
Maďarský premiér Viktor Orbán FOTO: ČTK/AP/Zsolt Szigetvary
FOTO: ČTK/AP/Zsolt Szigetvary

Nastupující německá vláda chce tlačit na Evropskou unii, aby se zabývala možností připravit Maďarsko finanční prostředky a pozastavit mu hlasovací práva. Vyplývá to z návrhu koaliční smlouvy mezi konzervativní unií CDU/CSU a sociální demokracií (SPD), který má k dispozici bruselský web Politico.
Podle návrhu koaliční smlouvy se nastupující německá vláda shodla na tom, že bude požadovat, aby sedmadvacítka zadržovala finanční prostředky a pozastavila hlasovací práva zemím, které porušují klíčové zásady členství v Evropské unii, jako je právní stát. Ačkoli Maďarsko jmenovitě nezmiňuje, návrh dohody podle webu Politico jasně odkazuje na největšího provinilce, který je již léta obviňován z toho, že boří demokratické normy, omezuje svobodu tisku a nezávislost soudců.
„Stávající ochranné nástroje, od řízení pro porušení povinnosti a zadržování finančních prostředků EU až po pozastavení členských práv, jako je hlasovací právo v Radě EU, musí být uplatňovány mnohem důsledněji než dosud,“ napsali vyjednavači Merzova konzervativního bloku a SPD v návrhu koaliční dohody o politice Evropské unie.
Evropský parlament spustil první fázi postupu podle článku 7 – známého také jako „jaderná možnost“ – proti Maďarsku v roce 2018 kvůli podezření na „závažné porušení“ základních hodnot a práv bloku. Proces, který by mohl vést k pozastavení hlasovacích práv Maďarska, se však kvůli politickým rozporům mezi členskými zeměmi zastavil, připomnělo Politico.
V roce 2022 Evropská komise přistoupila k zablokování přibližně 22 miliard eur určených Maďarsku kvůli obavám ohledně lidských práv a nezávislosti soudnictví. Nakonec loni rozmrazila více než 10 miliard eur. Dalším sporným bodem mezi EU a maďarskou vládou byla Orbánova vstřícnost vůči Moskvě, kdy Budapešť opakovaně využila svého práva veta k zablokování sankcí vůči Ruské federaci.
Aby se toto právo veta obešlo, chce nastupující německá vláda „prosazovat rozšíření hlasování kvalifikovanou většinou v Radě EU, zejména v některých otázkách společné zahraniční a bezpečnostní politiky, jako je například uvalování sankcí“. To by umožnilo přijímat rozhodnutí bez nutnosti souhlasu Maďarska, poznamenal bruselský web.
V obecnější rovině koaliční vyjednavači v návrhu koaliční smlouvy slíbili, že na evropské scéně převezmou aktivnější roli a využijí Výmarský trojúhelník – volné spojenectví Francie, Německa a Polska – jako nástroj pro formování politiky EU.
„Ve Výmarském trojúhelníku budeme usilovat o úzkou koordinaci ve všech relevantních otázkách evropské politiky, abychom jednali jednotněji ve službách EU jako celku,“ uvádí se v návrhu dohody, která je opakováním předchozích prohlášení nastupujícího kancléře Merze, jenž uvedl, že hned první den ve funkci navštíví Paříž i Varšavu.