Vicepremiéra a ministra práce Mariana Jurečku (KDU-ČSL) nenechala chladným slova poslance Karla Havlíčka (ANO), který vyzval vládu, aby přestěhovala českou ambasádu v Izraeli do Jeruzaléma. Havlíček totiž na sociální síti zároveň oznámil, že hnutí ANO přesun vždy podporovalo. Šéf hnutí a expremiér Andrej Babiš byl přitom v minulosti několikrát proti.
„Opravdu je nutné lhát i o tomhle?“ vzkázal na sociální síti X Havlíčkovi ministr Jurečka. „Zvláště po událostech posledních dní je to mírně řečeno zbytečné. Jako vláda stojíme zcela jasně na straně Izraele a jeho práva na obranu. Věřím, že alespoň v tomto nám nebude opozice házet klacky pod nohy,“ dodal šéf lidovců.
Ostrými slovy na adresu Havlíčka pak nešetřil například předseda zahraničního výboru poslanecké sněmovny a poslanec za TOP 09 Marek Ženíšek. „Karel Havlíček lže. ANO nebylo pro přesun ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. Lež je jádrem jejich politiky, ale v zahraniční politice je dvojnásob nebezpečná. Proto jejich vládu nebrali spojenci vážně. Zahraniční politika není švédský stůl, kde si vybírám pokaždé něco jiného,“ napsal na sociální síti.
Oba politici takto reagovali na příspěvek Havlíčka, ve kterém vyzýval vládu k přesunu české ambasády v Izraeli z Tel Avivu. „Hnutí ANO vždy podporovalo přesun velvyslanectví ČR do Jeruzaléma. S ohledem na teroristické útoky hnutí Hamás vyzýváme za stínovou vládu hnutí ANO kabinet Petra Fialy, aby učinili všechny kroky pro přestěhování ambasády. Bude to současně i konkrétní gesto, kterým v této době podpoříme Izrael,“ oznámil na sociální síti X Havlíček.
Jak však upozornilo nemálo uživatelů sociální sítě, šéf hnutí ANO Babiš prohlašoval v minulosti pravý opak. Dokazují to jeho slova z roku 2017, kdy Českému rozhlasu řekl, že s návrhem na přesun české ambasády v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma nesouhlasí. Reagoval tak na vyjádření tehdejšího prezidenta Miloše Zemana, který vyzval Česko a Evropskou unii k následování příkladu Spojených států amerických, které tento krok oznámily.
„Tenhle nápad prezidenta Trumpa není dobrý, protože jsou vidět ty reakce. My jsme malá země, ale ty velké by měly usilovat o klid a mír. My musíme bojovat proti situacím, kde vzniká zase nějaký konflikt a kde budou nějaké protesty a nedej bože nějaké atentáty,“ řekl tehdy Babiš.
Když se o několik měsíců později objevila petice na podporu přesunu českého velvyslanectví, Babiš otočil. Jak informoval týdeník Reflex, organizátorům petice zaslal dopis, ve kterém napsal, že ambasádu v Tel Avivu považuje za absurdní a neopodstatněnou výjimku z diplomatických zvyklostí.
„Chci vás ujistit, že se plně stavím za odkaz zakladatele našeho státu Tomáše Garrigua Masaryka, který pomáhal židovskému národu a podporoval vznik židovského státu. Dle diplomatických zvyklostí má navíc každá země své velvyslanectví právě v hlavním městě hostitelského státu, a to bez ohledu na to, jakou politiku dělá. Izrael v tomto ohledu dosud představuje absurdní a neopodstatněnou výjimku,“ napsal Babiš. Zároveň slíbil, že ještě ten rok bude Česko v Jeruzalémě „viditelně a důstojně“ zastoupeno.
Následně Babiš ale v roce 2019 opět změnil názor. Během návštěvy Jeruzaléma novinářům řekl, že přesun české ambasády není na pořadu dne, mimo jiné i vzhledem k zamrzlému mírovému dialogu Izraele s Palestinci.