Maďarský premiér Viktor Orbán se v pátek opět vyjádřil k potenciálnímu přijetí Ukrajiny do Evropské unie. Vzhledem k probíhající ruské agresi v zemi vidí v tomto kroku zásadní problémy, které je třeba před samotnými rozhovory s Kyjevem o členství v unii objasnit. Tentokrát zdůraznil, že není jasné, jak je vlastně Ukrajina velká a kolik v ní žije lidí.
O tom, zda budou přístupová jednání s Kyjevem zahájena, by měly členské země rozhodnout v prosinci poté, co by Evropská komise, která v tomto směru posuzuje pokrok Ukrajiny, měla v říjnu zveřejnit svůj roční balíček opatření na podporu rozšíření. Toto rozhodnutí pak vyžaduje jednomyslnou podporu všech 27 členů a řada diplomatů již dříve uvedla, že by Maďarsko mohlo být překážkou.
Viktor Orbán v pátek uvedl, že předtím, než bude moci Evropská unie vůbec zahájit rozhovory s Ukrajinou o jejím členství, je třeba odpovědět na velmi složité otázky. „Až během podzimu budeme mít v Bruselu jednání o budoucnosti Ukrajiny, nemůžeme se vyhnout otázce, zda skutečně můžeme vážně uvažovat o členství země, abychom zahájili přístupové rozhovory se zemí, která je ve válce,“ řekl.
Problematické je podle něj nejisté ukrajinské území, a tudíž i velikost populace. „Nevíme, jak velké je území této země, protože válka stále probíhá. Nevíme, jak velká je její populace, když utíkají… Přijmout zemi do EU bez znalosti jejích parametrů, to by bylo bezprecedentní,“ vysvětlil svůj postoj s tím, že se tedy domnívá, že je na tyto obtížné otázky potřeba nejdříve odpovědět a až poté se rozhodovat o dalších krocích.
Evropská unie udělila loni v létě Ukrajině takzvaný status kandidáta, čímž zahájila vyčerpávající proceduru, která by se mohla protáhnout i na několik let. Ukrajinští lídři ovšem doufají, že proces urychlí a do unie vstoupí do dvou let.
Maďarsko sice ruskou agresi na Ukrajině odsoudilo, ovšem Orbán je k Moskvě vřelejší než jeho kolegové z Evropské unie a Ukrajinu pravidelně kritizuje. Maďarsko protestovalo proti pokusu EU zřídit dlouhodobý fond až 20 miliard eur pro ukrajinskou armádu a také kritizovalo, jak Kyjev zachází s maďarskými menšinami.
Naposled v pondělí Orbán v parlamentu prohlásil, že Maďarsko nehodlá podporovat Ukrajinu v žádné otázce týkající se mezinárodních záležitostí, dokud v zemi nebudou obnovena jazyková práva tamních etnických Maďarů. Ukrajina totiž v roce 2017 přijala zákon omezující používání menšinových jazyků ve školách.