Opičí neštovice zůstávají i nadále celosvětovou hrozbou. Upozornila na to tento týden Světová zdravotnická organizace s tím, že obzvláště silné nebezpečí představuje nový kmen viru, který se zatím šíří zejména v Demokratické republice Kongo.
Světová zdravotnická organizace (WHO) tento týden upozornila na to, že opičí neštovice jsou stále globální hrozbou. Obavy vyvolává nově objevený kmen viru, který se od září loňského roku šíří v Demokratické republice Kongo a podle WHO je mnohem smrtelnější. Tento kmen v zemi letos dosud způsobil více než 11 tisíc identifikovaných nákaz a 445 úmrtí, mnohé oběti byly děti.
Virus opičích neštovic vědci identifikovali v 70. letech minulého století. Donedávna byly případy opičích neštovic omezeny zejména na střední a západní Afriku a přenášely se zejména ze zvířat. Tento kmen má být ovšem zmutovanou verzí kmene původního, přičemž si jej lidé předávají při sexuálním styku. Experti se tedy obávají širšího propuknutí nákazy.
WHO uvedla, že jen za poslední měsíc obdržela hlášení o případech z 26 zemí světa. Generální ředitel WHO Tedros Adhanem Ghebreyesus zdůraznil, že například Jihoafrická republika nedávno zaznamenala 20 případů včetně tří úmrtí, což byly první případy v zemi od roku 2022, kdy vypukla celosvětová epidemie a nemoc se tehdy šířila především mezi muži.
Americká epidemioložka zabývající se infekčními chorobami Maria Van Kerkhoveová, vedoucí programu pro mimořádné situace ve zdravotnictví a pandemické připravenosti WHO, uvedla, že vzhledem k jednodušším interakcím a propojenosti dnešního světa je šíření takových epidemií jednodušší.
WHO v květnu 2023 sice zmírnila stupeň výstrahy týkající se opičích neštovic, stále ale vyzývá k zachování ostražitosti, aby se předešlo vzniku dalších ohnisek nákazy.