Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) na pondělní tiskové konferenci oznámil, že se od září rozběhne nový dotační program „Oprav dům po babičce“. Stát majitelům starších a zanedbaných domů nabídne přes milion korun na jejich rekonstrukci a zajistí i výhodný úvěr. Nápad se ale nelíbí některým politikům, dokonce ani z koaličního hnutí STAN. Podle jeho prvního místopředsedy Lukáše Vlčka by bylo lepší zdroje použít na snížení provozních nákladů veřejných budov, ze kterých mají užitek všichni.
„Podle údajů Českého statistického úřadu je v Česku zhruba 17 procent rodinných domů neobydlených. Jedná se o statisíce domů, které by mohly dál sloužit svému účelu. Chceme využít stávající zástavbu a zabránit tomu, aby se obce rozšiřovaly do volné krajiny a aby se kvůli bytovým potřebám zabírala další a další zemědělská půda,“ uvedl ministr Hladík. Dodal, že program zároveň nabídne mladým rodinám možnost zajistit si vlastní bydlení.
Proti programu se ale rychle ozvali někteří politici. „Dotace na snižování energetické náročnosti veřejných budov? Určitě! Dotace pro dědice na zhodnocení majetku a na rekreační objekty? To už tak dobrý nápad není…“ napsal první místopředseda hnutí STAN Lukáš Vlček.
Na dotaz deníku FORUM 24 napsal, že peníze by měl stát spíš využít na snížení provozních nákladů veřejných budov. „Můj osobní názor je, že tento stát pracuje jako každá společnost s určitým objemem zdrojů. Máme zde zdroje na energetické úspory a zároveň zde máme politicky dominantní téma konsolidace veřejných rozpočtů,“ upozornil.
„Můj názor je tedy takový, že dané disponibilní zdroje by měl stát použít především na snížení provozních nákladů veřejných budov, ze kterých mají užitek všichni občané – nemocnice, školy atd. Pomůžete pak veřejným financím jako celku a ne jen určitým skupinám obyvatel se zhodnocením nemovitostí. Je to podle mě strategická práce se zdroji,“ shrnul.
Jeho kolegovi z hnutí Janu Farskému se program také nezamlouvá. „Když nebudu mít na opravu svého domu, počítám s tím, že ho budu muset prodat, přestěhovat se do menšího nebo do pronájmu. A o dům se postará někdo, kdo na něj má sílu, kdo se o něj dokáže starat. Přijde mi to normální. Naopak tenhle nápad ne. Dotace nejsou zadarmo,“ připomněl Farský na twitteru.
Ekonomka Danuše Nerudová dotace přirovnala k hroznovému cukru. „Dotace jsou jak hroznový cukr. Když jej podáte jednou za čas ve správný okamžik, zvýšíte výkon. Když ale dáte hroznový cukr všem plošně a dlouhodobě, stanou se obézními a přestanou podávat výkony. A to se přesně děje naší ekonomice,“ myslí si.
Program se nelíbí ani bývalému ministrovi financí Miroslavu Kalouskovi. „Každá snaha vlády o úsporná opatření a snížení strukturálního deficitu je nepopulární a bolí. Nutným předpokladem úspěchu takové snahy je, že si všichni uvědomí, že není jiné cesty a že šetřit se musí. To se nemůže podařit, bude-li vláda rozdávat miliony vlastníkům nemovitostí na zhodnocení jejich majetku. Není možné lidem říkat, že pro někoho peníze nejsou, ale pro někoho jsou, protože to jsou ‚jiné peníze‘. Šetřit musí všichni a musí alespoň trochu věřit, že nutná opatření jsou fér. Na programu ‚Oprav si dům po babičce‘ není fér vůbec nic. Bude-li vláda takové programy rozjíždět, společnost její úsporné kroky nepřijme,“ napsal na twitteru Kalousek.
Ministerstvo poté, co se na sociálních sítích zvedla vlna kritiky, upřesnilo, že prostředky nejdou ze státního rozpočtu, ale z Evropské unie. „Kolem Oprav dům po babičce vzniklo několik nepřesností. Prostředky na energeticky úsporné bydlení pro rodiny nejsou ze státního rozpočtu, ale z EU a prodeje emisních povolenek. Ty jsou k těmto účelům určené. Češi tak mají k dispozici na Novou zelenou úsporám celkově 55 miliard,“ uvedlo. Podle Kalouska ale i to jsou peníze daňových poplatníků a lze je využít na veřejné budovy, například na zateplení nebo fotovoltaiku.