Poslanecká sněmovna měla v pátek na pořadu schůze projednávání vládního daňového balíčku ve třetím čtení. Ale opozice vznesla několik desítek pozměňovacích návrhů, a tak na hlasování opět nedošlo. V reakci byla svolána mimořádná schůze na pátek 25. října.
Spolu s balíčkem se bude dolní komora zabývat i zvýšením rodičovského příspěvku, jehož schválení ministryně financí Alena Schillerová (ANO) dlouhodobě podmiňuje právě současným růstem spotřební daně z alkoholu a cigaret, nebo také kontroverzním zavedením zdanění technických rezerv pojišťoven.
Podle členů Babišova kabinetu se ovšem nejedná o žádné překvapení. „Když si vezmete vládní prohlášení, tak obsahuje boj se závislostmi, hazardem i odstranění výjimky ve zdanění technických rezerv pojišťoven. Máme tu jediný segment ekonomiky, který si může již dvacet let tvořit daňově uznatelné rezervy bez jakéhokoliv omezení. To nemá žádná jiná právnická osoba,“ sdělila novinářům po schůzi Schillerová.
Opozici se ovšem nelíbí, že chce vláda skrze nárůst daňového zatížení pouze zvyšovat vlastní příjmy do státního rozpočtu, a fakticky tedy podle ní nejde o ochranu zdraví občanů. Nevládní poslanci navíc již několikrát avizovali, že by byli ochotni jednat, kdyby kabinet souhlasil s paralelním snížením jiných daní.
Ze strany občanských demokratů byl například již dříve předložen návrh na zrušení daně z nabytí nemovitosti. S tím ovšem vládní představitelé nesouhlasí. „I v názvu daňového balíčku dokonce máme, že je to zákon ke zvýšení příjmů veřejných rozpočtů. Nikdy jsme to netajili,“ řekla v pátek Schillerová.
Ve sněmovních kuloárech se mu tak nyní začalo přezdívat „zdražovací balíček“. Ten by měl nakonec přinést do státního rozpočtu celkem přes 10 miliard korun. Největší položku přitom představuje zdanění tabáku s dodatečným příjmem ve výši 7,7 miliard korun a zvýšení ceny krabičky cigaret přibližně o 12 korun.
Možný výpadek si ministryně Schillerová stále odmítá připustit: „Daňový balíček bude určitě schválen. Jasně jsme deklarovali koaliční shodu.“ Díky vládní většině podpořené komunisty tak zůstává nejasné především datum jeho účinnosti. Opoziční představitelé totiž slibují mimořádně dlouhou rozpravu. V krajním případě by se tak schválení balíčku nemuselo stihnout do konce kalendářního roku.
Tuto možnost dnes koneckonců připustila i Schillerová: „V tuhle chvíli se jedná zejména o pojišťovny. Pokud nebude účinnost k 1. lednu 2020, tak daně z lihu, tabákových výrobků nebo hazardu naběhnou s nějakým malým zpožděním. Spotřební daně mají měsíční, čtvrtletní zdaňovací období. To by nebyl zásadní propad v rozpočtu. Ale u pojišťoven se jedná o změnu zákona o daních z příjmů. Tam potřebujete celoroční období,“ přiznala ministryně.
Jako nejzazší datum schválení následně označila příští pátek. V opačném případě by mohlo dojít i k dalšímu zvýšení deficitu státního rozpočtu.