„Když se podíváte na předchozí roky, uvidíte schůzky, spoustu schůzek mezi Joem Bidenem a prezidentem Putinem,“ prohlásil ve vysílání maďarské televize ATV šéf Orbánovy kanceláře Gergely Gulyás. Reagoval tak na kritiku amerického velvyslance v Maďarsku, který napsal, že maďarský premiér se rozhodl stát po boku člověka, jehož síly jsou zodpovědné za zločiny proti lidskosti na Ukrajině.
Když novinář televizní stanice ATV podotkl, že prezident Spojených států amerických Joe Biden se od začátku války na Ukrajině se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem nesetkal, šéf administrativy maďarského premiéra řekl, že je důležité mluvit o míru a nutnosti ukončit ruskou agresi.
„To je přesně to, co dělá premiér, a já bych doporučil ostatním, aby dělali totéž,“ dodal Gulyás s tím, že oficiálním stanoviskem Budapešti je odsouzení války a respektování územní celistvosti Ukrajiny.
Zároveň ale šéf Orbánovy kanceláře neodpověděl na otázku, proč předseda maďarské vlády při setkání s Putinem použil ruský propagandistický termín „vojenská operace“ pro popis agrese proti Ukrajině. Schůzka Viktora Orbána s ruským prezidentem byla po více než roce první, kdy se Putin setkal s lídrem členské země Evropské unie. V dubnu loňského roku navštívil Moskvu rakouský kancléř Karl Nehammer a setkal se hlavou Kremlu.
„Orbán pravidelně činí protiukrajinská prohlášení v duchu ruské propagandy. Prohlásil, že historická příležitost Ukrajiny vstoupit do NATO byla ztracena a že by Kyjev měl na vstup do aliance zapomenout,“ dodává web Ukrajinská pravda.
Kvůli schůzce s Vladimirem Putinem Orbána zkritizoval velvyslanec USA v Maďarsku David Pressman. „Vůdce Maďarska se rozhodl stát na straně muže, jehož síly jsou zodpovědné za zločiny proti lidskosti na Ukrajině, a to sám mezi našimi spojenci. Zatímco Rusko útočí na ukrajinské civilisty, Maďarsko prosí o obchodní dohody,“ napsal na sociální síti X.
Ruský prezident Vladimir Putin na úterním setkání s maďarským premiérem Viktorem Orbánem v Číně vyjádřil spokojenost s úrovní vztahů mezi Moskvou a Budapeští. Před tím spolu Putin a Orbán hovořili tváří v tvář naposledy 1. února 2022, tedy tři týdny před ruskou invazí na Ukrajinu.
„Vzhledem k současným geopolitickým podmínkám jsou možnosti udržovat kontakty a rozvíjet vztahy velmi omezené. Je ale uspokojivé, že (Rusko, pozn. red.) udržuje vztahy s mnoha evropskými zeměmi a Maďarsko je jednou z nich,“ řekl Putin. Podle šéfa Kremlu je velmi důležité mít možnost vyměňovat si názory se zemí Evropské unie.
Maďarská vláda navzdory ruské invazi na Ukrajinu jako jediná v Evropské unii udržuje vztahy s Moskvou, a to zejména v hospodářské oblasti. Sedmadvacítka na Rusko kvůli agresi vůči sousední zemi uvalila tvrdé sankce, které Budapešť kritizuje. Orbán opakovaně vyzval k jejich zrušení. Maďarsko je rovněž považováno za hlavního potenciálního odpůrce zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou, o němž bude EU rozhodovat v prosinci.