Cenu americké filmové akademie Oscar za nejlepší film získal snímek mexického režiséra Guillerma del Tora Tvář vody. Del Toro krátce předtím získal také cenu za režii. Jeho příběh vztahu němé uklízečky a obojživelného stvoření v tajném vládním zařízení získal celkem čtyři Oscary. Nominován byl ve 13 kategoriích.
V hlavní oscarové kategorii porazila Tvář vody dalších osm nominovaných filmů Tři billboardy kousek za Ebbingem, Dunkerk, Dej mi své jméno, Nejtemnější hodina, Lady Bird, Uteč, Nit z přízraků a Akta Pentagon: Skrytá válka.
Tvář vody se zároveň stala co do počtu zlatých sošek nejúspěšnějším filmem letošního 90. ročníku udílení cen americké filmové akademie. Získala čtyři Oscary: kromě nejlepšího filmu, také za režii, výpravu a dekorace a hudbu. Tři ceny získal Dunkerk, dvě sošky si odneslo drama z amerického Severozápadu Tři billboardy kousek za Ebbingem a stejný počet si na konto připsal také Blade Runner 2049.
Sošku autorům nejlepšího filmu předali herci Warren Beatty a Faye Dunawayová, kteří Oscara v hlavní kategorii předávali již v loňském roce. Kvůli chybě organizátorů, kteří zaměnili obálky, tehdy oznámili vítězství muzikálu La La Land, ve skutečnosti ale akademici nejlepším filmem roku 2016 zvolili Moonlight. Letošní vyhlašování cen Oscar se obešlo bez podobných nedopatření.
Nejlepší herečkou v hlavní roli je McDormandová, hercem Oldman
Oscara v kategorii nejlepší herečka v hlavní roli získala Frances McDormandová, která ztvárnila roli Mildred Haynesové ve filmu Tři billboardy kousek za Ebbingem. Nejlepším hercem v hlavní roli se stal Gary Oldman, který si ve filmu Nejtemnější hodina zahrál britského premiéra Winstona Churchilla.
McDormandová získala již druhého Oscara, prvního dostala v roce 1997 za roli ve filmu Fargo. Oldman zlatou sošku získal poprvé.
McDormandová se dokázala prosadit v konkurenci Sally Hawkinsové, Margot Robbieové, Saoirse Ronanové a Meryl Streepové. Oldman porazil Daniela Daye-Lewise, Timothéeho Chalameta, Daniela Kaluuyu a Denzela Washingtona.
Oscara za kameru po čtrnácté nominaci získal Roger Deakins
Po třinácti neproměněných nominacích získal svého prvního Oscara americký kameraman Roger A. Deakins. Filmová akademie jej po letech čekání ocenila za film Blade Runner 2049. Za nejlepší původní scénář si cenu Oscar odnesl Jordan Peele za snímek Uteč, za scénář podle předlohy byl oceněn James Ivory za film Dej mi své jméno. V hudebních kategoriích bodovaly filmy Tvář vody a animovaný snímek Coco. Známí už jsou i vítězi v krátkometrážních kategoriích.
Kameraman Roger Deakins byl nominován na cenu americké filmové akademie celkem čtrnáctkrát, nyní se mu poprvé podařilo zlatou sošku skutečně získat. Akademici ocenili jeho práci na filmu Blade Runner 2049, který tak už získal druhé ocenění. V kategorii nejlepší kamera byli kromě Deakinse nominováni také Bruno Delbonnel za Nejtemnější hodinu, Hoyte van Hoytema za Dunkerk, Dan Laustsen za Tvář vody a Rachel Morrisonová za Mudbound (Připoutaní k zemi), jež je první ženou, která v této kategorii nominaci získala.
Ve dvou kategoriích, v nichž se oceňovaly scénáře, zvítězili Jordan Peele, který napsal a režíroval film Uteč, a James Ivory, který podle knižní předlohy napsal scénář ke snímku Dej mi své jméno. Zatímco Peele je podle agentury AP prvním černochem, který v kategorii původní scénář Oscara získal, devětaosmdesátiletý Ivory se stal nejstarším umělcem, kterého kdy americká filmová akademie ocenila. Po třech předchozích nominacích, které neproměnil, získal Ivory svého prvního Oscara.