Pět opozičních poslaneckých klubů se shodlo na tom, že by se téma auditní zprávy Evropské komise k premiérovu střetu zájmů mělo probírat jako mimořádný bod na schůzi Poslanecké sněmovny. I přestože se jejich schůze nezúčastinila SPD, KSČM ani ČSSD, rozhodli se komunisté spolu se sociálními demokraty alespoň podpořit zařazení bodu na pořad schůze.
Oproti tomu ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) dnes uvedla, že je zpráva v režimu přísně tajné, a nikomu ji tedy neposkytne. „S auditem nejsou seznámení ministři, ale takzvané auditované osoby. Je to opravdu nepolitické. Já ten dokument neznám a ani nechci. Znám pouze průvodní dopis, kde stojí přísně tajné, a toho se budu držet,“ tvrdila na tiskové konferenci.
„Není pravda, co řekla paní ministryně, že by dokument nemohl být zveřejněn. Minimálně by mohl být zveřejněn pro Poslaneckou sněmovnu,“ reagoval Vít Rakušan (STAN). „Myslím si, že pokud má opozice účinně kontrolovat vládu, tak k tomu potřebujeme relevantní informace. A pokud bude vláda vedená premiérem, kterého se daná zpráva týká, vytvářet nějakou odpověď bez toho, abychom ji mohli vidět a vyjádřit se, tak to považujeme za úžasný příklad střetu zájmů.“
Jestli bude jednání veřejné, či nikoli, by mělo být následně upřesněno. Ale podle šéfa KDU-ČSL Marka Výborného si informace zaslouží znát především česká veřejnost. „Z ministryně Dostálové se stal takový pštros, když řekla, že zprávu číst nebude. Jsem přesvědčen, že by se takhle žádný zodpovědný ministr nechoval,“ dodal lidovec.
Jestli by odmítnutí zveřejnění zprávy bylo pro ČSSD důvodem odchodu z vlády, odmítli její zástupci komentovat. Na následné otázky novinářů, zda sociální demokraté cítí spoluzodpovědnosti, odpověď šéf poslaneckého klubu Jan Chvojka (ČSSD) ale jasně odmítl. „Pokud ji někdo může cítit, tak ministr, v jehož gesci auditní zpráva je,“ uvedl šéf poslaneckého klubu.
O bodě se hovořilo i na grémiu komunistické strany. V reakci šéfky resortu Dostálové na dnešní tiskovou konferenci uvedli i zástupci KSČM, že možné projednávání blokovat neplánují. Mimořádný bod by tedy mohl být zařazen již na pořad čtvrteční schůze od 11 hodin.
Oproti tomu hnutí SPD uvedlo, že budou hlasovat proti. „Jsme ochotni projednávání podpořit, až audit uvidíme. Dokud se s ním všichni neseznámíme, tak je to jenom plácání,“ uvedl šéf hnutí Tomio Okamura.
Nyní Česká republika čelí hrozbě, že výsledky auditu následně ovlivní i budoucí čerpání unijních dotací. „Rozhodnutí o tom, jestli se budeme bránit opravnými prostředky, je ještě otevřené. Ale pochopitelně platí, že pokud bychom měli něco vracet, tak na to nesmí doplatit český daňový poplatník,“ uvedl poslanec Jiří Dolejš (KSČM).