Občanské spolky po celé Evropské unii usilují o zajištění dostupnějších interrupcí. I přes jejich legalizaci totiž není přístup k bezpečným potratům v mnoha zemích jistý. V Česku se do kampaně zapojila Česká ženská lobby spolu s iniciativami Ciocia Czesia a ASAP. Kampaň „Můj hlas, moje volba: pro bezpečné a dostupné interrupce“ má za cíl nasbírat jeden milion podpisů na platformě Evropská občanská iniciativa, aby se výzvou musela zabývat Evropská komise. V pátek odpoledne už bylo na petici přes 170 tisíc podpisů.
Nedostatečně přístupné interrupce ohrožují nejen zdraví žen, ale zároveň představují pro ženy a jejich rodiny ekonomickou a emocionální zátěž, upozornila v tiskové zprávě Česká ženská lobby. „A to zvláště pak pro ženy z marginalizovaných komunit, pro něž je tento zákrok finančně téměř nedostupný,“ upozornila.
„To, že jsou u nás interrupce legální, neznamená, že jsou dostupné. Z mnoha studií vyplývá, že pokud je přístup k péči o reprodukční zdraví vnímán jako luxusní nadstavba zdravotní péče, nesníží to počet interrupcí, ale povede to k tomu, že ženy budou vyhledávat jiné způsoby provedení interrupce, které nemusí být bezpečné,“ uvedla za Českou ženskou lobby její předsedkyně Marta Smolíková.
„Podle našich zjištění je cena za interrupci po 8. týdnu těhotenství až 30 procent minimální mzdy. Může se tedy jednat o velice zásadní zásah do příjmu osoby, která interrupci potřebuje. Navíc v Česku, na rozdíl od jiných zemí, jako je například Německo, není možné, aby tyto náklady byly hrazeny ze zdravotního pojištění nebo za pomoci nevládních organizací,“ vysvětlila Jolanta Nowaczyk z ASAP.
Iniciativy také upozornily, že problém dostupných interrupcí se týká také cizinek žijících v ČR. Zvláště může dopadnout na Polky, které musí vycestovat, aby se jim dostalo zdravotní péče. Report ASAP ukázal, že 41 procent českých nemocnic neposkytuje interrupce cizinkám bez trvalého pobytu a 12 procent si není jisto, jak v takových případech postupovat.
„Sledujeme tendence omezovat reprodukční práva, nejčerstvější příklad je situace v Itálii. Chceme se ale ujistit, že touto cestou nepůjdeme. Místo toho zdůrazňujeme solidaritu se všemi ženami v EU a požadujeme dostupnější interrupce,“ uvedla Marta Machałowska z Ciocia Czesia.
V Itálii byly potraty legalizovány v roce 1978, jejich dostupnost je však v zemi obtížná. Podle dat ministerstva zdravotnictví z roku 2021 53 procent gynekologů zákrok provádět odmítá. Italská vláda také v dubnu schválila opatření, které umožní odpůrcům potratů vstupovat na interrupční kliniky. V několika oblastech byl omezen přístup k potratové pilulce.
Petice na platformě Evropská občanská iniciativa měla v pátek odpoledne už více než 170 tisíc podpisů z celkového cíle jeden milion. V takovém počtu by se výzvou musela zabývat Evropská komise. Nejvíce prohlášení o podpoře bylo ze Slovinska a Francie.
Francie právo na potraty zakotvila v březnu do své ústavy. Návrh zákona byl schválen drtivou většinou 780 ku 72 hlasům a přivítán dlouhým potleskem vestoje. Francouzský prezident Emmanuel Macron, který změnu ústavy podporoval, výsledek hlasování přivítal, stejně jako organizace hájící práva žen. Hnutí proti interrupcím naopak rozhodnutí zkritizovaly.