Ve spolupráci se známými českými historiky připravil Týdeník FORUM speciální přílohu, která mapuje přípravu i provedení útoku na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. „
Raila Hlavsová, Monika Němcová, Jiří Padevět, Pavel Kmoch a Zdeněk Špitálník přibližují čtenářům temnou dobu přelomu let 1941 a 1942 a prvních pěti měsíců roku 1942, kdy na Pražském hradě seděl výkonný technokrat bez jakýchkoliv emocí či svědomí.
Reinhard Heydrich se po svém nástupu snažil zlikvidovat odboj v okupovaných českých zemích a represe, které známe jako první heydrichiádu, byly opravdu krvavé a domácí odboj skutečně významně poznamenaly. Ovšem popravami významných představitelů prvorepublikové armády si Heydrich sám podepsal rozsudek smrti. Ve Velké Británii se chystal do akce výsadek Anthropoid.
Parašutisté Josef Gabčík a Jan Kubiš by neměli šanci svůj úkol splnit, kdyby jim nepomáhaly stovky lidí, kteří dobrovolně podstupovali riziko nacistické výhrůžky „bude zastřelen s celou svou rodinou“. 294 těchto hrdinů bylo za přímou či nepřímou podporu výsadku Anthropoid zavražděno v koncentračním táboře Mauthausen, další stovky byly zastřeleny na kobyliské střelnici či jiných místech protektorátu za tzv. „schvalování atentátu“ či umučeny v koncentračních táborech. Počty celkových obětí heydrichiády se odhadují až na 5000 osob.
I s ohledem na poměrně vysoké číslo obětí mezi civilním obyvatelstvem lze odstranění „krvavého kata Heydricha“ právem považovat za vrcholný čin domácího odboje během druhé světové války. Díky této akci vzrostla celosvětová solidarita s okupovaným národem, došlo k oduznání mnichovské dohody a Československo se definitivně a pevně zařadilo do tábora vítězných spojeneckých států. V květnu 1945 tak mohlo být definitivně obnoveno ve svých předválečných hranicích.
Speciální příloha bude na webu deníku FORUM 24 od zítřejšího dne doprovázena seriálem, v němž se stejní autoři budou v dalších textech věnovat době okolo atentátu i po něm.