Ministerstvo obrany loni nevyčerpalo 4,05 miliardy korun. Většina z těchto peněz byla podle úřadu určena na už vysoutěžené zakázky a na tendry, které byly vloni zahájeny. Na dotaz ČTK to sdělilo tiskové oddělení ministerstva obrany. Obrana loni hospodařila s 49,7 miliardy korun. Ministerstvo nedokázalo utratit peníze z rozpočtu i v minulých letech. Nevyčerpání peněz kritizují koaliční i opoziční poslanci ze sněmovního výboru pro obranu.
Na loňský rok sněmovna schválila rozpočet pro ministerstvo obrany 47,8 miliardy korun. Po započtení všech prostředků, včetně mimorozpočtových zdrojů nebo nespotřebovaných výdajů z předešlého roku, měl loni úřad k dispozici 49,7 miliardy korun. Vyčerpal z toho 45,7 miliardy korun, zbylo mu tedy 4,05 miliardy.
Podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) ministerstvo o většinu peněz nepřijde. „Využijeme je na financování rozpracovaných modernizačních projektů v letošním roce,“ sdělil ministr ČTK. K použití v letošním roce bude obraně převedeno zhruba 3,9 miliardy korun. Ministerstvu financí musí resort vrátit 176 milionů korun, které byly určeny na sociální dávky. Vyplaceny podle úřadu nebyly zejména kvůli tomu, že odešlo z armády méně vojáků, než je průměr.
Obrana například převádí z programového financování 900 milionů korun. „Jedná se zejména o již uzavřené smlouvy či probíhající veřejné zakázky středního a menšího rozsahu, prostředky budou v letošním roce použity v souladu se svým primárním účelem,“ uvedlo tiskové oddělení úřadu. Například 100 milionů korun tak půjde na modernizaci vrtulníků Mi-17 Eurocontrol, na prostředky balistické ochrany dá obrana 65,4 milionu a na přístroje nočního vidění 51,9 milionu.
Další peníze jsou určeny na dodávky munice z alianční agentury NSPA, které obrana zaplatila nižší zálohy, na opravu letecké a pozemní techniky a asi 500 milionů korun jsou „akviziční úspory“ z roku 2016, které půjdou na nové zakázky a požadavky roku 2017.
Opoziční i koaliční poslanci ministerstvo obrany za nevyčerpaný rozpočet kritizují. Vinu za to dávají přímo ministrovi obrany Stropnickému. Vadí jim, že nevyčerpání rozpočtu se opakovalo i v minulých dvou letech. Za rok 2015 resort pod vedením Stropnického nevyčerpal 1,62 miliardy a o rok dříve 4,1 miliardy korun.
Například podle opoziční poslankyně Jany Černochové (ODS) není Stropnický schopen řídit své úředníky a není dobrý manažer. Na obraně jsou navíc podle ní lidé, kteří mu „možná ani neříkají všechny informace“. Koaliční poslanec Antonín Seďa (ČSSD) jako dlouhodobou příčinu potíží čerpání peněz vidí ve špatném akvizičním procesu a v neschopnosti ministerstva dlouhodobě plánovat nákupy techniky, výstroje či výzbroje.
Další z koaličních poslanců a z členů sněmovního výboru pro obranu Ivan Gabal (KDU-ČSL) výsledek rozpočtu označil za pokračující zklamání. A to zejména v době, kdy z USA sílí tlak, aby evropští spojenci zvýšili výdaje na obranu a převzali větší odpovědnost. Opoziční poslanec Marek Ženíšek (TOP 09) ČTK sdělil, že ministr selhává při nákupu nové techniky. „Respektive raději nenakupuje vůbec,“ řekl. Modernizace armády se tak podle něj odkládá až na příští vládu. „Je to škoda a promarněná šance,“ uvedl Ženíšek s odkazem na bezpečnostní situaci.
Stropnický potíže s rychlostí uzavírání zakázek přiznává. Dlouhodobě se brání, že důležitější je, aby resort nakupoval bez chyb. Odkazuje tak na závažné kauzy, které armádní obchody provázely v minulých letech.