Dolní komora Parlamentu dnes ve třetím čtení schválila novelu zákona o státním zastupitelství. Vládní většina přitom nepodpořila opoziční pozměňovací návrh, který by nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi zaručoval ještě několik dalších let. Opozice se tak pokusila předběhnout kabinet ještě před načtením tisku Marie Benešové. Sama ministryně spravedlnosti totiž sice slíbila předložit kontroverzní návrh do konce června, ale do Sněmovny doposud nedorazil.
Nevládní zákonodárci požadovali prosazení přechodného sedmiletého období a bezodkladnou garanci neodvolatelnosti, nikoli až po plánované obměně státního zastupitelství. Státní zástupce by tak nově nebyl odvolatelný pouze na základě rozhodnutí vlády. Podle současné praxe totiž může dojít k odvolání kdykoli, a to i bez udání důvodu. Návrh šéfa poslanců Pirátů Jakuba Michálka, občanských demokratů Zbyňka Stanjury a předsedy KDU-ČSL Marka Výborného sice nacházel podporu napříč opozičními stranami, ale potřebný počet hlasů se jim zajistit nepodařilo.
Během rozpravy přitom apeloval Michálek na poslance i minulými případy, kdy mělo být trestem za osobní statečnost jednotlivců pouze jejich odvolání z příslušných veřejných funkcí: ,,Máme tady příklady, ať už je to konec pana Leo Steinera, který zastavil dotace pro Agrofert, zemědělské, a následně byl v zásadě donucen k tomu, aby skončil na příslušném úřadě, nebo šéf finančního úřadu Karel Trefný, který doměřil Agrofertu daň. Opět skončil. Rozhodnutí bylo soudem prohlášeno za nezákonné.“
Návrhem chtěl předejít tomu, aby se situace opakovala i na státních zastupitelstvích. Pirátský poslanec přitom považuje za důležité, aby mohl šéf žalobců Pavel Zeman dokončit ještě posouzení zastavení trestního stíhání Andreje Babiše (ANO) a jeho nejbližších v kauze Čapí hnízdo. ,,Teď to máme v naprosto akutním případu, kdy nejvyšší státní zástupce prověřuje živou věc, ve které jde o předsedu vlády a současně ten samý, nejvyšší státní zástupce může být vládou odvolatelný,“ řekl Michálek.