Jeden z oblíbených argumentů těch, kteří se zdráhají očkovat proti covidu, či vakcinaci přímo otevřeně odmítají, je, že je aplikace očkovací látky zbytečná, protože i po ní není vůbec těžké se virem nakazit a nemoc dál šířit. To ovšem na sociálních sítích kategoricky odmítli experti z české Iniciativy Sníh, která sdružuje odborníky z řady oborů a covidové pandemii se věnuje dlouhodobě. A přidává i konkrétní data, která oblíbenou teorii odpůrců očkování vyvracejí.
„Pravděpodobnost, že se očkovaný nenakazí (oproti tomu, kdyby očkovaný nebyl), se pohybuje mezi 90 % a 50 %. To číslo závisí na odstupu od druhé dávky,“ vysvětluje Iniciativa Sníh hned v úvodu příspěvku zveřejněného na svém facebookovém profilu. Experti zároveň přidávají ještě doplňující vysvětlení pro ty, kteří si s procenty a výpočty příliš dobře nerozumějí. „Nákaza je podmínkou pro to, abychom mohli virus šířit (pokud ho nemáme, logicky jej šířit nemůžeme). Z toho vyplývá, že pravděpodobnost šíření viru očkovaným je o 50-90 % nižší než u neočkovaného. Pokud nebohý očkovaný nemá štěstí a patří do skupiny, co se nakazí, nastává závod mezi virem (který se chce množit) a jeho imunitou (která nechce, aby se virus množil),“ uvádí iniciativa.
A v tomto pomyslném závodě má podle českých expertů člověk očkovaný nad tím bez vakcíny náskok. A to minimálně ze dvou důvodů – jednak má vakcinovaný nakažený obvykle v krvi neutralizační protilátky, a nadto ještě paměťové T- a B-buňky, které jsou připravené na infekci reagovat vyrobením protilátek nových.
„Zatímco neočkovaný musí projít celým kolečkem imunitních reakcí, než se mu spustí tvorba protilátek, očkovaný je má a je schopen si další udělat okamžitě. Neutralizační protilátky slouží mimo jiné k tomu, aby se jimi obalil virus, a ten se dále nemohl dostat do buněk někoho jiného (protože mu v tom ty protilátky fyzicky brání),“ zdůrazňuje v příspěvku Iniciativa Sníh.
A to stále není všechno. „Virus vylučovaný očkovanou osobou je sice živý a kompletně sestavený, ale jeho schopnost někoho infikovat je mnohem menší než u osoby neočkované, která protilátky (zatím) nemá. Tento princip je důvodem, podle kterého se určovala délka karantény – podle toho, jak dlouhou dobu je člověk infekční,“ vysvětlují experti na facebooku.
Jenže minimálně některé odpůrce očkování věcná argumentace vědců ani tak nedokázala přesvědčit. Spíše naopak. Jasně to dokazuje diskuze, která se pod příspěvkem rozpoutala. „Tohle je sice pěkně napsané, ale je to lež. Data jsou jasná, ale to byste museli hledat a zajímat se. No a hlavně začít používat svůj vlastní rozum,“ má jasno František Novotný. Zároveň ale neuvádí, o jakých datech hovoří. „Myslím, že každý by měl mít svůj názor, a zařídit se, jak to vnímá. Myslím, že je to vakcína proti strachu a hlavně, aby byla možnost cestovat. Co to v těle udělá za několik let, nikdo neví a nikdo nenese zodpovědnost, to je podezřelé,“ přidala svůj úhel pohledu Hana Lošanová.
Epidemická situace v Česku se v posledních týdnech velmi rychle zhoršuje. V úterý testy odhalily 22 479 nových případů covidu, což je vůbec nejvíc od vypuknutí pandemie. Dosavadní rekord ze začátku letošního ledna s hodnotou 17 778 nakažených za 24 hodin tak byl překonán o bezmála pět tisíc. Velmi rychle roste také počet hospitalizovaných a úmrtí – s covidem zatím v listopadu zemřelo přes 800 lidí, za celý říjen to přitom bylo 333 a za září dokonce méně než padesát. Premiér Andrej Babiš ve středu odpoledne oznámil, že Česko od pondělí přejde na tzv. bavorský model, kdy ve službách či na hromadných akcích bude uznáváno jen očkování či prodělání covidu. Antigenní či PCR testy se až na naprosté výjimky uznávat nebudou. Samotesty končí úplně.