Premiér Andrej Babiš byl – jako ostatně již několikrát – předmětem pozornosti světových médií. Tentokrát se list New York Times v textu nazvaném „Jak oligarchové a populisté dojí EU kvůli milionům“ zabývá problematikou dotací. A terčem kritiky není jen Viktor Orbán nebo problémy na Slovensku, ale píše se tu i o Babišovi. Takže tu nejspíš znovu máme kampaň, účelovku, ale ve skutečnosti hlavně ostudu.
NYT si všímá faktu, že holding Agrofert loni získal 42 milionů dolarů (959 milionů Kč) unijních peněz, píše o dvou auditech, které řeší Evropská komise, zdůrazňuje i to, že česká vláda prosazuje zákony, které zvýhodňují právě velké žadatele o dotace.
Na textu je fascinujících hned několik věcí. Tou první je, do jaké společnosti ze zahraničního pohledu Babiš, který sám sebe rád prezentuje jako oblíbeného státníka, ve skutečnosti patří. Jakmile se začne hovořit o populismu, oligarchii a zneužívání systému, snad nikdo na něj nezapomene. Kromě některých českých médií, samozřejmě.
S žurnalistikou souvisí hned druhá věc. V kolika velkých médiích jste si v posledních letech přečetli o tom, jak česká vláda lobbuje proti zastropování zemědělstvích dotací, což je věc běžná například v Polsku? Je to agenda, kterou dnes prosazuje většina států Evropské unie, protože dotace jsou určeny těm malým, kvůli konkurenceschopnosti. S tím ale z nějakého důvodu nesouhlasí Česká republika. Zdá se vám, že se o tom mluví málo? Jistěže. Babišova média o tom mlčí a další spřátelené tituly a televize také. Přitom je to naprosto zásadní zneužívání pravomoci, je to střet zájmů v nepředstavitelné míře, na evropské úrovni. Ano, to je náš premiér.
Z reportáže listu New York Times logicky plyne, že zneužívání dotací je rozšířený problém, a to zejména v zemích východního bloku. Jenomže Česká republika v tomto ohledu skutečně kraluje. Babiš dnes působí v mnoha oblastech a ve střetu zájmů je nejen v otázce dotací, ale ve všech dalších odvětvích. Jeho ministr řídí zdravotnictví, on v něm podniká. Jeho ministr řídí životní prostředí, on má chemičky. Jeho ministryně řídí finance a on je jedním z nejsilnějších podnikatelů v zemi. A tak dále a tak dále.
Jenže Čechům to nevadí, protože mnozí z nich vyměnili tuto ostudu a takovýto civilizační sestup za jízdné skoro zdarma. Bohužel se jim to jednou velice vymstí. Ale je dost možné, že se o tom opět nejdříve dozvíme ze zahraničních novin, protože ty české si Češi řídí sami. A podle toho to vypadá.