Studenti, kteří organizovali středeční protest proti děkanovi Národohospodářské fakulty VŠE Miroslavu Ševčíkovi, čelí záplavě urážlivých e-mailů. Deníku FORUM 24 to těsně před začátkem jejich demonstrace řekl Štěpán Staněk z Fakulty informatiky a statistiky Vysoké školy ekonomické, jeden z těch, kteří se na uspořádání demonstrace podíleli. V reakci na to se okamžitě stal adresátem očerňujících zpráv.
Studenti svůj protest svolali na středu po poledni poté, co se děkan Národohospodářské fakulty VŠE Miroslav Ševčík, člen národoveckého hnutí Trikolóra, zapletl v sobotu do potyčky s policisty u Národního muzea. Část demonstrantů, kteří se účastnili sobotní protivládní a protiukrajinské demonstrace Česko proti bídě, se po jejím skončení rozhodla vzít útokem ukrajinskou vlajku visící na průčelí Národního muzea.
Miroslav Ševčík se hájil tím, že v rozohněném davu se ocitl ne kvůli ukrajinské vlajce, ale když „šel náhodou kolem“. Na místo ho prý přivolal muž, který měl údajně zranění na hlavě. Z videa, které na svém facebooku sdílela předsedkyně Trikolóry Zuzana Majerová, plyne, že Miroslav Ševčík vystoupal po schodech ke kordonu policistů střežících vstup do budovy a tam se dlouho domáhal přivolání velitele zásahu. To se mu po nějaké době podařilo, své místo „v první linii“ ovšem neopouštěl a pokoušel se s policisty diskutovat. Z amplionu v tu chvíli opakovaně zaznívalo hlášení o ukončení demonstrace a výzva k opuštění prostoru. Z davu zaznívají nadávky a výkřiky, proč na budově nevisí česká vlajka. Když policejní výzva nezabrala a policie začala protestující ze schodů vytlačovat, vznikla strkanice, během které se do potyčky s policisty zapojil i Ševčík.
Fotograf deníku FORUM 24 Pavel Hofman ho zachytil, jak se přetlačuje s několika těžkooděnci v přilbách. Zásah policistů pak Ševčík přirovnal k Palachovu týdnu, sérii protikomunistických protestů z ledna 1989, během kterých policie používala proti demonstrantům vodní děla, slzný plyn, cvičené psy a dlouhé obušky a demonstranty po zatčení odvážela v policejních antonech na výslechy do Bartolomějské ulice.
Děkanovo sobotní účinkování na schodech u Národního muzea odsoudil rektor VŠE Petr Dvořák a studenti uspořádali petici. Podepsalo ji několik tisíc lidí z řad posluchačů, absolventů i veřejnosti. Pod sochou Winstona Churchilla se na středeční protest sešlo několik stovek studentů. „Za poslední dny nám přišla celá řada e-mailů, ve kterých jsme uráženi. V mém případě jde i o urážky členů mé rodiny. Je toho opravdu velká řada. Nevím, jestli má pan Ševčík velkou spoustu příznivců, ale určitě má hlasité příznivce,“ doplnil Staněk.
Urážky, které organizátorům akce chodí, jsou prý z velké většiny anonymní a jsou jich už stovky. Předsedkyně hnutí Trikolora, která na svém facebooku naopak opakovaně vyjadřuje podporu Miroslavu Ševčíkovi, mluví o tom, že za ním stojí tisíce lidí. Příznivci kontroverzního děkana se snažili čtvrteční studentskou demonstraci narušit tím, že v prostoru shromáždění pouštěli hudbu ve stylu disco. Miroslav Ševčík zatím neuposlechl výzvu rektora, aby se funkce děkana dobrovolně vzdal, proto se tak má stát podle akademických procedur. „Odvolání děkana nastane. Otázka je jen, jakým způsobem a kdy,“ prohlásil student informatiky Staněk.