Aktuální opozice není sama schopna přijít s alternativami řešení, uchyluje se zejména k obstrukcím a snaží se paralyzovat celý systém, okomentovala její fungování předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová pro deník FORUM 24. Další oslovení politici se shodují, že je nedostatečně konstruktivní a zbytečně nadužívá obstrukce, čímž se jejich smysl vytrácí.
Předsedkyně poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová zdůraznila, že opozice má v našem politickém systému nezastupitelnou roli a je velmi důležitou součástí demokracie. Nejdůležitějším úkolem je bezpochyby kontrolní funkce, a to například ve výborech, na plénu poslanecké sněmovny, nebo při interpelacích premiéra. S touto kontrolou je úzce spjata další její funkce – kritika politiky vládních stran. „Má-li však být tato kritika konstruktivní a nikoli destruktivní, tak by také měla obsahovat nabídku alternativ. Vláda totiž potřebuje politickou opozici jako ochranu před chybami, kterých by se mohla dopustit,“ vysvětlila Pekarová Adamová pro deník FORUM 24.
„Opozice může být buď čistě mocenská, nebo může být státnická,“ okomentovala místopředsedkyně poslanecké sněmovny Věra Kovářová (STAN) s tím, že mocenská opozice podle jejích slov kritizuje v podstatě jakékoliv kroky vlády a snaží se o neustálou mobilizaci svých příznivců a o soustavné zvyšování napětí, zmatku a nejistoty. „Smyslem mocenské opozice je připravit si za jakoukoliv cenu převzetí moci bez ohledu na náklady, které ponesou občané,“ řekla pro deník FORUM 24.
Státnická opozice pak podle ní diskutuje témata, předkládá návrhy a jejím smyslem je nabízet kritickou alternativu občanům a vytvářet takové klima, které znamená přijímání racionálních řešení, ta je pak možné parametricky upravovat podle představy politiků. „Moje představa je samozřejmě státnická opozice, protože pak se lze dobrat nějaké stability a rozvoje,“ dodala.
Největší selhání opozice vidí předsedkyně poslanecké sněmovny právě v konstruktivitě kritiky a nabídkách alternativ. „Za příklady nám opozice opakovaně dávala země a jejich nástroje, které jednoduše nefungovaly a Českou republiku by poškodily,“ uvedla. V poslanecké sněmovně se opozice navíc podle ní uchyluje zejména k obstrukcím a snaží se paralyzovat celý systém. „A to nikoliv kvůli zásadním věcem, ale zejména proto, že sama není schopna přijít s ničím pozitivním. Z těchto důvodu se domnívám, že současná opozice svou roli dobře neplní,“ vyjádřila se Pekarová Adamová.
Na skutečnost, že by opozice měla využívat svého práva a upozorňovat na svá stanoviska k projednávané tematice, upozornil i poslanec Jan Jakob (TOP 09), podle kterého má k tomu dostatečný prostor. „Dokonce se domnívám, že i forma obstrukce je legitimní, pokud však není nadužívána tak, jak jsme toho byli v posledním více než roce svědky,“ uvedl pro deník FORUM 24. Obstrukce má podle něj smysl, pokud ji opozice použije výjimečně několikrát za celé funkční období, aby upozornila na ta nejklíčovější témata, na nichž jí záleží. „Pokud jsou však obstrukce používány při každé schůzi poslanecké sněmovny, jejich smysl se vytrácí,“ konstatoval.
Podle Věry Kovářové plní opozice, pokud chce být opozicí mocenskou, svou roli až příliš nadšeně. „Co se demagogie a strašení občanů týká, to zvládají výborně, snad jen je na nich příliš vidět ta nekonečná touha po moci,“ okomentovala s tím, že pokud by snad chtěla být opozicí státnickou, pak by měla začít. „Nikomu totiž, ani jim, současná situace neprospívá,“ dodala.
Předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS) se domnívá, že hodnocení kritické a kontrolní úlohy opozice přísluší především občanům a zvláště pak expertům a politickým komentátorům. Zmínil, že v politickém a nakonec i nepolitickém životě si vždy cenil a cení férovosti, pracovitosti, připravenosti a znalosti věci, respektování reality a zájem o hledání dobrých řešení. Také uznává schopnost nacházet slabá místa, schopnost uznat chybu a schopnost podpořit dobrou věc bez ohledu na to, kdo ji navrhuje. „Nechávám na jiných, aby posoudili, do jaké míry si podle těchto kritérií ocenění zaslouží současná opozice a do jaké míry svoji roli zvládá,“ dodal.
Bývalý ministr zahraničních věcí České republiky Karel Schwarzenberg tvrdí, že je aktuální opozice ve své roli úspěšná pouze částečně, „stejně jako každá, poněvadž hraje roli antipatie, zájmy hnutí a další,“ řekl deníku FORUM 24. Opozice by podle něj neměla upadat do polemiky, měla by být věcná a měla by se soustředit se na důležité otázky.