
Sergej Rjabkov FOTO: Balk / MSC / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0
FOTO: Balk / MSC / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Moskva se hodlá vrátit ke smlouvě o omezení jaderných zbraní pouze v případě, že Washington opustí svůj nepřátelský postoj. Rusko v sobotu vzkázalo Spojeným státům, aby se přestaly ohánět ultimáty v souvislosti s kolapsem dohod o kontrole zbrojení, píše agentura Reuters.
Spojené státy tento týden reagovaly na opakované porušování dohody New START ze strany Ruska. O pozastavení účasti země na smlouvě informoval ruský prezident Vladimir Putin již v únoru. Dohoda, podepsaná v roce 2010, má omezovat počet strategických jaderných hlavic rozmístěných v Rusku a USA. Washington nyní uvedl, že Moskvě přestane poskytovat oznámení a aktualizace o umístění raket a odpalovacích zařízení, jak smlouva stanovuje.
Ruský náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov, který má na starosti kontrolu zbrojení, na to řekl, že to není žádné překvapení, jelikož Washington Moskvu o tomto kroku informoval ještě před zveřejněním svého stanoviska. Pilíře kontroly zbrojení se podle Rjabkova hroutí a jsou v „polomrtvém“ stavu, a to kvůli „nepřátelské politice Spojených států“, jak uvedl.
„Mluvit s Ruskou federací jazykem ultimát prostě nefunguje,“ dodal s tím, že vinou Spojených států bylo mnoho prvků bývalé dohody v této oblasti buď zcela zničeno, nebo přetransformováno do polomrtvého stavu. „Naší vlastní podmínkou pro návrat k plně funkční smlouvě je, aby USA opustily svůj zásadně nepřátelský postoj vůči Rusku,“ řekl náměstek.
Smlouva New START skončí roku 2026 a poradce pro národní bezpečnost USA Jake Sullivan řekl, že Washington chce s Ruskem jednat o novém paktu o omezení strategických zbraní, který na tento stávající naváže. Rjabkov na to reagoval slovy, že Rusko Sullivanovy návrhy podrobně zhodnotí později.
Dohoda zavazovala státy k omezení rozmístění mezikontinentálních balistických raket, balistických raket odpalovaných z ponorek a těžkých bombardérů vybavených pro jadernou výzbroj.
Spojené státy a Sovětský svaz se v důsledku obav z jaderné války vyvolaných kubánskou raketovou krizí v roce 1962 pokoušely zpomalit závody ve zbrojení, z čehož nakonec vyplynula spleť dohod o kontrole zbrojení. Ty umožnily každé straně pochopit arzenál a schopnosti jejích nepřátel. Moskva a Washington kontrolují asi 90 procent zásob světových jaderných zbraní.