Poslanci se měli ve středu zabývat vládním daňovým balíčkem ve třetím čtení. Na základě návrhu kabinetu by v příštím roce mělo dojít mimo jiné k vyššímu zdanění alkoholu a tabákových výrobků. A zatímco členové vlády v čele s Alenou Schillerovou (ANO) tvrdí, že jim jde především o zdraví občanů, nevládní poslanci se postavili proti.
Cílem vlády má být podle nich pouze další růst příjmů do státního rozpočtu tak, aby mohla i nadále financovat předvolební sliby. V opačném případě měla vláda snížit daňové zatížení občanů v jiné oblasti.
Opozice nyní slibuje mimořádně dlouhou debatu, která by mohla v konečném důsledku zamezit i schválení balíčku do konce kalendářního roku. V tomto případě avizovala šéfka rezortu financí svolání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny.
Společný postup opozičních stran by se tak mohl zakládat právě na vytvoření rozsáhlých obstrukcí. „Určitě má opozice velkou řadu výhrad. Hovoří o tom i velké množství pozměňovacích návrhů, které byly navrženy v počtu desítek. My se třeba také chystáme vyjádřit, protože je pro nás nepřijatelné, aby vláda říkala, že daně rozhodně zvyšovat nechce, a pak tak činila. A navíc se zaklínala tím, že tak činí pro zdraví obyvatel, i když moc dobře víme, že jde pouze o snahu získat více peněz do rozpočtu,“ sdělila Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) deníku FORUM 24.
Klíčový pro opoziční poslance přitom zůstává současný pokles jiných daňových položek. „Prosazovali jsme zrušení daně z nabytí nemovitosti, což je konkrétní daň, kterou jsme mohli recipročně snížit, a tím snížit daňové zatížení při koupi bydlení, což u nás dnes představuje velký problém pro spoustu lidí. V případě, že by vláda toto podpořila, tak by mohl být brán vážně i argument, že jí jde o zdraví lidí. Ale když není ochotna daně jinde snižovat, tak se tomu nedá věřit,“ dodává poslankyně.
V rámci ochrany zdraví obyvatel se tak stala kontroverzní rovněž pasáž o paralelním snížení DPH na pivo. „U tvrdého alkoholu jsou rizika problematického chování, a to potvrdí ministr zdravotnictví, a důsledky požití vyšší, a to zejména u mladší populace. Také jde po delší době o první krok v této oblasti. Problematiku zdanění ostatních typů alkoholu je tak třeba dále analyzovat,“ tvrdila Schillerová na minulém jednání Sněmovny.
Pro opozici ovšem ani toto prohlášení nebylo dostačující. „Ohledně piva a toho, co je nejškodlivější, tak jen můžeme konstatovat, že právě mládež začíná s pitím piva a pak pokračuje až k tomu tvrdému alkoholu,“ reagovala Věra Kovářová (STAN).
Často kritizované je také zdanění technických rezerv pojišťoven. Změnu v jejich tvorbě obhajovala následně Schillerová nastavením objektivnějšího systému. I když před tímto krokem varovali i experti v čele ČNB. „Posledních 25 let neudělala žádná vláda, ani levicová, návrh, kterým by vědomě oslabovala odolnost českého finančního sektoru vůči mimořádným situacím a možným krizím. Jde o velké nebezpečí,“ prohlásil Miroslav Kalousek (TOP 09).
A s tím posléze souhlasil i Petr Fiala (ODS): „To není daň ze závislosti, ale odpovědnosti. Vždycky jsem podporoval spoluodpovědnost občana za svoje zdraví a rodinu, ale vláda chce pojištění na stáří nebo úraz. To je z našeho hlediska nehorázné.“
Ale rozpaky nevzbudilo pouze zdanění pojišťoven. Návrh zákona počítal rovněž s vyšším zdaněním u hazardních výher, zápisu do katastru nemovitostí nebo plynu v domovních kotelnách. Ale na základě stanoviska rozpočtového výboru bylo přijato rozhodnutí, že budou domácí kotelny vyjmuty, protože by se mohlo teplo pro domácnosti zdražit.
Celkem by měl tedy vládní daňový balíček přinést do rozpočtu přes 10 miliard korun. Největší položku přitom představuje zdanění tabáku s dodatečným příjmem ve výši 7,7 miliard korun a zvýšení ceny krabičky cigaret přibližně o 12 korun. Zda se tedy vládě podaří vládní návrh zákona schválit do konce kalendářního roku, zůstává nejasné.
I když by mohlo dojít k dalšímu projednávání během pátečního jednání, jako nejpravděpodobnější se v tuto chvíli jeví až schválení v průběhu předpokládané mimořádné schůze dolní komory, a to až před koncem tohoto roku.