Prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro televizi Prima mimo jiné deklaroval, že už nebude zvát předsedu senátu Miloše Vystrčila na setkání nejvyšších ústavních činitelů o zahraniční politice. Vadí mu, že Vystrčil nerespektoval odmítavý postoj prezidenta, premiéra, šéfa sněmovny i ministra zahraničí k cestě na Tchaj-wan, kterou společně s dalšími senátory a podnikateli absolvoval v tomto týdnu. Prezidentův rozhovor v televizi okomentovala řada českých opozičních politiků.
Předseda ODS Petr Fiala poznamenal, že tímto postojem neuškodí Miloši Vystrčilovi, ale především politické kultuře v České republice. Zemanovo rozhodnutí ho prý zase tak nepřekvapilo. „Miloš Zeman nebude zvát Miloše Vystrčila na schůzky ústavních činitelů kvůli jeho cestě na Tchaj-wan. Pak to ale nebudou schůzky nejvyšších ústavních činitelů, ale jen prezidenta a jeho přátel,“ napsal na Twitter.
Nemluvit ale s předsedou Senátu, druhým nejvyšším ústavním činitelem, to už je “silná káva”. Jsem rád, že je v zahraničí slyšet také hlas někoho jiného, než Miloše Zemana a Andreje Babiše. Miloš Vystrčil nás na Taiwanu reprezentoval výborně a prospěch z toho bude mít celá ČR.
— Petr Fiala (@P_Fiala) September 6, 2020
„Na základní škole bych takové chování pochopil, že kluci někoho vyloučí z party, ale na této úrovni toto fakt nechápu,“ komentoval Zemanovo rozhodnutí lidovecký předseda Marian Jurečka. Prezident podle něj nyní „nekope“ za české zájmy, ale za zájmy čínských komunistů. „Předseda senátu svojí cestou otevřel dveře pro další obrovské investice a obchodní spolupráci mezi ČR a Tchaj-wanem, která naší ekonomice a zaměstnanosti může nyní obrovsky pomoci,“ soudí Jurečka.
Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že prezident nepřekvapil. „Dlouhodobě se chová jako advokát zájmů Číny, a nikoliv jako prezident svébytné a suverénní České republiky. Jeho rétorika tomu opět odpovídá,“ napsala. Věří tomu, že senátorská cesta na Tchaj-wan bude mít pro Česko ekonomický přínos. „Skutečný ekonomický přínos, jaký doposud žádná z mnoha cest prezidenta Zemana do Číny pro české občany neměla,“ dodala.
Senátor Tomáš Czernin (TOP O9) vyzývá politiky, aby Miloše Zemana bojkotovali. Pohrdá podle něj horní komorou, voliči i demokracií.
Prezident nebude “za klukovinu s Tchaj-wanem” zvát PŘEDSEDU @SenatCZ na schůzky nejvyšších ústavních činitelů?
Pohrdá horní komorou, voliči i demokracií!
Vyzývám všechny slušné politiky, aby Zemana bojkotovali.
Špiní úřad prezidenta země!https://t.co/JFqEuuKffr— Tomáš Czernin (@TomasCzernin) September 6, 2020
Předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan se pozastavil nad prezidentovým hodnocením Vystrčilovy návštěvy Tchaj-wanu jako klukovské provokace. „Zatímco nepozvat druhého nejvyššího ústavního činitele, kterému je ze strany Číny drsně vyhrožováno, na setkání dalších ústavních činitelů, to je zcela dospělá reakce velkého českého státníka,“ napsal na Facebooku.
Podle poslankyně Miroslavy Němcové (ODS) měl dát prezident přednost před osobní vendetou spíše zájmům státu. Svým rozhodnutím ohrožuje jeho bezpečnost. Jako druhý nejvyšší ústavní činitel má Vystrčil zastupovat právě prezidenta republiky. Jak tuto funkci může vykonávat správně, když nemá od prezidenta dostatek informací? připomíná věcně Němcová.
Vyloučením předsedy Senátu z jednání nejvyšších ústavních činitelů ohrožuje prezident naši bezpečnost. Bude-li Miloš Vystrčil muset podle Ústavy převzít část pravomocí hlavy státu, nebude mít všechny potřebné informace. Prezident měl dát přednost zájmu státu před osobní vendetou.
— Miroslava Němcová (@Nemcova_Mirka) September 6, 2020
Podle europoslance Jiřího Pospíšila (TOP 09) se od někoho, kdo se jezdí učit stabilizovat společnost přímo do Číny, nedalo nic jiného čekat. Zemanovo rozhodnutí považuje za ostudu.
Co čekat od člověka, jenž se jezdí učit stabilizovat společnost od čínských soudruhů?!
— Jiří Pospíšil (@Pospisil_Jiri) September 6, 2020