Opoziční strany už třetí den blokují jednání poslanecké sněmovny o vládním návrhu na snížení červnové valorizace důchodů. Ani po téměř padesáti hodinách se poslanci nepřiblížili k samotnému schvalování zákona. Kromě nekonečných projevů předsedy SPD Tomia Okamury obsadil ve středu večer řečnický pultík na více než tři hodiny šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Ten přitom podobné chování před lety ostře kritizoval a chtěl měnit jednací řád sněmovny.
„My máme obrovský problém, že se nepřijímají zákony, které jsou prospěšné pro tuto zemi,“ stěžoval si Babiš před více než sedmi lety na jednací řád poslanecké sněmovny. „Opozice je blokuje a my musíme najít nějaký způsob, jak omezit obstrukce a zdržování přijímání zákonů,“ prohlásil tehdy v Otázkách Václava Moravce.
„Priorita je, aby dva poslanecké kluby ODS a TOP 09, které mají méně poslanců než hnutí ANO, neblokovaly zákony,“ pokračoval Babiš ještě jako ministr financí. Jako příklad uváděl třeba Německo, kde je řečnická doba jednotlivých poslanců omezena na 15 minut. Na žádost frakce pak může některý z jejích řečníků využít pro svůj projev dobu až 45 minut.
Babiš zmiňoval také Rakousko, Polsko nebo Estonsko, kde je podle jeho tehdejších slov rovněž řečnická doba omezena. „Ve Francii nebo v Německu si sednou a řeknou, o zákonu budeme diskutovat 10 hodin, a na minuty si to rozdělí mezi frakce. Takže dopředu jsou tam pravidla, my nemáme žádná pravidla,“ rozčiloval se v roce 2016 Babiš. „Václav Klaus měl jet v lednu 1990 na celý rok do Německa, aby se naučil, jak funguje demokracie,“ vzkázal.
Znásilnění jednacího řádu
Poté, co jeho hnutí skončilo v opozici, nic takového mu už zřejmě nevadí. Například v úterý řečnil na mimořádné schůzi sněmovny ke snížení červnové valorizace penzí přes tři hodiny. Šéfka jeho poslaneckého klubu Alena Schillerová pak kritizovala, když vládní poslanci svými hlasy ve středu ráno odhlasovali, že zákonodárci budou smět u řečnického pultíku mluvit jen dvakrát po dobu maximálně pěti minut. Hnutí ANO přitom požadovalo pro každého hodinu.
„Dochází k bezprecedentnímu znásilnění jednacího řádu. A je potřeba, aby to tu zaznělo,“ prohlásila současná tvář hnutí Andreje Babiše. Hnutí ANO navíc hrozí, že bude projednávání zákona blokovat i další dny. „Budeme jednat už druhou noc, možná pak i další. Jsme na to připraveni. Nestěžuji si. Beru to tak, jak to je,“ vzkázala Schillerová vládní koalici.
Vyšetřujte si svá varlata
Tři hodiny pak Babiš ve sněmovně hovořil také v květnu loňského roku. Zákonodárci tehdy řešili snížení zdravotních plateb za státní pojištěnce. „Vyšetřujte si pohmatem svá varlata pravidelně, například jednou za tři měsíce. Nahmatáte-li ve varlatech tvrdší ložisko, vyhledejte okamžitě urologa,“ řečnil tehdy Babiš u sněmovního pultíku.
Předsedající Věra Kovářová (STAN) se pokoušela Babiše několikrát přerušit a žádala jej, aby mluvil k věci. „Předčítáte nějaké letáky,“ poznamenala. „To není nějaký leták, to je leták, který jsem vymyslel a který měly pojišťovny dát každému pojištěnci. Leták neodešel, protože to byla údajně kampaň,“ reagoval Babiš.
Připomněl tak aféru s brožurou o rakovině s fotografiemi tehdejšího premiéra a ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) před sněmovními volbami v roce 2021, kterou po kritice někdejší opozice nerozeslaly zdravotní pojišťovny svým pojištěncům.