Ani po pondělní dvouhodinové schůzce s prezidentem Milošem Zemanem není jasno o budoucnosti Michala Koudelky, který stojí v čele Bezpečnostní informační služby (BIS). V polovině srpna mu přitom končí mandát. Předseda vlády Andrej Babiš přehodil odpovědnost na sněmovní bezpečnostní výbor, od něhož chce, aby situaci probral. Opoziční poslanci a členové tohoto výboru však jeho rozhodnutí ostře kritizují.
„Jsou tady dvě opoziční koalice, které chtějí, aby pan Koudelka byl jmenován, a jsou tady jiné strany, které nechtějí, aby byl jmenován. Požadují, aby to řešila příští vláda,“ řekl předseda vlády Andrej Babiš na tiskové konferenci po pondělní lánské schůzce s prezidentem Milošem Zemanem.
Na této schůzi řešili mandát šéfa BIS Michala Koudelky – ale nedořešili. „Já požádám o svolání bezpečnostního výboru sněmovny, aby politické strany se k tomu vyjádřily, a jsou tady dvě možnosti: nové jmenování pana ředitele, nebo uplynutí mandátu a další jmenování by realizovala nová vláda,“ popsal další postup Babiš.
„Na svolání výboru pro bezpečnost ve sněmovně se těším. Konečně se v jasných barvách ukáže, kdo je kdo,“ hodnotí poslanec a člen výboru Jan Bartošek (KDU-ČSL).
S Koudelkou má dlouhodobě dobré vztahy – nikoli však Miloš Zeman, který na něj v minulosti nechal shánět kompro a členy BIS nazval „čučkaři“. Babiš se proto může obávat Koudelku znovu jmenovat, ale zároveň závisí jeho politická budoucnost na vyhraných volbách a tedy na podpoře prezidenta Zemana, bez níž by se nemusel stát znovu premiérem.
Nedávno opozice jednání o vedení BIS ve sněmovně chtěla uskutečnit, poslanci ANO však tyto snahy zablokovali. Babiš v pondělí také Koudelku kritizoval: vytkl, že podle něj vystupuje příliš politicky.
„Je to absurdní hra a pan premiér nezvládl svoji ústavní roli. Podléhá příliš pan prezidentovi. On říká, že se to politizuje, ale politizuje to on sám – tím, že to natahuje tak dlouhou dobu a znejišťuje jak službu samotnou, tak i naše zahraniční partnery,“ hodnotí premiérovy kroky místopředseda výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS).
Podle něj měl tyto kroky učinit již před měsícem. „Říká ‚některé politické síly‘… Já si myslím, že opozice je v tomto jednotná, pana ředitele podporuje právě díky úspěchům jeho a jeho lidí při obraně České republiky,“ dodal Žáček.
Babišova nerozhodnost se nelíbí ani pirátskému místopředsedovi bezpečnostního výboru Lukáši Koláříkovi. „Přijde mi zvláštní, že máme 14 dní do vypršení mandátu ředitele takto důležité tajné služby v ČR a stále nevíme, kdo tuto funkci bude zastávat. Před pěti lety, když se pan Koudelka ucházel a byl poprvé ředitelem BIS, už jsme dávno věděli, jakým způsobem výměna pana Langa proběhne,“ řekl pro Českou televizi.
„Pan Koudelka nemá žádný vážný problém, výbor se vždy postavil za veřejnou službu. Fungovala bezproblémově. Nebyly žádné problémy. Vláda i premiér pana Koudelku navrhovala na povýšení, což se bohužel nestalo. S hlavou pana Koudelky se rozjíždí nějaká hra, která může ovlivnit povolební vyjednávání. To se mi nelíbí, bezpečnost má být apolitická,“ myslí si Kolářík.
Svůj názor projevil i senátor Pavel Fischer. „Andrej Babiš a Miloš Zeman dnes za zavřenými dveřmi řešili osud šéfa BIS a ani se tím netají. To je nehorázné! Jmenování ředitele BIS je totiž v kompetenci vlády, ze zákona se má vyjádřit pouze příslušný výbor poslanecké sněmovny. Prezident do toho nemá co zasahovat,“ uvedl.
Postupem Andreje Babiše je silně znepokojen. „Je všeobecně známo, že volby se všude ve světě snaží ve svůj prospěch ovlivnit nedemokratické mocnosti, hlavně Rusko a Čína. V této souvislosti je činnost BIS, která má ze zákona dohlížet na ústavnost, nezastupitelná.“