Okamžitou pomoc podnikatelům a umělcům. Změnit komunikaci a najít cestu, jak jednat s mladými lidmi. Také to se od předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové dozvěděl premiér Andrej Babiš při pondělní videokonferenci s předsedy či místopředsedy opozičních stran. Místopředseda Starostů a nezávislých Jan Farský deníku FORUM 24 řekl, že zavírání škol by mělo být na řadě až jako jedno z posledních opatření.
„Šlo o konstruktivní dohodu. Vláda se s námi poradila o tom, co vše nového zavede. Nicméně, například důležitá data o vývoji jsme na e-mail dostali až v průběhu jednání,“ shrnula šéfka TOP 09 pro deník FORUM 24 s tím, že oznámení o nových opatřeních vyhlásí vláda.
Své návrhy přednesla Pekarová Adamová v několika oblastech. Například upozornila vládu na nepřijatelnou komunikaci s občany. Vyzvala, aby Babiš přestal vyhrožovat a raději zavedl jeden generální web, kde bude vše jednoduše popsáno pro všechny skupiny obyvatel a podnikatele. „Vláda musí najít cestu, jak komunikovat s mladými lidmi. Také jsem upozornila, že musí vyvracet dezinformace. Velkou chybou je, že neprobíhá výzkum mezi vyléčenými pacienty,“ zmínila Markéta Pekarová další body, na které při jednání upozornila Andreje Babiše a ministra zdravotnictví Romana Prymulu.
Za hlavní oblast ale předsedkyně TOP 09 nyní považuje ekonomiku. „Podniky jsou v ekonomické nouzi a vláda zatím ani nepřislíbila pomoc. Požadujeme aktivovat Pětadvacítku, odklad odvodů, odškodňovací zákon, který odmítá ministryně Schillerová, a samozřejmě další odklad EET. Podnikatelé jsou v koncích, musí vědět, že pomoc přijde, a jaká to bude pomoc. Potom budou důslednější v dodržování nařízení,“ domnívá se předsedkyně TOP 09.
První místopředseda STAN Jan Farský respektuje premiérovu žádost o to, aby účastníci dnešní videokonference diskutovaná opatření zatím nezveřejňovali. „Respektuji to nejen proto, že o to premiér žádal, ale i proto, že je to racionální. Těch zmatků a nezvládnuté komunikace je kolem toho už tolik, že je nechci ještě rozšiřovat. Komunikace je jednou z velkých slabin této vlády, a k tomu nechci ještě přispívat spekulacemi, které večer nebudou platit.“
Kromě výčtu opatření zazněla z úst ministra zdravotnictví prognóza, že exponenciální trend bude pokračovat ještě minimálně 14 dní, budou-li zavedena opatření. „Jsme v hodně, hodně kritické situaci,“ hodnotí Farský.
Premiér podle svých slov o víkendu obvolával představitele okolních zemí s žádostí o příslib lůžkové kapacity. Mezi zeměmi, které s touto žádostí premiér oslovil, je podle Farského spolková země Sasko a dále Polsko a Maďarsko. Farský se za STAN vyslovil pro to, aby omezení chodu škol bylo až tím posledním v řadě. „Zavřít školu jednoduše znamená omezit i spoustu firem, továren, protože o ty děti se někdo musí postarat, a zároveň, pokud by to mělo trvat déle, propad v kvalitě vzdělání pak budeme splácet ještě deset, patnáct let,“ zdůvodnil.
„Nechci se vyjadřovat ke konkrétním opatřením, protože o ta tolik nejde a ta skutečně má oznamovat jeden člověk, to má být pan ministr zdravotnictví. Chtěla bych shrnout, že jsme za Piráty rádi, že konečně začala normální jednání s opozicí, protože tak to má být v krizi. Jenom je nesmírně důležité, abychom dostali informace opravdu kvalitní – a nejenom my, ale celá široká veřejnost – a velká část toho jednání byla o tom, že jsme všichni dokola žádali o skutečná data, o to, jaké scénáře vývoje vláda předpokládá. A nakonec až v průběhu toho jednání jsme profesionálnější podklad obdrželi. Bohužel příklad zprávy, kterou jsme dostali dnes ráno, jako vlastně přípravu na to jednání, byl dokument, který byl zcela nedostačující jakýmkoli třeba i univerzitním standardům. Takže bohužel tohle je velká práce získat předvídatelná, jasně hovořící čísla. Začíná se to dařit,“ zdůraznila Olga Richterová (Piráti) a dodala: „Přála bych si, aby na to vláda nyní navázala a aby ta čísla dala veřejnosti, protože ty scénáře, kdy může dojít k zahlcení nemocničních kapacit, nejsou samozřejmě vůbec pěkné,“ uvedla pirátská poslankyně.
Následně ještě doplnila: „Apelovali jsme jako Piráti na vládu, že lidé jsou ochotni opatření dodržovat, když mají alespoň základní ekonomickou jistotu, když mají zajištěné živobytí. A to je problém, že nejsou stále vyhlášené jasné kompenzace, že lidé nevědí, co čekat, že není prodloužené karanténní ošetřovné apod., že si mnozí bohužel nemohou dodržování opatření dovolit. Je to smutné, ale je to tak.“