kráčet v jeho šlépějích a bude rozdmýchávat strach, polarizovat společnost a nebude mu proti srsti ohýbání reality. Na druhou stranu Miloš Zeman nevyhrál jen díky tomu. Poctivě v prvním funkčním období procestoval republiku, zejména regiony na severu. Není náhodou, že po zvolení v roce 2018 do regionů téměř přestal jezdit – už voliče nepotřebuje. Troufám si říci, že příští volby nevyhraje nikdo, kdo se nebude setkávat s voliči, kteří mají pocit, že na ně ostatní zapomněli, že se s nimi nebaví.
Jaká témata budou stěžejní pro další volby? Migrace už tolik nerezonuje, což může odnést třeba SPD. Na čem se vyplatí dělat politické body?
Těžko říci. Pokud se bavíme o sněmovních volbách, do těch zbývají ještě téměř dva roky. Konkrétní témata voleb se mohou ukázat až třeba čtvrt nebo půl roku před volbami. Když si vzpomeneme na volby v roce 2010, tak Řecko a obava, že Česko dopadne podobně, volby ovlivnily zásadním způsobem. A to se objevilo až měsíc dva před volbami. Prezidentské jsou nejspíš ještě dál, tam ale hádám bude hrát roli otázka, jak má vypadat výkon funkce prezidenta. Miloš Zeman společnost polarizuje, jedním z témat tedy bude, zda podobným způsobem má vykonávat funkci i další prezident, nebo se má chovat jinak.