
Slovenský premiér Robert Fico FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
Výročí okupace Československa z roku 1968 vojsky zemí Varšavské smlouvy by mělo být mementem i nyní, kdy se opět prosazuje politika jediného správného názoru a za názorovou odvahu hrozí izolace. Vyplývá to zen středečního prohlášení slovenského premiéra Roberta Fica, které ČTK poskytl úřad slovenské vlády. Fico míní, že za odlišný politický názor nyní hrozí nevybíravý tlak ze strany vyspělých demokracií a izolace.
Evropská komise nedávno uvedla, že na Slovensku a v Maďarsku přetrvávají významné problémy ohrožující boj proti korupci, nezávislost médií či fungování občanské společnosti. Vláda v Bratislavě dnes toto hodnocení označila za nevyvážené a místy hrubě zavádějící.
Sám Fico čelí na Slovensku kritice opozičních stran, že se novým zákonem o veřejnoprávní televizi a rozhlasu snaží ovládnout tuto veřejnoprávní stanici. Šéf slovenské vlády, podobně jako jeho někteří koaliční partneři, se dlouhodobě vymezuje vůči některým soukromým médiím včetně nejsledovanější televize Markíza a jen zřídka umožňuje novinářům klást mu na tiskových konferencích dotazy.
„Výročí srpnových událostí v roce 1968 by mělo byť mementem i v současné době, kdy se opět prosazuje politika jediného správného politického názoru a kdy každý, kdo projevuje suverenitu a odvahu v názorech na nejzávažnější zahraničně-politická témata, stojí před nevybíravým tlakem vyspělých demokracií a hrozbou izolace,“ uvedl Fico.
Podle něj však právě 21. srpen 1968 připomíná, kam může vést politika „jediného správného politického názoru“ a odmítání suverénních a odvážných postojů.
„Rozhodnutí signatářů Varšavské smlouvy potlačit s použitím vojenské síly jakýkoliv jiný než povinný jednotný názor obralo Čechy a Slováky o možnost vydat se efektivnější a svobodnější cestou, než nabízel existující politický režim,“ uvedl Fico.
Slovensko se po loňském jmenování Fica do čela jeho již čtvrté vlády odklonilo od postojů Česka a zemí západní Evropy či Spojených států vůči Ukrajině, která od února 2022 čelí ozbrojené vojenské invazi sousedního Ruska. Bratislava nyní podobně jako Maďarsko kritizuje západní protiruské sankce a vojenskou podporu Kyjevu. Fico také dlouhodobě tvrdí, že strategie západních zemí ohledně Ukrajiny selhala a že Rusko nelze v konvenční válce porazit.