Opoziční politici reagují na vládní rošádu, kterou inicioval předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček. Ten na nedělní večerní schůzce oznámil ministrovi zahraničních věcí Tomáši Petříčkovi, že jej odvolá z vlády. Na jeho místo by měl usednout současný ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).
„Tomáš Petříček jistě ví, do čeho jde,“ komentoval ještě v polovině února vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) kandidaturu svého stranického kolegy na post předsedy sociální demokracie. Poté, co post šéfa ČSSD obhájil tento pátek právě Hamáček, se rozhodl Petříčka odvolat z vlády. Dosavadní ministr zahraničních věcí to potvrdil s tím, že se informaci o svém odvolání dozvěděl večer na nedělní schůzce.
Na změnu ve vládě reagovali i opoziční politici. Poukázali na nestabilitu současné vlády. „Odvolat ministra zahraničí, protože hájí zájmy našeho státu, naši bezpečnost, že upozorňuje na možná rizika, že se ptá na názor občanů na tato témata, tak to chce opravdu koule! To ta nová ČSSD začala po sjezdu zvostra plnit zadání pana prezidenta,“ vzkázal lidovecký předseda Marian Jurečka.
„Ministři se obvykle odvolávají za přešlap, neschopnost dobře vést resort a o jejich odvolání rozhodují v demokratických stranách nejvyšší orgány, nikoliv předsedové či šéfové hnutí. V tomto případě by mě jako občana ty argumenty pro odvolání zajímaly,“ dodal Jurečka.
Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček však žádné bližší detaily neuvedl. Tomáš Petříček je proti prorůstání ruského vlivu do České republiky, nesouhlasil se zapojením Rosatomu v tendru na stavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany, nebyl zastáncem očkování vakcínou Sputnik V bez schválení Evropské lékové agentury. Na sjezdu ČSSD také usiloval o odmítnutí další spolupráce s hnutím ANO.
„Msta je hrozná věc… Z vlády nejenomže odejde jeden z mála ministrů, který hájil naše proevropské směřování, ale vláda se takto ještě více dostane do područí Zemana a jeho party. Tímto krokem bude babišizace ČSSD kompletní! Smutný to příběh,“ napsal europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09).
Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) poukazuje na uplatňování vlivu prezidenta Zemana. „Opět se ukazuje, že Andrej Babiš je jen loutkou prezidenta Zemana. Ten určuje, který ministr dostane jaký rezort. Šest měsíců před volbami dělá rošády, jak se mu zamane. Chce si to ještě užít, dalšího takového premiéra už nesežene,“ míní Zdechovský.
Zároveň dodal, že by si Petříčka dokázal představit mezi svými spolustraníky. „Osobně bych lidi jako Tomáše Petříčka rád přivítal v KDU-ČSL. Stojíme o pracovité a prozápadní politiky, kteří ctí v politice férovost,“ poznamenal.
„Tohle z historie známe, tedy v roli Jana Křtitele ministr Petříček, v roli Salome Miloš Zeman, který požádal o jeho hlavu a v roli Heroda Jan Hamáček, který mu poslušně vyhověl. Cui bono? No, občané a naše prozápadní evropské směrování to nebude,“ komentoval lidovecký poslanec Marek Výborný.
Svůj komentář k aktuálnímu dění přidal i senátor Jiří Růžička (TOP 09). „Tak čeho je v tom nejvíc? Uražené ješitnosti, pomstychtivosti, snahy zbavit se někoho, kdo leze na nervy prezidentovi a jeho partě nebo jasná zpráva ČSSD s kým na věčné časy… Tak či tak, Tomáš Petříček bude odvolán,“ uvedl.
Podle předsedy Starostů a nezávislých Víta Rakušana sociální demokracie nebude reprezentovat silnou demokratickou levicovou stranu. „Silná strana nenechá padnout svoje dobré ministry jen proto, že se znelíbili šéfovi a jeho šéfům. Silná strana neposouvá lidi z jednoho resortu na druhý podle toho, jak se to líbí prezidentovi, který téhle partě přeje jen to nejhorší – to fakt ještě někdo nevidí? Tomáš Petříček je ministr, kterého si lze vážit. Pokud to ale o něm říkají liberální demokraté, je to v téhle straně polibek smrti,“ myslí si.