Pět poslaneckých klubů chce otevřít na jednání pléna Poslanecké sněmovny závažné otázky pronásledování disidentů a náboženských či etnických menšin v Číně. Jednat také chtějí o výsledcích mezinárodního tribunálu v Londýně, který potvrdil případy masového zneužívání politických vězňů v ČLR k orgánovým transplantacím.
Protože první pokus jednat na toto téma zablokovaly strany ANO a ČSSD, uspořádala opozice tiskovou konferenci, kterou podpořila řada českých osobností.
Na místě promluvili zástupci KDU-ČSL, Pirátů, STAN a TOP 09. Akci podporuje také ODS.
Za české osobnosti promluvili virtuoska Jitka Hosprová a herec Jan Potměšil, kteří se o situaci lidských práv v Číně zajímají od roku 2011, kdy společně s Martou Kubišovou uspořádali v Senátu první koncert na podporu vězněného čínského advokáta Kao Č-šenga a příznivce Falun Gongu, čínským režimem tvrdě potlačované meditační praxe.
Na tiskové konferenci promluvil také zástupce Asociace Falun Gong ČR Martin Samek.
Odebírání orgánů není žádný abstraktní pojem
„Jsem umělkyně a nic jiného než hudbu neumím, pomohla jsem, jak jsem dokázala, uspořádali jsme s Martou Kubišovou a Honzou Potměšilem koncert, abychom pomohli šířit informace o tom, co se v Číně odehrává,“ vysvětluje virtuoska Jitka Hosprová. „Věřím, že inteligence českého národa se ještě nezměnila natolik, abychom ztratili soucit a pochopení lidí, kteří to potřebují. Když jsme byli my sami v těžkých okamžicích naší historie, tak na nás ti venku také nezapomněli.“
„Považuji za zásadní, v období, kdy si připomínáme výročí 30 let od doby, kdy jsme u nás svrhli komunistickou diktaturu, uvědomit si, že nám tehdy pomáhal demokratický svět,“ řekl herec Jan Potměšil. „V tuhle chvíli se dostáváme do podobné situace, kdy vidíme, že někde, byť je to velká mocnost, se dějí zásadní kroky proti lidskosti a porušování lidských práv. Myslím, že dnes, kdy žijeme ve svobodě, je naší spontánní povinností, abychom na to upozornili a řešili to.“
„Jsem přesvědčen, že máme diplomatické nástroje, jak vyjádřit svůj zásadní nesouhlas s tím, co se v Číně v oblasti lidských práv děje,“ říká poslanec a iniciátor akce Vít Kaňkovský (KDU-ČSL). „Ať už jde o věznění a mučení politických oponentů, náboženských a etnických menšin a nebo o nelegální odběry orgánů v Čínské lidové republice, je navýsost nutné, aby se k této zásadní otázce vyjádřila Poslanecká sněmovna.“
„Apelujeme na poslance, aby nezavírali oči před zločiny proti lidskosti, kterých se dopouští čínský režim,“ uvedl zástupce Asociace Falun Gong ČR Martin Samek. „Naléhavě žádáme, aby Poslanecká sněmovna nevyměňovala morální hodnoty za ekonomické výhody a přijala usnesení, ve kterém vyjádří nesouhlas s otřesným porušováním lidských práv vězňů svědomí v Číně.“
„Odebírání orgánů, porušování lidských práv, to nejsou abstraktní slova. Za těmi pojmy se skrývají konkrétní lidé, jejichž orgány byly zpeněženy a jejich rodiny ani nevědí, kde leží zbytky jejich těl,“ uvedla Olga Richterová, místopředsedkyně Pirátské strany, která je jedním z navrhovatelů novely transplantačního zákona. „Žádná abstraktní lidská práva, ale zkrátka zabíjení a ještě obrovský byznys. Za Piráty prosazujeme novelu transplantačního zákona, aby se náhodou nestalo, že si někdo z naší země bude moci takovýto orgán pořídit.“
„Chtěla bych vyjádřit hlubokou podporu a solidaritu se všemi, kteří jsou v Číně pronásledovaní,“ uvedla poslankyně za TOP 09 Helena Langšádlová. „Ať už jsou to představitelé Falun Gongu, křesťané, Ujgurové, Tibeťané a další. Podoby porušování lidských práv v Číně jsou opravdu hrůzné. Odebírání orgánů, popravy, pronásledování. Je dobře, abychom si připomněli, že je to ta Čína, se kterou obchodujeme. Že je to ta Čína, jejíž vliv nejenom v Evropě výrazně stoupá.“
Celý článek najdete na serveru The Epoch Times