Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) nebyl u debat o tom, že by se měly zvyšovat daně. Řekl to v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News. Tématem debaty s předsedou Ústavně-právního výboru sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO) byl mimo jiné uniklý plán vlády na změnu sazeb DPH, který v minulém týdnu rezonoval médii. Vondráček také řekl, že opozice podá ústavní stížnost kvůli nižší valorizaci penzí v květnu.
Opozice podle Vondráčka podá ústavní stížnost kvůli valorizaci penzí v květnu. Zdůraznil otázku retroaktivity, kterou v tomto případě opozice považuje za zásadní, podle hnutí ANO je zde jasná a zakládá protiústavnost. „Došlo k několika porušením ústavního řádu,“ řekl. Podle Pavla Blažka stojí novela o valorizaci penzí za přezkum Ústavním soudem. „Vláda pak bude vědět, čím se dále řídit,“ okomentoval. Podle něj bude záležet i na tom, v jakém složení soudců o tom bude soud rozhodovat. Mohl by být prý totiž neúplný vzhledem k nadcházejícímu létu.
Blažek řekl, že doufá, že se vládě podaří udržet hlavní předvolební slib nezvyšovat daně. Společným úkolem vlády je nyní podle něj nastavení důchodů a nalezení zdrojů na to, aby na ně stát v dalších třiceti letech měl.
Radek Vondráček v souvislosti s údajnými změnami DPH řekl, že za vlády hnutí ANO stát „šlapal“ a lidé měli ve státní ekonomiku důvěru, která nyní klesá. Vláda nyní v okamžiku, kdy máme jednu z nejvyšších inflací v Evropě, s ní nebojuje a dělá podle Vondráčka proinflační kroky. Zvyšování nepřímých daní, jako je DPH, je podle něj bez plánu. „Je tam nulové zamyšlení nad tím, co to udělá s lidmi a s ekonomikou,“ podotkl.
„Jste sami sobě opozicí,“ okomentoval vládu Vondráček. Narážel na to, že se jednotliví vládní poslanci vyjadřují různě a protiřečí si. „Cítím se diskriminován, oni nás ve vládě nepotřebují,“ pokračoval s tím, že kroky vlády už ani nestačí komentovat. Narážel také na T. G. Masaryka, podle kterého je povinností vlády, včetně opozice, se dohodnout.
Blažek také řekl, že předpokládá, že snížení platů ústavních činitelů vláda zahrne do balíčku navrhovaných úspor. Kromě politiků podle něj půjde i o platy soudců a státních zástupců. „Nemyslím si, že bychom přišli se samostatným návrhem, to považuji za nadbytečné a dokonce bych řekl nepraktické. Ale budeme se to snažit dát do jednoho balíku se vším všudy, s těmi návrhy, které přijdou,“ dodal.
Ministr spravedlnosti nechtěl komentovat daň z hazardu s tím, že není ekonom a moc o tom neví. Řekl k tomu pouze v krátkosti, že v zásadě nižší zdanění u některých „věcí“ způsobí pokles závislosti na jiných, nebezpečnějších hazardních hrách. Podle Vondráčka všichni cítí, že jsou tyto potenciální kroky zasaženy lobbingem.
Dále politici komentovali návrh NERVu na snížení počtu vězňů. „Společně se Slovenskem jsme státy, které odsuzují nejvíce lidí k trestům odnětí svobody. U nás je představa, pokud nejde sedět, není potrestán,“ řekl ministr. Podle něj je potřeba vyřešit otázky trestní politiky. Ekonomická otázka není na prvním místě. Blažek hovořil o vytvoření dokumentu trestní politiky státu, jehož politickou podporu bude potřeba vyjednat. Nejdříve je ovšem nutné přijít na to, jak vlastně problém pojmenovat.
Podle Vondráčka je tuto změnu potřeba udělat vzhledem ke stoupající kriminalitě a chudobě. Na to Blažek ovšem namítl, že kriminalita sice roste, ale do aktuálního počtu vězňů se zatím nepromítá.