Poslanci Jednotného Ruska připravili návrh zákona o zákazu vstupu rusofobů do země, uvedl Alexandr Chinštejn, předseda výboru Dumy pro informační politiku a zástupce tajemníka generální rady Jednotného Ruska. Jeho slova jsou citována na internetových stránkách strany.
Agentura RIA Novosti píše: „Podle dokumentu má být vstup do Ruska odepřen těm cizincům a osobám bez státní příslušnosti, kteří podněcují nenávist a nepřátelství, ponižují lidi na etnickém, rasovém, náboženském nebo jazykovém základě, urážejí památku obránců vlasti a znesvěcují vojenské hroby a jiné památníky, šíří vědomě nepravdivé informace o SSSR za Velké vlastenecké války a o veteránech, propagují a vyrábějí nacistické nebo extremistické symboly, popírají fakta stanovená rozsudkem Norimberského tribunálu a schvalují nacistické zločiny.
Podle Chinštejna byl návrh zákona reakcí na pobuřující případy zjevné rusofobie v postsovětském prostoru. Pro rusofoby a stoupence nacismu ‚by měly být dveře do země zavřené‘, zdůraznil poslanec.
‚Zákaz vstupu však neznamená odpustek. Každý rusofobní kousek musí být adekvátně právně posouzen úřady států, kde k němu dochází,‘ dodal Chinštejn s tím, že ministr zahraničí Sergej Lavrov o tom den předtím hovořil se svými kolegy z Kazachstánu a Kyrgyzstánu.
Ministerstvo vnitra jako oprávněný orgán plně podporuje koncepci navrženou stranou Jednotné Rusko, uzavřel Chinštejn.“
Podle toho, jak ruská propaganda používá označení rusofob, je to zřejmě každý, komu se nelíbí vládnutí putinovské kliky. Těžko se ubránit dojmu, že hlavní rusofobové, tedy lidé, kteří se bojí Rusů, sedí v Kremlu. Kdyby se tak nebáli vlastních obyvatel, tak by umožnili v zemi uspořádat normální svobodné volby a neznemožňovali by opozičním kandidátům se voleb účastnit. Nezavírali by je do lágrů a nedávali by jim „domácí vězení“. Umožnili by domácí i zahraniční kontrolu voleb.
Kdyby v Kremlu neseděli rusofobové, tak by se nebáli nezávislých ruských médií a neměli by potřebu je zakazovat, nálepkovat je jako zahraniční agenty. Nepronásledovali by ruské historiky a vůbec nikoho za připomenutí ostudného paktu Ribbentrop–Molotov mezi SSSR a nacistickým Německem a nevymazali by z dějin, že maršál Koněv krvavě potlačil maďarské povstání v roce 1956. Nebylo by jim trnem v oku připomínání a mapování zločinů stalinského období a katyňského masakru spáchaného sovětskou tajnou policií na Polácích.
Vladimir Putin má takovou fobii z Rusa Alexeje Navalného, že ani není na veřejnosti schopen vyslovit jeho jméno. Že by si místo několikahodinové komedie telefonátů Putin sedl s Navalným do studia a hodinu spolu diskutovali, to je úplné sci-fi.
Fobie by se měly nějak léčit a v Kremlu by se do toho měli dát co nejdřív.