Opozice není spokojená se současným řešením situace okolo koronaviru. Počet nově nakažených strmě roste a podle nevládních stran za tento stav může vláda v čele s premiérem Andrejem Babišem a jeho ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem. Vymezují se proti nim ve svých prohlášeních na sociálních sítích.
Jedním z kritiků vlády je například senátor Lumír Aschenbrenner (ODS). „Chytrá města. Chytrá domácnost. Údajně chytrá karanténa. Jen vláda Andreje Babiše je nechytrá. Koronavirový chaos pokračuje v přímém přenosu. Každý den a každou hodinu mění názory,“ uvedl.
ODS zveřejnila na Twitteru své stanovisko, které se ostře vymezuje vůči vládě: „Premiér sliboval, že nedojde k omezení na hranicích a že se život všech vrátí do normálu. Slovensko nás jako první sousední země zařazuje do rizikových zemí a cestování bude možné pouze s negativním testem na koronavirus. Být nejlepší na světě nám evidentně zase nevyšlo.“
„Andrej Babiš obviňuje opoziční poslance, že prý byli proti rouškám. Naši poslanci už v lednu upozorňovali, že je potřeba roušky nakoupit. Pane premiére, házet na ostatní svoji neschopnost je ‚účelová‘ podpásovka! Pokud byste naše poslance poslouchal, krize by byla zvládnutá líp,“ dodává ODS.
Předseda strany Petr Fiala požaduje odvolání ministra zdravotnictví Vojtěcha. „Kde je posílení hygienických stanic? Kde je fungující chytrá karanténa a trasování? Kde je krizový plán pro druhou vlnu? Nikde. Místo toho Adam Vojtěch vyzývá občany, aby se nechodili zbytečně testovat. Už dávno měl být ze své funkce pryč,“ píše Fiala.
K ODS se v kritice připojuje i TOP 09. „Slovensko od pátku zařadí Česko kvůli koronaviru mezi rizikové země, o čemž rozhodl jejich krizový štáb. Z toho plynou dvě důležité informace. Premiér lhal, když říkal, že to nehrozí. A Slováci mají na rozdíl od nás aktivovaný krizový štáb, protože nechtějí dopadnout jako my,“ napsala předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
A dodává: „Podle mnoha svědectví občanů hygiena nestíhá testy ani trasování. Premiér v pátek řekl, že hygiena trasování zvládá – opět lhal. Chytrá karanténa je navíc tak chytrá, že netrasuje. A do toho další nejasná opatření. Takhle neschopnou a hazardující vládu si nikdo nezasloužíme.“
Její stranický kolega Miroslav Kalousek se také pustil do vlády: „Vláda se na zřízení Ústředního krizového štábu neshodla. Ministři za ČSSD jsou smířeni s tím, že ‚chaos ukončen nebude‘, a jsou připraveni nadále se na něm podílet. Kdyby to nebylo tak nebezpečné, brečel bych nad takovou impotencí smíchy,“ píše Miroslav Kalousek.
A kritizují i Piráti. Pirátská poslankyně Olga Richterová sepsala již před měsícem otevřený dopis, v němž vládě navrhuje konkrétní témata k projednání. Požaduje například sledování prodlevy mezi výsledky testů a informováním testovaných, financování strategie testování, vzdělávání zdravotnických pracovníků, omezení sociálních kontaktů jako rizikového faktoru, nákup testovacích přístrojů nebo podporu českých vědců, vývojářů a firem.
Nyní k němu Richterová na Twitteru dodává: „Situace v ČR se rapidně zhoršila. Procházíme se zdravotním týmem všechny otázky, které jsme za Piráty zasílali ve snaze připravit se na druhou vlnu. Nezodpovězený zůstává např. podrobný a zacílený dopis mířený na ministerstvo zdravotnictví.“
Kritický je i její stranický kolega František Navrkal, který je sám nemocí COVID-19 nakažený. „Před týdnem jsem šel na test na CoViD. Krajská hygiena ovšem začala trasovat mé kontakty až včera, tedy týden po prvních příznacích. Takové trasování je už skoro zbytečné. Neschopnost vlády vytvořit po půl roce funkční systém cílené karantény je skutečně ostudná,“ napsal.
„Vláda by měla urychleně svolat krizový štáb. Pan premiér se musí přestat tvářit, že situace je nadmíru výtečná, hrozí nám vážný zdravotní i ekonomický průšvih,“ píše pak za Piráty poslanec Mikuláš Ferjenčík.