„Hodně lidí si kupuje 1984, zřejmě se bojí, že kniha bude zakázána,“ vysvětluje zvýšený zájem o nejslavnější dílo George Orwella knihkupec z moskevské historické čtvrti Kitaj-gorod. Antiutopický román, který pojednává o diktatuře a propagandě v totalitní společnosti, byl kdysi v Sovětském svazu zakázán, ale v Rusku si získal obrovskou popularitu.
Redakce ruského webu The Insider si prohlédla některá knihkupectví a to, co knihkupci vystavují a o co lidé mají zájem, je docela pozoruhodné. Výlohy některých obchodů připomínají spíše protest proti válce.
Po vypuknutí války na Ukrajině došlo na ruském knižním trhu k zesílení cenzury. Literatura s LGBT tematikou a díla autorů kritických vůči Putinovi upadla v nemilost. Zákazy ovšem spíše vzbudily zájem čtenářů. Poptávka po knihách „zahraničních agentů“, jako jsou novinář Michail Zygar a historička Tamara Eidelmanová, roste. Stoupl prodej dystopických románů a knih zkoumajících život v Německu za druhé světové války a pád diktátorských režimů.
„Řada velkých nakladatelství znovu vydává Orwellovy knihy, přičemž zvláštní pozornost je věnována knize ‚1984‘. Mnohá knihkupectví toto protiválečné dílo výrazně uvádějí mezi svými bestsellery a některá dokonce věnují celé sekce výhradně prezentaci Orwellových děl. Román je k dispozici v různých formátech, včetně brožované a pevné vazby, a také ve velkém i malém formátu. Kromě toho existují komiksové adaptace založené na románu ‚1984‘,“ píše The Insider.
Knihkupec v moskevském Domě knihy reportérovi řekl, že poptávka po Orwellovi souvisí s atmosférou doby. „Tyto knihy se zabývají velmi aktuálním tématem. Jdeme stejným směrem, mílovými kroky. Orwellova díla se prodávají jako blázen. Je to náš nejprodávanější autor. Před třemi lety jsme pro jeho knihy vyčlenili samostatný regál, ale od té doby se jejich prodej ještě zlepšil.“
Zájem o Orwella byl patrný již před invazí na Ukrajinu a Orwell patřil mezi deset nejprodávanějších autorů. V březnu 2022 se však prodeje vyšplhaly na pěti až šestinásobek, uvedlo nakladatelství AST. Wen připomíná, že podobný nárůst zájmu o Orwella nastal po nástupu Donalda Trumpa k moci ve Spojených státech v roce 2017. Nárůst prodeje zaznamenaly i další romány s tématem autoritářských režimů, například „U nás se to stát nemůže“ Sinclaira Lewise, napsaný v době nástupu fašismu a nacismu v Evropě v roce 1935 (46. místo), a „Brave New World – Konec civilizace“ Aldouse Huxleyho.
Ve čtvrti Kitaj-gorod se dá koupit nejen samotná kniha „1984“, ale také stolní hra se stejným názvem. Zákazník si může ve hře vybrat, jestli se ujme role diktátora, nebo se přidá do řad opozice. Popis hry uvádí, že v roli Velkého bratra je třeba bdít nad vydáváním směrnic a dohlížet na podřízené. Cílem opozice je demontovat sledovací kamery, zřizovat a odstraňovat úkryty, procházet různými čtvrtěmi města a podkopávat autoritu Velkého bratra.
Na rozdíl od Běloruska nebyl román „1984“ v Rusku dosud zakázán. Po invazi na Ukrajinu byli ale někteří Rusové zadrženi za to, že na protestech citovali z Orwellových knih. Byly zaznamenány nejméně tři takové případy, a to v Sankt Petěrburgu, Jekatěrinburgu a Moskvě.
Téma LGBT se nesmí
Ačkoliv je ještě možné prodávat některé tituly, které se vymykají duchu oficiální propagandy, Rusové už nemají přístup ke stále širšímu spektru literatury, protože knihkupectví a knihovny stahují některé tituly v souvislosti s potlačováním politického disentu a zákonem přijatým v listopadu, který zakazuje „propagandu“ LGBT.
Jak píše deník The Moscow Times, zvláště v případě nedodržení kontroverzního a nejasného zákona proti LGBT se obchody vystavují riziku vysokých pokut nebo v nejhorším případě uzavření.
„Ve skutečnosti se bojíme,“ říká Ljubov Běljacká, spolumajitelka nezávislého liberálně orientovaného knihkupectví Vse Svobodnyj v Sankt Petěrburgu. Nejasnosti ohledně zákona proti LGBT, který podepsal Vladimir Putin koncem roku 2022 a který zakazuje veřejné zobrazování „netradičních“ vztahů, způsobily mezi knihkupci zmatek. Netuší, které tituly lze nyní legálně vystavovat a prodávat. „Všichni začali panikařit,“ sdělil deníku majitel dalšího liberálně orientovaného knihkupectví v Sankt Petěrburgu, který si přál zůstat v anonymitě.
„Někteří naši dodavatelé přestali z vlastní iniciativy dodávat některé knihy, přestože se na ně nový zákon ve skutečnosti nevztahoval.“
Zástupci několika prodejců sdělili listu The Moscow Times, že od úřadů neobdrželi žádné informace o tom, které knihy jsou zakázané, a proto některé obchody raději stahují knihy z vlastní iniciativy nebo na základě žádostí nakladatelů. Bezprostředně po podpisu zákona údajně zmizel z regálů velkých ruských obchodních řetězců bestseller pro mládež „Léto v pionýrském šátku“ o vztahu dvou dospívajících chlapců.