V pondělí odpoledne se médii prohnala zpráva o rozhodnutí ministra zdravotnictví Romana Prymuly navrhnout příští týden vyhlášení nouzového stavu. Aniž by tomu předtím cokoli nasvědčovalo, premiér Andrej Babiš ve večerní debatě na TV Nova jen o pár hodin později sdělil, že o tom bude vláda rozhodovat už tuto středu na mimořádném jednání. Opozice je vůči návrhu kritická, hlavně kvůli chaotické komunikaci, která je cítit už jen z těchto pondělních výroků.
„Udělat to určitě musíme. Bez toho moc šance není. Já myslím, že to bude na prvním jednání vlády,“ řekl ministr zdravotnictví Prymula na téma vyhlášení nouzového stavu pro týdeník Respekt. Rozhodovat se podle něj tedy mělo až po víkendových volbách.
Případné zavedení nouzového stavu má podporu vicepremiéra Jana Hamáčka i předsedy vlády Babiše, který však v pondělí večer řekl, že chce schvalovat návrh nouzového stavu už tuto středu. „Já předpokládám, že svolám mimořádně vládu na středu, abychom jeho návrh na nouzový stav schválili,“ uvedl.
„Pokud to ministerstvo zdravotnictví navrhne, tak je logické to podpořit, jinak bychom mu znemožnili konat proti epidemii podle jejich nejlepšího svědomí a vědomí,“ řekl pro deník Právo Hamáček.
Opozice je ale vůči návrhu kritická. Předseda Pirátů Ivan Bartoš se pro ČTK vyjádřil, že opozice nedostala od vlády žádné informace, data ani čísla. „V první řadě chceme vědět, proč vláda k takto razantnímu opatření opět přistupuje,“ odpověděl na dotaz, zda nouzový stav podpoří ve sněmovně.
Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová přistupuje k případnému nouzovému stavu také kriticky. „Nouzový stav je velmi vážná věc, která se musí adekvátním způsobem komunikovat a náležitě vysvětlit, proč je potřeba. U nás o něm informuje jen tak mimochodem ministr zdravotnictví a potvrzuje to pak premiér v politické debatě. Zoufalá komunikace zoufalé vlády,“ napsala.
S tím souhlasí i ODS. „Případné vyhlášení nouzového stavu je výsledkem neschopnosti současné vlády. Zemi absolutně nepřipravila na druhou vlnu. Nespustila chytrou karanténu, neposílila hygieny, nezajistila dostatečné testování a trasování. Občanům lhala a nesplnila úkoly. ODS zavedení nouzového stavu nepodpoří,“ sdělil předseda ODS Petr Fiala.
Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka řekl, bude chtít jasné zdůvodnění případných opatření zaváděných během nouzového stavu. Konkrétní návrhy prý nezná a premiéru Babišovi vytkl, že nepozval předsedy parlamentních stran k žádné poradě na téma aktuální situace.
Na Twitteru pak dodal: „Jen k tomu nouzovému stavu, co dnes avizoval pan ministr zdravotnictví, bych připomněl nedávnou větu pana premiéra Babiše: ‚Rozhodli jsme správně, lidé jsou už z roušek otrávení.‘“ Jurečka tak reagoval na měsíc starý titulek z deníku Právo, kde Babiš hájil náhlé rušení povinnosti nosit roušky na veřejnosti.
Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vyjádřil přání, aby nouzový stav zaveden nebyl. Právě Praha je přitom na mapě regionů, označující riziko nákazy, na nejhorším, červeném stupni: „Pojďme udělat maximum, aby nemusel být zaveden. Musí to být uvážené rozhodnutí. V úterý máme jednání se stálou pracovní skupinou Ústředního krizového štábu. Budeme se ptát na důvody pro zavedení nouzového stavu a budeme chtít vidět slíbené modely kapacit lůžek,“ napsal. „Nouzový stav dává výrazně vyšší pravomoci exekutivě a je zásadní otázka, jak budou využity,“ dodal Hřib.
Otázkou nakonec zůstává, jak konkrétně se nouzový stav dotkne života v Česku. Ve hře jsou různé varianty. Ministr zdravotnictví Prymula se už dříve zmínil o možném omezení shromažďování na maximálně 10 až 20 lidí nebo o uzavírání středních škol. Tyto konkrétní restrikce ale s nouzovým stavem nemusí souviset.
S návrhy souvisejícími s vyhlášením nouzového stavu chce Prymula seznámit ministry ještě dnes na zasedání Rady vlády pro zdravotní rizika. Ve středu pak o návrhu bude jednat vláda.
Jen malé poohlédnutí za nedávným jarním nouzovým stavem: 11. března proběhlo uzavření všech škol v Česku, 12. března byl vyhlášen první nouzový stav, od 14. března byly uzavřeny obchody (s výjimkou potravin, lékáren a dalších základních potřeb) a restaurace, 16. března pak vláda kvůli šíření epidemie koronaviru omezila volný pohyb osob na nezbytné minimum. Nouzový stav v Česku trval do 17. května.