Prohlášení čínského ministra zahraničí Wang I, který řekl, že předseda Senátu Miloš Vystrčil zaplatí vysokou cenu za to, že oficiální cestou na Tchaj-wan porušil princip jedné Číny, nadzvedl ze židle české opoziční politiky. Někteří z nich se na rozdíl od premiéra Andreje Babiše jasně ohradili.
„Přimějeme ho zaplatit vysokou cenu za jeho krátkozraké chování a politický oportunismus,“ reagoval na Vystrčilovu cestu Wang I. A čeští politici dali najevo jasný názor.
„Cesta předsedy Senátu je v zájmu ČR, nikoho neohrožuje a není vůči nikomu myšlena nepřátelsky. Čínské výhružky ničemu nepomohou, jen zvětšují problémy v česko-čínských vztazích a pro nás jako suverénní zemi jsou absolutně nepřijatelné,“ myslí si předseda ODS Petr Fiala.
„Skandální vyjádření čínského ministra jasně potvrzuje, že čínští komunisté nectí ostatní země jako své rovnocenné partnery. Česká vláda musí požadovat po čínské straně omluvu! Česko už není komunistický satelit, pane ministře!!! A snad už nikdy, i přes snahu Andreje Babiše legitimizovat komunisty, nebude…,“ napsal europoslanec Jiří Pospíšil.
„Uplynul první den tchajwanské cesty a čínští komunisté už vyhrožují. Vzkazují nám, že princip jedné Číny máme vstřebat jako politiku ohnutého hřbetu. Miloš Vystrčil má ale páteř rovnou jako svíčka. Nebojím se o něj, fandím mu. Česká politika potřebovala jeho cestu jako sůl,“ uvedla poslankyně ODS Miroslava Němcová.
„Vyjádření, že Miloš Vystrčil za svou návštěvu Tchaj-wanu zaplatí vysokou cenu, je nehorázné. Sklízíme plody patolízalství prezidenta, premiéra a ministrů na letišti, kteří vytvořili dojem, že si k nám Čína může dovolit vše. Nemůže! A naše diplomacie to musí dát silně najevo,“ píše šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
„Výhružky Číny na adresu předsedy Senátu Miloše Vystrčila jsou neakceptovatelné. Čína nemá žádné právo vměšovat se do našich záležitostí. Česká republika podporuje svobodu, demokracii, rovnost a respekt a doufám, že budeme dále hrdě pokračovat v budování dobrých vztahů nejen s Tchaj-wanem,“ napsal europoslanec Tomáš Zdechovský.
„Necítím slova čínského ministra zahraničí o tom, že Miloš Vystrčil zaplatí za návštěvu Tchaj-wanu vysokou cenou jako výhrůžku, které bychom se měli bát. Působí to na mě spíš jako vzteklé dupání nožičkou malého dítěte, kterému jste vzali hračku. Vzteká se a pláče. Jasně, čínský komunistický režim není malé dítě. Je to odporná diktatura, která zavírá své lidi do koncentračních táborů. Ale i ta je zjevně zaskočena tím, že se jí na odpor postavila malá země uprostřed Evropy. Navíc ta země, o které měli ve svých komunistických svazcích díky pražskému Hradu napsanou poznámku “Tam je to naše. Lokajové”. Evidentně není. Budou muset své záznamy přepsat. A jsou z toho dost nervózní. Co když se přidají další? Tak se nedivme té uplakané vzteklé reakci. Naopak z ní můžeme mít z určitého úhlu pohledu i radost. Díky českému Senátu a pražskému primátorovi jsme se vyvázali z lokajské role a vracíme se zpět na cestu suverénního a sebevědomého státu, který si nenechá nic diktovat ani od největší totalitní velmoci. Tak ať si čínský komunista pláče. Nedivím se mu. Svoboda a demokracie ho fakt hodně bolí,“ píše senátor Václav Láska.